ԲԴԽ-ում մեկնարկել է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդության քննությունը, Լիպարիտ Մելիքջանյանն ինքնաբացարկ հայտնեց 07/15/2021   15:28  |  Դատական ռեպորտաժներ
ԲԴԽ-ում մեկնարկել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին (լիազորությունները կասեցված են) կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից ներկայացված միջնորդության քննարկումը։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ԲԴԽ է ներկայացել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը, քանի որ Ռուստամ Բադասյանը գտնվում է արձակուրդում։
Այս պահին ԲԴԽ-ում են նաև դատավորներ Դավիթ Հարությունյանը, Արման Հովհաննիսյանը, Արշակ Վարդանյանը՝ իրենց աջակցությունը հայտնելու դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին։
Մինչ արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչը կներկայացներ դատավորին պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդության հիմքերը, ԲԴԽ անդամ Լիպարիտ Մելիքջանյանն ինքնաբացարկ հայտնելու մասին միջնորդություն ներկայացրեց, քանի որ քաղաքացիական գործերից մեկով իրենք հանդիսանում են դատավարության հակառակ կողմերը։ Նմանատիպ միջնորդություն էին նախատեսել նաև Դավիթ Գրիգորյանի ներկայացուցիչները։ ԲԴԽ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու, իսկ րոպեներ անց հրապարակեց որոշումը, համաձայն որի՝ Լիպարիտ Մելիքջանյանի ինքնաբացարկի միջնորդությունը բավարարվեց։
Նշենք, որ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու հիմք է հանդիսացել լրատվական միջոցներից մեկին տրված հարցազրույցը։
21:19 01/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՁեռքերդ հեռու՛ Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանից. Դատավորի նկատմամբ վարույթ է հարուցվել
17:12 05/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազը Դավիթ Գրիգորյանի գործով Վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել
18:18 29/01/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանն արդարացված է. Վերաքննիչը մերժեց գլխավոր դատախազի բողոքը
11:25 03/11/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանն արձանագրել է, որ Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում առգրավումներ կատարելիս, դուռը կնիքելիս քննիչը խախտել է դատավորի իրավունքները
14:53 15/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Գրիգորյանի գործով դատավոր Արսեն Նիկողոսյանն ինքնաբացարկ է հայտնել
11:41 06/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Գրիգորյանի գործով դատախազության բողոքը մակագրվել է Սևակ Համբարձումյանին
14:55 21/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Գրիգորյանի գործը հանձնվել է Դավիթ Բալայանին
14:35 21/05/2020  |  ՄեկնաբանությունԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի գործը մակագրվել է դատավոր Դավիթ Բալայանին. համակարգը ցնցումների մեջ է ընկել. Վարոսյան

ВСС Армении рассматривает ходатайство о привлечении судьи Давида Григоряна к дисциплинарной ответственности 07/15/2021   16:32  |  Судебный репортаж
Высший судебный совет Армении приступил к рассмотрению ходатайства министерства юстиции РА о привлечении судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна(полномочия приостановлены) к  дисциплинарной ответственности.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, в ВСС прибыла заместитель министра юстиции Армении Кристине Григорян, поскольку глава Минюста Рустам Бадасян находится в отпуске.
В данный момент в ВСС находятся также судьи Давид Арутюнян, Арман Ованнисян, Аршак Варданян. Они пришли, чтобы выразить свою поддержку судье Давиду Григоряну.
Не успел представитель Минюста привести основания ходатайства о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности, с ходатайством о самоотводе выступил член ВСС Липарит Мелиджанян ввиду того, что они являются противоположной стороной на судебном процессе по одному из гражданских дел. Аналогичное ходатайство планировали подать и представители Давида Григоряна.
ВСС удалился в совещательную комнату для вынесения решения, а спустя несколько минут было оглашено решение, которым было удовлетворено ходатайство об отводе Липарита Меликджаняна.
Отметим, что основанием для возбуждения дисциплинарного производства в отношении судьи послужило интервью одному из СМИ.