Երեք երկրների դեսպաններ չեն ընդունել պաշտոնական Բաքվի հրավերը և հրաժարվել են մեկնել Շուշի 07/11/2021 11:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կառավարության հրավերով Շուշի այցելած 46 պետությունների դեսպանների թվում ներկա չեն գտնվել երեք տերությունների՝ ԱՄՆ – ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի դեսպանները։ Այս մասին տեղեկությունները հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Ըստ ԶԼՄ - ների՝ ուղևորությունից երեք դեսպանների հրաժարումը մեծ իրարանցում էր առաջացրել. տեղի ունեցածը անվանում են «դեմարշ» և երեք գերտերություններին մեղադրում «հայամետ» դիրքորոշման մեջ։
Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության գծով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ դիվանագիտական կորպուսի այցը Շուշի կազմակերպվել է նախագահ Իլհամ Ալիևի անձնական հանձնարարությամբ:

Послы России, Франции и США в Азербайджане не приняли приглашение Баку и отказались ехать в Шуши 07/12/2021 00:04 | Лента новостей
Послы США, России и Франции не приняли приглашение правительства Азербайджана и отказались от посещения Шуши. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Сообщается, что среди послов 46 государств, побывавших по приглашению правительства Азербайджана в городе, отсутствовали послы трех держав – США, Франции и России.
Согласно СМИ, отказ трех послов от поездки наделал большой переполох - произошедшее называют "демаршем" и обвиняют три сверхдержавы в "проармянской" позиции.
Помощник президента Азербайджана по внешней политике Хикмет Гаджиев заявил, что визит дипкорпуса в Шуши был организован по личному поручению президента Ильхама Алиева.