Պաշտոնական Բաքուն փորձում է լարվածության նոր օջախներ ստեղծել. նմանօրինակ քայլերի ձեռնարկումը կարող է հանգեցնել իրավիճակի հետագա սրմանը. ՀՀ ԱԳՆ 07/14/2021   16:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով հուլիսի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության Երասխ բնակավայրին հարող հատվածում նախաձեռնած սադրիչ առաջխաղացմանը, որի հետևանքով դիպուկահարի կրակոցից մահացու հրազենային վնասվածք է ստացել ՀՀ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Սամվել Գագիկի Ալավերդյանը: «Մեր խորին ցավակցությունն ու զորակցությունն ենք հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին և հարազատներին:
Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներթափանցումից հետո տեղի ունեցած այս սադրիչ գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են, որ պաշտոնական Բաքուն փորձում է լարվածության նոր օջախներ ստեղծել՝ խաթարելով տարածաշրջանային խաղաղությունը և անվտանգությունը:
Խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի Հանրապետության դեմ կատարված այս ոտնձգությունը, որը հանդիսանում է նաև միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների կոպտագույն խախտում:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից նմանօրինակ քայլերի ձեռնարկումը կարող է հանգեցնել իրավիճակի հետագա սրմանը, որի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները»,- ասվածէ ԱԳՆ հայտարարությունում։
09:47 10/07/2021  |  ՄամուլՄի շարք դեսպաններ ևս կփոխվեն. «Փաստ»
09:48 09/07/2021  |  ՄամուլԱԳՆ-ն՝ բարդ օղակ. նախարարի թեկնածուների փնտրտուքը չի ավարտվել. «Հրապարակ»
10:07 06/07/2021  |  Մամուլ«Սթրվեք տեղներդ». Բոլորը պատժվելու են. Փաշինյանը որոշել է չներել իր դեմ դուրս եկած ԱԳՆ-ին. «Հրապարակ»

Баку пытается создать новые очаги напряженности, подобные шаги могут привести к дальнейшему обострению ситуации – МИД Армении 07/14/2021   17:08  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с гибелью армянского военнослужащего от огня азербайджанского снайпера. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
"14 июля Вооруженные силы Азербайджана предприняли провокационное продвижение  на участке, прилегающем к населенному пункту Ерасх Республики Армения, в результате которого от выстрела снайпера смертельное огнестрельное ранение получил Самвел Гагикович Алавердян. Выражаем наши глубокие соболезнования членам семьи и родственникам погибшего военнослужащего”, - говорится в заявлении.
Как отметили в МИД,  эти провокационные действия после вторжения подразделений Вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения, Сюникскую и Гегаркуникскую области, явно свидетельствуют о том, что официальный Баку пытается создать новые очаги напряженности, подрывая региональный мир и безопасность.
“Решительно осуждаем это посягательство на Республику Армения, которое также является грубейшим нарушением основополагающих принципов международного права. Подобные шаги со стороны военно-политического руководства Азербайджана могут привести к дальнейшему обострению ситуации, всю ответственность за последствия несут власти Азербайджана”, - отмечается в заявлении.