ՄԻՊ-ը ստացել է բողոքներ, որ իրավապահ մարմինները սպառնալիքով ստիպում են տալ ցուցմունքներ ընտրակաշառքի վերաբերյալ. Սյունիք է գործուղվել աշխատանքային խումբ 07/12/2021   12:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվել են բողոքներ, որ վերջին օրերին Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի տարբեր բնակիչների իրավապահ մարմինները բերման են ենթարկում և հարկադրում տալ իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունքներ: Այս մասին առկա են նաև հրապարակումներ համացանցում, որոնք այսօր կուղարկվեն Դատախազություն՝ քննության նպատակով։
Ըստ բողոքների՝ տարբեր ժամանակահատվածում, այդ թվում՝ 2021 թվականի ընթացքում, բնակիչները համայնքային մարմիններից ստացել են սոցիալական աջակցություն, սակայն իրավապահ մարմինները, այդ թվում՝ Ոստիկանության ծառայողները, իրենց առանց հիմքերի բերման են ենթարկում Ոստիկանություն, զրկում են ազատությունից ժամեր շարունակ, հարկադրում են տալ ուղղորդված ցուցմունքներ այն մասին, որ Գորիս խոշորացված համայնքի ղեկավարը, Քարահունջ, Որոտան բնակավայրերի ղեկավարներն իրենց սոցիալական աջակցությունը տվել են որպես ընտրակաշառքներ: Ահազանգեր կան նաև այն մասին, որ բնակիչներին ստիպում են տալ ցուցմունքներ մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ ևս:
Բնակիչների պնդմամբ՝ իրենք մշտապես ստացել են սոցիալական աջակցություն, և դրանք որևէ առնչություն չունեն ընտրությունների, Վարչապետի պաշտոնակատարին կամ այլ քաղաքական ուժի ղեկավարի օգտին քվեարկելու կամ չքվեարկելու հետ:
Ըստ ահազանգերի՝ հատկապես ճնշումներ են գործադրում կանանց նկատմամբ, տրվում են իրավապահ մարմինների պահանջած ցուցմունքները չներկայացնելու համար իրենց կամ ամուսիններին Երևան տեղափոխելու, ձերբակալելու կամ կալանավորելու սպառնալիքներ:
Նկատի ունենալով բողոքներն ու ահազանգերը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից խումբ է գործուղվել Սյունիքի մարզ՝ բնակիչների իրավունքների պաշտպանության հարցերը տեղում ստուգելու, անհրաժեշտ հանդիպումներ ունենալու և միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ՝ այսօր այցեր կիրականացվեն նաև կալանավորված՝ Քարահունջ, Որոտան վարչական շրջանների ղեկավարներին: Այսօր այց կիրականացվի նաև Քաջարան համայնքի ղեկավարին՝ քրեակատարողական հիմնարկ:
15:03 07/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխատանքային ստաժը դատական կարգով հաստատելու դեպքում կենսաթոշակառուների համար գումարի վերահաշվարկ չի կատարվում. Մարդու իրավունքների պաշտպան
17:04 06/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական զինծառայողները Խնածախ գյուղում հովվի անչափահաս երեխայի մոտից գողացել են 3 եղջերավոր կենդանի, իսկ Տեղ գյուղում նրանց սպառնալիքների պատճառով բնակիչները չեն կարողացել հավաքել ցորենը
11:37 06/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀաշմանդամության կարգավիճակի որոշումները մակերեսային են, իսկ բողոքարկման մեխանիզմները՝ անարդյունավետ․ ՀՀ ՄԻՊ
13:31 05/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրային իշխանության սահմանափակումների իրական թելադրողները ձեր իրավունքներն ու ազատություններն են. ՄԻՊ
11:37 04/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեզ անհրաժեշտ է հասարակություն, որը մերժում է բռնությունը. Արման Թաթոյանը տեսանյութ է հրապարակել

В офис омбудсмена поступили жалобы на угрозы и давление со стороны правоохранителей: в Сюник направлена рабочая группа 07/12/2021 15:15
В аппарат Защитника прав человека(омбудсмена) Армении поступили жалобы на то, что в последние дни правоохранительные органы подвергают приводу жителей общины Горис Сюникской области и принуждают их к даче показаний, не соответствующих действительности, в Сюник направлена рабочая группа.
“Публикации на эту тему появились и в Сети, сегодня они будут отправлены в прокуратуру для расследования”, - говорится в сообщении офиса Омбудсмена Армана Татояна.
Согласно жалобам, в различные периоды, в том числе в 2021 году, жители получали от властей общин социальную помощь, но правоохранительные органы, в том числе сотрудники Полиции, без достаточных на то оснований забирают людей в полицию, часами удерживают там, вынуждают к даче продиктованных показаний о том, что главы общины Горис, Караундж и Воротан предоставили социальную помощь в качестве взяток избирателям. Также есть сообщения о том, что жителей заставляют давать показания относительно по целому ряду других вопросов.
Жители утверждают, что всегда получали социальную помощь, которая не имеет ничего общего с голосованием или отказом от голосования за действующего премьер-министра или главу другой политической силы. Согласно поступившим сообщениям, особое давление оказывается на женщин, угрожают в случае отказа от требуемых правоохранительными органами показаний переводом в Ереван, задержанием или арестом их самих или их мужей.
“С учетом поступивших жалоб и тревожных звонков в Сюникскую область командирована группа в составе сотрудников аппарата омбудсмена с целью проверки вопросов защиты прав жителей на местах, проведения необходимых встреч и принятия мер. По поручению омбудсмена Армении сегодня состоятся визиты к арестованным главам общин Караундж и Воротан. Также планируется навестить главу общины Каджаран в уголовно-исполнительном учреждении”, - говорится в сообщении.