Բռնություն գործադրելով «առանձնապես վտանգավոր հանցագործ» Մխիթար Զաքարյանին պառկեցրել են գետնին՝ նկարահանել. նա ինքնակամ էր ներկայացել ոստիկանություն 07/12/2021 09:55 | Քաղաքական
Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ բանավոր պայմանավորվածության համաձայն այսօր ժամը 00։00-ի սամաններում գնացել ենք քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության շենք, մտել ենք ներս և հայտնել, որ ինքնակամ ներկայացել ենք։ Դուրս են թափվել բազմաթիվ դիմակավորված և ինքնաձիգավոր անձինք, անօրինական կարգով և անհամաչափ ուժ ու բռնություն գործադրելով «առանձնապես վտանգավոր հանցագործ» Մխիթար Զաքարյանին պառկեցրել են գետնին՝ նկարահանել, որից հետո բռնությամբ ներս տարել, այդ ընթացքում խոչընդոտելով նաև փաստաբանների գործունեությանը։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել փաստաբան Երեմ Սարգսյանը:
«Իրավապահ մարմիններին չի հետաքրքրում իրենց հեղինակությունը!!!
Սուտն ու կեղծիքը դարձրել են ուղենիշ, այնինչ դրանք իրավապահ և օրինապահ բառերին հականիշ են։
Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ բանավոր պայմանավորվածության համաձայն այսօր ժամը 00։00-ի սամաններում գնացել ենք քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության շենք, մտել ենք ներս և հայտնել, որ պայմանավորվածության համաձայն ինքնակամ ներկայացել ենք։
Ոստիկանները ձևացրել են, թե իբրև տեղյակ չեն, թե ինչու ենք եկել և առաջարկել են սպասել, մինչև ճշտում կատարեն։ Այդ ընթացքում ժամանակ շահելով, ընդամենը մոտ 2-3 րոպե անց նույն ոստիկանության շենքի մեկ այլ մուտքից դուրս են եկել ոստիկանական 2 միկրոավտոբուսներ, դրանից դուրս են թափվել բազմաթիվ դիմակավորված և ինքնաձիգավոր անձինք, անօրինական կարգով և անհամաչափ ուժ ու բռնություն գործադրելով «առանձնապես վտանգավոր հանցագործ» Մխիթար Զաքարյանին պառկեցրել են գետնին՝ նկարահանել, որից հետո բռնությամբ ներս տարել, այդ ընթացքում խոչընդոտելով նաև փաստաբանների գործունեությանը։
Համառ ջանքերից հետո փաստաբաններին ևս ներս են թողել և հետագա գործողությունների ընթացքում պարզվել է, որ 2 օր է ոստիկանության աշխատակիցներն ակնհայտ անօրիանական գործողություններով և կեղծիքներով հիմքեր են նախապարաստել Մ․Զաքարյանին ձերբակալելու համար, որպեսզի իրականացանեն այս խայտառակ մասկի-շոուն։
Ոստիկանների անօրինական գործողությունների վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել։
Ձերբակալման հիմքն այն ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են, թե իբրև ոստիկանության Մեղրիի բաժնի աշխատակիցները բազմաթիվ այցեր են կատարել Մխիթար Զաքարյանի տուն, սակայն դռները փակ լինելու պատճառով չեն կարողացել քննիչի մոտ ներկայանալու ծանուցագիր հանձնել։
Իրականում ոստիկաները տեղեկացված են եղել, որ ընտանիքի անդամը հատուկ տանը սպասում է, որպեսզի հանձնեն ծանուցագիրը, խնդրել ենք՝ այդպիսին լինելու դեպքում այն հանձնել կամ տեղեկացնել դրա մասին։ Դիտավորյալ չեն հանձնել և չեն տեղեկացրել։
Պնդում եմ, որ այդ ծանուցագիրը հանձնելու անհնարինության մասին տեղեկություններն ակնհայտ կեղծ են, որոնց վերաբերյալ ունեմ անհերքելի ապացույցներ։

Экс-мэра Мегри Мхитара Закаряна задержали, применив неправомерную силу – адвокат 07/12/2021   10:24  |  Политика
Адвокат бывшего мэра города Мегри Мхитара Закаряна заявил о применении правоохранительными органами неправомерной силы в отношении его подзащитного, добровольно явившегося в Главное управление уголовной полиции.
По его словам, в соответствии с устной договоренностью с высокопоставленными чиновниками Полиции сегодня примерно в 00:00 они отправились в здание Главного управления уголовной полиции.
"Полицейские сделали вид, будто не знают, для чего мы прибыли и предложили нам подождать. Всего через 2-3 минуты из другого автоподъезда того же здания выехали 2-3 микроавтобуса, из которых вышли люди в масках и с автоматами, которые незаконно и с применением неправомерной силы уложили “особо опасного преступника” Мхитара Закаряна на землю, засняли происходящее, после чего снова силой завели в здание, препятствуя  в то же время работе адвокатов", - написал Ерем Саркися на своей странице в Facebook.
Адвокат сообщил, что защита подала заявление о преступлении в связи с действиями Полиции.
"Основанием для задержания послужили заведомо ложные сведения о том, что сотрудники мегринского отдела Полиции якобы многократно посещали дом Закаряна, чтобы вручить ему повестку о явке к следователю, однако не смогли сделать этого, поскольку двери были заперты", - написал адвокат.
"В действительности, полицейские были осведомлены, что член семьи специально ждет дома, чтобы вручили повестку. Мы попросили в таком случае вручить ее или поставить в известность об этом. Умышленно не вручили и не уведомили. Я настаиваю, что информация о невозможности передать повестку не имеет ничего общего с действительностью, и я располагаю неоспоримыми доказательствами этого", - написал адвокат.