Ադրբեջանցի զինվորականների ներկայությունը ճանապարհներին սահմանափակում է մարդկանց ազատ տեղաշարժը.բնակիչները երեկոյան խուսափում են Գորիս-Կապան ճանապարհով երթևեկելուց.ՄԻՊ 07/13/2021   12:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի զինվորականների ներկայությունը ՀՀ ճանապարհներին սահմանափակում է մարդկանց ազատ տեղաշարժը: Այսօրվա ասուլիսին ասաց Արման Թաթոյանը և հավելեց, որ բնակիչները երեկոյան ժամերին խուսափում են օրինակ Գորիս-Կապան ճանապարհով երթևեկելուց, հատկապես խուսափում են Կապանից մինչև ճակատեն և մյուս գյուղեր երթևեկելուց.
«Խոսքը վերաբերվում է ոչ միայն ճանապարհներին, այլ նաև նրանց դրոշների և ցուցանակների առկայությանը: Ադրբեջանցիներն ակնհայտորեն դրանք բերել են հոգեճնշման կամ ահաբեկման նպատակով, նաև օգտագործում են առիթը և իբր իրենց ցուցանակները պաշտպանելու համար զինվորականներ են տեղակայում, որոնք բոլորը զենքով մարդիկ են»,-ասաց Թաթոյանը:
Նրա արձանագրմամբ՝ սահմանային գործընթացի արդյունքում խախտված են նաև երեխաների իրավունքները.
«Այս աստիճան ռազմականացված սահմանային հատվածներ, որտեղ ապրում են քաղաքացիական բնակիչներ և երեխաներ, չեք գտնի»,-ասաց Թաթոյանը և ընդգծեց, որ ոտնահարված են նաև ջրի և սննդի իրավունքը.
«Խոսքը վերաբերվում է Մեղրիի Զվարագետ վտակին: Ադրբեջանցիները արդեն 5 տարուց ավել է փոխել են Զվարագետ վտակի հունը և այդ վտակն այլևս չի միախառնվում Մեղրիի մայր գետին, դրա համար էլ լրջագույն խնդիրներ են առաջանում ջրի հասանելիության հետ կապված»,-ասաց Թաթոյանը և նշեց, որ ադրբեջանցիները, ներխուժելով Սև լճի տարածք, այստեղ ևս ջրային պաշարներն իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել.
«Գեղարքունիքում ևս կան ջրային ավազաններ, որոնք այժմ գտնվում են ադրբեջանական զինվորների վերահսկողության ներքո»:
12:17 13/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական զինվորականների ներկայությունն ինքնին կյանքի իրավունքի խախտում է.ՄԻՊ
11:46 13/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈՒնենք պաշտոնյաներ, որոնք իրենց հայտարարություններով պարզապես նվերներ են մատուցում ադրբեջանական իշխանություններին.Արման Թաթոյան
11:34 13/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎտանգավոր թեզ է զարգանում՝ մարդու իրավունքները և անվտանգությունը հակադրվում են. Արման Թաթոյան
22:35 12/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՊետությունը պետք է ստեղծի հնարավորություններ, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ կարողանան ինքնուրույն, արժանապատիվ իրացնել իրենց իրավունքները. ՄԻՊ
12:39 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը ստացել է բողոքներ, որ իրավապահ մարմինները սպառնալիքով ստիպում են տալ ցուցմունքներ ընտրակաշառքի վերաբերյալ. Սյունիք է գործուղվել աշխատանքային խումբ
20:15 11/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանն այդ ժամանակ լուրջ վնաս կրեց զիջելով գերակա դիրքեր Ադրբեջանին. ՄԻՊ

Присутствие азербайджанских военных на дорогах Армении ограничивает свободное передвижение граждан - омбудсмен 07/13/2021   13:16  |  Лента новостей
Присутствие азербайджанских военных на дорогах Армении ограничивает свободное передвижение граждан, заявил на сегодняшней пресс-конференции Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян.
Он отметил, что жители в вечерние часы избегают поездок по трассе Горис-Капан, особенно по участку дороги, ведущей из Капана в Чакатен и в другие села.
“Речь идет не только о дорогах, но и о наличии там их флагов и указателей. Очевидно, что азербайджанцы установили их с целью оказания психологического давления или террора. Они также пользуются случаем и якобы под предлогом защиты своих указателей размещают военных - все они люди с оружием”, - сказал Татоян.
Он также констатировал, что в результате пограничного процесса нарушены также права детей. “Столь военизированных приграничных участков, где проживают гражданское население, дети, вы  нигде не найдете”, - заявил Татоян. Он также заявил о нарушении прав на водопользование и продовольствие.
“Речь идет о притоке Зварагет Мегри. Азербайджанцы уже больше 5 лет, как поменяли русло реки Зварагет, и этот приток больше не впадает в главную реку Мегри, поэтому и возникают серьезные проблемы с доступом к воде”, - сказал Татоян. Омбудсмен Армении отметил, что азербайджанцы, вторгнувшись на территорию Черного озера, и здесь взяли под свой контроль водные ресурсы.
“В Гегаркунике тоже есть водные бассейны, которые в настоящее время находятся под контролем азербайджанских военных”, - сказал он.
12:03 13/07/2021  |  Лента новостей“Права человека игнорируются”: омбудсмен Армении указал на ошибки при обсуждении проблем, касающихся границ