Մուրճի ցուցադրումը սիմվոլ է. այս ամենն օրենքի դիկտատուրա հաստատելու նպատակ է հետապնդում. Բիշարյան 07/12/2021   15:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախընտրական քարոզչության ընթացքում թեկնածուների և մասնավորապես Նիկոլ Փաշինյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի և մյուսների ելույթները չեն կարող համարվել բռնություն հրահրող, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնող կոչեր պարունակող ելույթներ։ ՍԴ-ում այս մասին ասաց Դատախազության ներկայացուցիչ Կարեն Բիշարյանը։
Վերջինս նշեց, որ նախընտրական քարոզչության ընթացքում բռնության տարրեր պարունակող խոսքի առավել ցայտուն դեպքերը քրեադատավարական ընթացակարգերով ստուգվել են և կայացվել են քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումներ։
Կարեն Բիշարյանը, անդրադառնալով դիմումատուների այն պնդմանը, որ քաղաքական կուսակցություններից մեկի առաջնորդն իր հրապարակային ելույթներով սպառնացել է ոչ միայն մյուս քաղաքական ուժերի առաջնորդներին, այլև ահաբեկել իր մրցակիցներին և քաղաքական հակառակորդի հնարավոր ընտրողին, նշեց, որ այդ դիրքորոշումն անհիմն է, քանի որ մրցակից քաղաքական ուժի ընտրողներին սպառնալու կամ ահավեկելու որևէ դեպք չի արձանագրվել, առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ կպարունակեր։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կողմից մուրճի ցուցադրմանը, Կարեն Բիշարյանն ասաց. «Մուճի ցուցադրումը սիմվոլ է, և այս ամենը հետապնդում է օրենքի դիկտատուրա հաստատելու նպատակ։ Այս պայմաններում ակներև է, որ խոսքի համատեքստն ամենևին բռնությանը չի վերաբերում։ Կարող է վերաբերել հարկադրանքին, բայց ցանկացած հարկադրանք բռնություն չէ»։
14:03 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեսանյութից չհասկացանք, թե ինչով է հիմնավորվում՝ Սուրեն Պապիկյանի հետ ազգակցական կապ ունեցողն է երկու անգամ քվեարկում. Բադասյան
12:59 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀնարավո՞ր է՝ զինծառայողը երկու ընտրատեղամասից քվեարկած լինի. Տիգրան Մուկուչյանը պարզաբանեց
12:52 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպե՞ս եք գնահատում քարոզչության ժամանակ հնչեցված խոսքը. Խրախուսու՞մ եք նման ոճով քարոզչություն իրականացնելը. Խունդկարյանը՝ Մուկուչյանին
12:39 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք դատավորի պատմուճանը նախկինում կրած անձ եք և դրա ծանրությունը շատ լավ հասկանում եք. Խունդկարյանը՝ Մուկուչյանին
12:26 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀնարավո՞ր է՝ ընտրողները հաշվառված չինեին այդ հասցեներում, սակայն ներկայացվի, որ մասնակցել են քվեարկությանը. Խունդկարյանը՝ Մուկուչյանին
12:03 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն իր օգնականին 4 օրով գործուղել է Արցախ
10:44 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍրբուհի Ղազարյանն ազատվել է վարչապետի խորհրդականի պաշտոնից
10:35 12/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՍԴ Արման Դիլանյանը, հետևելով օրվա քաղաքական իշխանության անընդունելի կեցվածքին, չի մասնակցել նաև 2021 թվականի Սուրբ Ծննդյան և Սուրբ Հարության տոների Հայրապետական Պատարագներին. Էդգար Ղազարյան

Представитель прокуратуры в КС Армении: демонстрация молотка – это символ и преследует цель установить диктатуру закона 07/12/2021   15:45  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Предвыборные речи кандидатов, в частности Никола Пашиняна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и других, не могут считаться выступлениями, содержащими призывы, подстрекающие к насилию и публично оправдывающие насилие. Об этом заявил представитель прокуратуры Армении Карен Бишарян в ходе заседания в Конституционном суде  по рассмотрению заявления четырех политсил, оспаривающих итоги прошедших 20 июня внеочередных парламентских выборов.
Он отметил, что  в ходе агиткампании перед выборами наиболее яркие случаи с выступлениями, содержащими элементы насилия, были проверены по уголовно-процессуальной процедуре и были приняты решения об отказе в возбуждении уголовного дела.
Карен Бишарян, коснувшись утверждений заявителей по поводу того, что лидер одной из партий, в своих публичных выступлениях угрожал не только лидерам других политсил, но и запугивал соперников и потенциальных избирателей своих политических оппонентов, отметил, что эта позиция не имеет под собой основания, так как не зафиксировано ни одного случая угроз или запугивания избирателей конкурирующей политсилы.
Что касается демонстрации исполняющим обязанности премьера Армении Николом Пашиняном молотка, то, по его словам, демонстрация молотка – это символ и преследует цель установить диктатуру закона. “В этих условиях очевидно, что контекст выступления вовсе не касается насилия. Он может относиться к принуждению, но не всякое принуждение является насилием” , - сказал он.