Մինչ օրս կարողացել ենք վերադարձնել 104 ռազմագերի. Փաշինյան 07/15/2021 11:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը տարածքային նկրտումներ ունի իր հարևանների մեծամասնության նկատմամբ, ինչը տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը կասկածի տակ դնող գործոն է։ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինս վստահեցրեց, որ Հայաստանը հնարավոր և անհնար միջոցներով պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
«Վերջին երկու ամիսներին հայ-ադրբեջանական սահմանին երկու զոհ ենք ունեցել։ ՀԱՊԿ գործընկերների, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ուշադրությունն եմ հրավիրում այս փաստի վրա։ Տարածաշրջանային կայունության հաստատմանը խոչընդոտող հաջորդ կարևոր գործոնն այն փաստն է, որ ի հեճուկս իր ստանձնած պարտավորությունների Ադրբեջանը մինչ օրս չի վերադարձրել մեր ռազմագերիներին։ Ամեն դեպքում միջազգային մեր գործընկերների հետ համագործակցությամբ մինչ օրս կարողացել ենք վերադարձնել 104 ռազմագերի։ Շարունակելու ենք աշխատել մեր բոլոր ռազմագերիների վերադարձի ուղղությամբ, Ղարաբաղի հարցի համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ Ադրբեջանն այս ապակառուցողական գործողություններով ոչ միայն խախտում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այլև փորձում է խաթարել հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը։

Пашинян: нам на сегодняшний день удалось вернуть 104 военнопленных 07/15/2021 12:11 | Лента новостей
Азербайджан имеет территориальные претензии к большинству своих соседей, что является фактором, ставящим под сомнение мир и стабильность в регионе, заявил и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 15 июля.
Он заверил, что Армения всеми возможными и невозможными средствами защитит свой суверенитет и территориальную целостность.
“За последние два месяца на армяно-азербайджанской границе у нас было двое погибших. Я обращаю внимание наших партнеров по ОДКБ и сопредседателей Минской группы ОБСЕ на этот факт. Следующим важным фактором, препятствующим установлению стабильности в регионе, является тот факт, что Азербайджан, вопреки взятым на себя обязательствам, до сих пор не вернул наших военнопленных. В любом случае при сотрудничестве с нашими международными партнерами нам на сегодняшний день удалось вернуть 104 военнопленных. Мы продолжим работу над возвращением всех военнопленных и всеобъемлющим урегулированием карабахского вопроса”, - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что своими деструктивными действиями Азербайджан не только нарушает трехстороннее заявление от 9 ноября, но и пытается сорвать процесс разблокировки коммуникаций, закрепленный трехсторонним заявлением от 11 января.