Ադրբեջանական կողմը Շուշիի ուղղությունից 4-5 անգամ կարճ կրակահերթ է արձակել ինքնաձիգից. Արցախի ՄԻՊ 07/15/2021   20:05  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Շուշիի ուղղությունից այսօր արձանագրված կրակահերթերի վերաբերյալ սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունները ստուգելու նպատակով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվել է միջադեպի վերաբերյալ փաստերի հավաքագրում։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«ՄԻՊ ներկայացուցիչները եղել են Ստեփանակերտի Արմենավան թաղամասում, բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում հաստատվել է փաստը, որ մոտավորապես ժամը 17:00-ին ադրբեջանական կողմը 4-5 անգամ կարճ կրակահերթ է արձակել ինքնաձիգից։
Տեղեկությունը հաստատել են նաև պետական լիազոր մարմինները:
Միջադեպի մասին տեղեկացվել են ռուսական խաղաղապահ ուժերը։
Առողջապահության նախարարությունից և Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալից ստացված տեղեկություններով՝ միջադեպի հետևանքով տուժածներ չկան։
Ադրբեջանական կողմը, կոպտորեն խախտելով հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը, վերջին օրերին առավել հաճախ է դիմում սադրիչ գործողությունների` այդ կերպ հետապնդելով խաղաղ բնակչությանը մշտապես ահաբեկելու, վախի ու լարվածության մթնոլորտ ձևավորելու նպատակ։
Միջադեպերի քննության հստակ մեխանիզմների ներդրումը ուղղակի ահրաժեշտություն է ադրբեջանական կողմի նկրտումները զսպելու և սադրանքները բացառելու համար։
Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունները ռուս խաղաղապահների և միջազգային հանրության կողմից պետք է արժանանան համապատասխան գնահատականի` այդ թվում հրապարակային»,- գրել է Ստեփանյանը։
09:44 13/07/2021  |  ՄամուլԱնիշխան Հայաստանն ու Ադրբեջանի նկրտումները. «Ժողովուրդ»
14:39 12/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանում հավատարմագրված քանի՞ դեսպանների խումբ այցելեց Շուշի. Սուրեն Սարգսյան
14:46 11/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի քրիստոնեական համայնքների ղեկավարներն արցելել են հայկական Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցի Շուշիում
13:12 11/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՊատահական չէ, որ Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրություններից հետո են Ադրբեջանում հավատարմագրված դեսպաններն ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն այցելել Շուշի․ Արտակ Զաքարյան
11:28 11/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք երկրների դեսպաններ չեն ընդունել պաշտոնական Բաքվի հրավերը և հրաժարվել են մեկնել Շուշի

Азербайджанская сторона из Шуши несколько раз открывала огонь из автомата — омбудсмен Арцаха 07/16/2021   00:03  |  Карабахский конфликт
Сотрудники аппарата Защитника прав человека(омбудсмена) Республики Арцах с целью проверки появившейся в соцсети информации о стрельбе из Шуши провели сбор фактов по инциденту.
Сотрудники аппарата омбудсмен Арцаха побывали в степанакертском квартале Арменаван.
В ходе встречи с местными жителями подтвердился факт, что примерно в 17։00 раздались 4-5 коротких автоматных очередей. Эту информацию подтвердили и компетентные госорганы. К счастью, пострадавших в результате обстрела нет.
"Об инциденте поставили в известность российские миротворческие силы. Азербайджанская сторона, грубо нарушая трехстороннее заявление о прекращении огня, в последние дни все чаще прибегает к провокационным действиям, тем самым преследуя цель запугать население, сформировать атмосферу страха и напряженности", - написал омбудсмен Арцаха.
Гегам Степанян считает необходимым внедрить механизм расследования инцидентов для сдерживания устремлений азербайджанской стороны и исключения провокаций.
Как отметил омбудсмен, посягательства Азербайджана на физическую и психическую неприкосновенность жителей Арцаха должны удостоиться соответствующей оценки (в том числе публичной) со стороны российских миротворцев и международного сообщества.