Ադրբեջանը միջանցքի մասին հայտարարություններն անում է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը խաթարելու համար. Փաշինյան 07/15/2021   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի անհասկանալի հայտարարությունները Զանգեզուրի միջանցքի մասին որևէ կապ չունեն փոխվարչապետների աշխատանքային խմբի կատարած աշխատանքի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության բովանդակության հետ։ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների մակարդակով գործող աշխատանքային խումբը բավականին կառուցողական և արդյունավետ աշխատանք է իրականացնում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ։ Ադրբեջանի անհասկանալի հայտարարությունները Զանգեզուրի միջանցքի մասին որևէ կապ չունեն աշխատանքային խմբի կատարած աշխատանքի հետ։ Ադրբեջանը միջանցքի մասին հայտարարություններն անում է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը խաթարելու և տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացում թույլ չտալու համար, որովհետև Ադրբեջանի նպատակն է շարունակել Հայաստանի շրջափակման շուրջ երեսնամյա գործընթացը։ Մենք առանց սեթևեթելու շարունակելու ենք աշխատանքը Հայաստանի շրջափակումը ճեղքելու ուղղությամբ»,-նշեց վարչապտի պաշտոնակատարը՝ հավելելով, որ ռուս և միջազգային գործընկերների օգնությամբ հասնելու ենք տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացմանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց՝ Ադրբեջանը փորձում է ներկայացնել, թե Հայաստանը դեմ է և խոչընդոտում է սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներին, սակայն իրականությունն այլ է։ Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով Ադրբեջանն է խոչընդոտում այդ աշխատանքներին, որովհետև ասպարեզ է բերել կեղծված քարտեզներ՝ փորձելով հիմնավորել իր զինված ուժերի առկայությունը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մի շարք տարածքներում։
21:06 14/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԴուք չըմբոստացաք նաև երբ ձեր իսկ օժանդակությամբ Արցախը թշնամուն նվիրած անձը հայտարարեց, որ Հայաստանը վերահսկում է բուն ադրբեջանական տարածքներ. Իշխանյան

Азербайджан делает заявления о коридоре, чтобы сорвать работу трехсторонней группы - Пашинян 07/15/2021   11:49  |  Лента новостей
Непонятные заявления Азербайджана о так называемом “Зангезурском коридоре” никак не связаны с работой комиссии на уровне вице-премьеров, а также с содержанием заявления лидеров трех стран от 11 января в Москве, заявил и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 15 июля.
“Действующая на уровне вице-премьеров России, Армении и Азербайджана рабочая группа проводит довольно конструктивную и эффективную работу для открытия коммуникаций в регионе. Непонятные заявления Азербайджана о так называемом “Зангезурском коридоре” никак не связаны с работой комиссии. Азербайджан делает подобные заявления, чтобы сорвать деятельность трехсторонней группы и не допустить открытия коммуникаций, поскольку цель Азербайджана – продолжать 30-летний процесс блокады Армении. Но мы продолжим работу в трехсторонней группе, чтобы прорвать эту блокаду и при содействии российских и международных партнеров добиться открытия коммуникаций в регионе", - отметил Пашинян.
И.о. премьера Армении добавил, что Азербайджан пытается представить, что Армения выступает против этого и препятствует работам по делимитации и демаркации, однако все обстоит иначе. По словам Пашиняна, Азербайджан препятствует работам, так как представил фальшивые карты, пытаясь обосновать присутствие своих вооруженных сил на ряде участков суверенной территории Армении.