ՀՀ ԱԳՆ են հրավիրվել Հայաստանում հավատարմագրված այն երկրների դեսպաններ, որոնց ներկայացուցիչներն այցելել են օկուպացված Հադրութ եւ Շուշի 07/13/2021   18:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 9-10-ը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի օկուպացված տարածքներ կազմակերպված այցելությանը որոշ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցիչների մասնակցության առնչությամբ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն են հրավիրվել համապատասխան դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները։
Դեսպաններին է փոխանցվել նրանց երկրների կառավարություններին ուղղված հայտագրեր, որտեղ, մասնավորապես, նշվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բացարձակապես անընդունելի է համարում Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչների այցելությունն Արցախի օկուպացված տարածքներ, այդ թվում՝ Հադրութ և Արցախի պատմական կենտրոն՝ Շուշի քաղաք, որոնք ենթարկվել են էթնիկ զտումների, իսկ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրագործվել են պատերազմական հանցագործություններ և զանգվածային ոճրագործություններ։ Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նմանատիպ միջոցառումներով փորձում են օրինականացնել Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացված ագրեսիան և ամրապնդել հակամարտությունն ուժի կիրառմամբ լուծելու սեփական պնդումները։
Բոլոր հանդիպումների ընթացքում շեշտվել է, որ դիվանագիտական ներկայացուցիչների ներգրավվումը նմանօրինակ այցելություններին հակասում է Հայաստանի Հանրապետության և տվյալ երկրների միջև ձևավորված համագործակցության ոգուն, ինչպես նաև՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիրքորոշմանը։ Այս տեսակետից Հայաստանը հաստատակամորեն կոչ է անում ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք կարող են արդարացնել ուժի կիրառումը և դրանով իսկ խաթարել տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը։
Ուժի կիրառումը և զանգվածային ոճրագործությունները չեն կարող լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը, որի կարգավորումը հնարավոր է միայն բանակցությունների միջոցով՝ միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նախաձեռնել է նաև քայլեր՝ հասցնելու Հայաստանի Հանրապետության վերոնշյալ դիրքորոշումը համապատասխան այն երկրների մայրաքաղաքներին, որոնք իրենց դիվանագիտական ներկայացուցչությունները Հայաստանում հավատարմագրել են համատեղության կարգով։
09:48 13/07/2021  |  ՄամուլԱԳ նախարարի հարցը՝ փակուղում. «Հրապարակ»
09:44 13/07/2021  |  ՄամուլԱնիշխան Հայաստանն ու Ադրբեջանի նկրտումները. «Ժողովուրդ»
14:39 12/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանում հավատարմագրված քանի՞ դեսպանների խումբ այցելեց Շուշի. Սուրեն Սարգսյան
14:46 11/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի քրիստոնեական համայնքների ղեկավարներն արցելել են հայկական Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցի Շուշիում
13:12 11/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՊատահական չէ, որ Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրություններից հետո են Ադրբեջանում հավատարմագրված դեսպաններն ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն այցելել Շուշի․ Արտակ Զաքարյան
11:28 11/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք երկրների դեսպաններ չեն ընդունել պաշտոնական Բաքվի հրավերը և հրաժարվել են մեկնել Շուշի
09:47 10/07/2021  |  ՄամուլՄի շարք դեսպաններ ևս կփոխվեն. «Փաստ»
09:48 09/07/2021  |  ՄամուլԱԳՆ-ն՝ բարդ օղակ. նախարարի թեկնածուների փնտրտուքը չի ավարտվել. «Հրապարակ»
10:07 06/07/2021  |  Մամուլ«Սթրվեք տեղներդ». Բոլորը պատժվելու են. Փաշինյանը որոշել է չներել իր դեմ դուրս եկած ԱԳՆ-ին. «Հրապարակ»

Главы ряда диппредставительств приглашены в МИД Армении в связи с визитом на оккупированные территории Арцаха 07/14/2021   00:09  |  Лента новостей
В связи с участием дипломатических представителей некоторых стран в организованном 9-10 июля властями Азербайджана визите на оккупированные территории Нагорного Карабаха в министерство иностранных дел Республики Армения были приглашены руководители соответствующих дипломатических миссий. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Сообщается, что послам были переданы ноты, адресованные правительствам их стран, в которых, в частности, было отмечено, что Республика Армения считает абсолютно неприемлемым посещение аккредитованными в Азербайджане дипломатическими представителями оккупированных территорий Арцаха, в том числе Гадрута и исторического центра Арцаха - города Шуши, подвергшихся этническим чисткам, в отношении населения которых вооруженными силами Азербайджана были совершены военные преступления и массовые зверства. Было подчеркнуто, что власти Азербайджана подобными мероприятиями пытаются легитимизировать агрессию против народа Арцаха и укрепить собственные утверждения о решении конфликта посредством применением силы.
В ходе всех встреч было подчеркнуто, что вовлечение дипломатических представителей в подобные визиты противоречат духу взаимоотношений Республики Армения с указанными странами, а также позиции сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В связи с этим Армения настоятельно призывает воздержаться от любых действий, которые могут оправдать применение силы и тем самым подорвать мир и безопасность в регионе.
Применение силы и массовые преступления не могут решить карабахский конфликт, урегулирование которого возможно только посредством переговоров в рамках имеющего международный мандат единственного формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Внешнеполитическим ведомством Армении инициированы шаги по доведению вышеупомянутой позиции Республики Армения также до столиц соответствующих государств, аккредитовавших свои дипломатические представительства в Армении по совместительству.