Վտանգավոր թեզ է զարգանում՝ մարդու իրավունքները և անվտանգությունը հակադրվում են. Արման Թաթոյան 07/13/2021   11:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պետական սահմանների հետ կապված հարցերն ամբողջությամբ սխալ են գնում, բոլոր հարցերը ներառված են ռազմական և քաղաքական կոմպոնենտների ներքո, իսկ մարդու իրավունքների հարցերն ամբողջությամբ անտեսված են: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Նրա արձանագրմամբ՝  երկրի պետական սահմանների որոշման գործընթացի կարևորագույն հարցերից է, թե որքանով է դրա արդյունքում երաշխավորում սահմանային բնակիչների իրավունքները, բնականոն կյանքը և ավանդույթները, որով սովոր են ապրել սահմանային բնակիչները, իսկ մեր պարագայում ռազմական և քաղաքական կոմպոնենտների գերակայության պատճառով պետությունն ինքն է դրել սահմանափակումների մեջ։
«Արդյունքում մի վտանգավոր թեզ էլ է զարգանում, որ մարդու իրավունքները և անվտանգությունը հակադրվում են, տպավորություն է, որ եթե ռազմական և քաղաքական հարցեր են, ուրեմն մարդու իրավունքները կապ չունեն: Իրականում մարդու իրավունքները և անվտանգությունը լրացնում են իրար, սա կարևոր նշանակություն ունեցող թեզ է: Մարդու իրավունքների տեսանկյունից դիտարկելիս պետությունը մեծացնում է իր հնարավորությունները և ռազմական, քաղաքական կոմպոնենտները սահմանափակում են պետության հնարավորությունները»,-ասաց Թաթոյանը և ավելացրեց.«Հայաստանն ունի մեր քաղաքացիներին պաշտպանելու պարտավորություն, քանի որ խնդիրը դիտարկվում է ռազմական և քաղաքական տեսանկյունից մարդու իրավունքները հաջողություն չեն ունենում»:
22:35 12/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՊետությունը պետք է ստեղծի հնարավորություններ, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ կարողանան ինքնուրույն, արժանապատիվ իրացնել իրենց իրավունքները. ՄԻՊ
12:39 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը ստացել է բողոքներ, որ իրավապահ մարմինները սպառնալիքով ստիպում են տալ ցուցմունքներ ընտրակաշառքի վերաբերյալ. Սյունիք է գործուղվել աշխատանքային խումբ
15:03 07/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխատանքային ստաժը դատական կարգով հաստատելու դեպքում կենսաթոշակառուների համար գումարի վերահաշվարկ չի կատարվում. Մարդու իրավունքների պաշտպան
17:04 06/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական զինծառայողները Խնածախ գյուղում հովվի անչափահաս երեխայի մոտից գողացել են 3 եղջերավոր կենդանի, իսկ Տեղ գյուղում նրանց սպառնալիքների պատճառով բնակիչները չեն կարողացել հավաքել ցորենը
11:37 06/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀաշմանդամության կարգավիճակի որոշումները մակերեսային են, իսկ բողոքարկման մեխանիզմները՝ անարդյունավետ․ ՀՀ ՄԻՊ

“Права человека игнорируются”: омбудсмен Армении указал на ошибки при обсуждении проблем, касающихся границ 07/13/2021   12:03  |  Лента новостей
Связанные с государственной границей процессы идут в совершенно неверном направлении, поскольку учитывается военно-политическая составляющая, а вопросы защиты прав человека проигнорированы. Об этом на пресс-конференции во вторник заявил Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян.
Он подчеркнул, что  одним из важнейших вопросов в процессе определения государственных границ страны является степень гарантии прав приграничных жителей, их нормальной жизнедеятельности и привычного уклада жизни. В нашем же случае, по его словам,  из-за преобладания военной и политической составляющих государство поставила себя в рамки ограничений.
“В итоге развивается еще один опасный тезис, в котором права человека и безопасность противопоставляются друг другу. Создается впечатление, что если речь идет о военных и политических вопросах, то права человека не имеют к этому отношения. В действительности же, прав человека и безопасность дополняют друг друга. Этот тезис имеет важное значение. При рассмотрении с точки зрения прав человека государство наращивает свои возможности, а военная и политическая составляющие ограничивают возможности государства”, - заявил Татоян.
“Армения наделена обязанностью защищать своих граждан. Поскольку проблема рассматривается с военной и политической точек зрения тезис о правах человека не работает успешно”, - добавил Татоян.
12:48 02/07/2021  |  КомментарийТатоян представил комиссару СЕ факты грубейшего нарушения Азербайджаном прав армянских пленных