Գրոհայինները դիմակներով, ավտոմատներով եկել էին Զանգեզուրի կոմբինատ, երևի Սև լճի հետ էին շփոթել. Վահե Հակոբյան 07/13/2021   16:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն այսօր հանդես կգա հայտարարությամբ. Այս մասին հայտարարեց «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, «Հայաստան» դաշինքի անդամ Վահե Հակոբյանը՝ անդրադառնալով իրականացվող ստուգումներին։
Հակոբյանը՝ բացելով փակագծերը նշեց, որ 12 օրից ավելի է արդեն իշխանությունները ապօրինի կերպով թույլ չեն տալիս խտանյութի արտահանումը, ինչը բերում է որոշ խնդիրների և վնասների։
«Չեն հասկանում, որ կանգնում է տարադրամի եկամուտը։ Արդեն 12 օրվա ընթացքում Հայաստան չի մտել 20 միլիոն դոլար և դա հղի է վտանգներով և երկրում կառաջացնի տարադրամի կուրսի տատանում»։
Հակոբյանը նշեց, որ այսօր Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը պաշտոնապես հայտարարություն կտարածեն։ Հավելեց, որ իրավապահ մարմինները երկու օր առաջ են կոմիբինատի տարածքը լքել։
«Գրոհայինները դիմակներով, ավտոմատներով եկել էին, երևի Սև լիճը շփոթել էին կոմբինատի հետ ու երեկ տարածքը լքել են»։
Հակոբյանը հավելեց նաև, որ մարզում շարունակվում է իրավապահ մարմինների տեռորը, հարցաքննությունների են հրավիրվում մեծից փոքր, տարեցներն ու կանաք։
Հակոբյանը հիշեցրեց, որ Քարահունջում և Որոտանում քաղաքացիներից կորզում են ցուցմունքներ, ինչը հաղորդում է հանցագործության մասին և իրավապահները դրանց չեն արձգանքում։
«Արձանագրում եմ, որ մի քանի քննչական՝ մոտ 10 խումբ է աշխատում, որոնք նույն կերպ փորձում են իմ վրա, համայնքապետերի վրա ամրացնել ինչ-որ կորզած ապօրինի ցուցմունքները և նման մթնոլորտ է տիրում Սյունիքում»։
19:48 09/07/2021  |  Դատական ռեպորտաժներՆիկոլ Փաշինյանն ընտրական գործընթացում խախտել է հավասարության սկզբունքը. ՍԴ նիստը կշարունակվի վաղը
16:09 08/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք հաստատակամ ենք՝ շարունակելու երկիրն աղետի հասցրած վարչախմբի դեմ պայքարը.«Հայաստան» դաշինք

“Бойцы в масках и с автоматами нагрянули на Зангезурский медно-молибденовый комбинат”: Акопян о проверках на предприятии 07/13/2021   17:19  |  Лента новостей
Зангезурский медно-молибденовый комбинат сегодня выступит с заявлением, сообщил председатель партии "Возрождающаяся Армения", член блока “Армения” Ваге Акопян, комментируя проводимые на предприятии проверки.
Акопян отметил, что уже более 12 дней, как власти незаконно не разрешают экспорт концентрата, что оборачивается определенными проблемами и ущербом.
“Они не понимают, что доход от валюты встал. Уже 12 дней, как в Армению не поступило 12 млн. долларов.Это чревато рисками и колебаниями курса валюты”, - заявил он.
Акопян отметил, что сегодня Зангезурский медно-молибденовый комбинат выступит с официальным заявлением, добавив, что правоохранительные органы покинули территорию комбината два дня назад.
“Бойцы в масках и с автоматами нагрянули. Видимо, перепутали Черное озеро с комбинатом. Вчера они покинули территорию комбината”, - сказал Ваге Акопян.
Он также добавил, что террор со стороны правоохранительных органов в области продолжается, на допрос вызывают от мала до велика, пожилых и женщин.
Акопян напомнил, что  у граждан в Караундже и Воротане пытаются выудить показания; это сообщения о преступлении, но правоохранители на них не реагируют.
“Я констатирую, что работает порядка 10 следственных групп, которые аналогичным образом пытаются пришить мне и главам общин какие-то выуженные незаконные показания. Такая вот атмосфера царит в Сюнике”, - заявил Акопян.