Ծեծում էին երկու ժամը մեկ՝ կարծես գրաֆիկով. չէի ուտում, չէի խմում, այնքան, որ 90 տոկոսով անհրաժեշտություն չէի զգում. Գերությունից վերադարձած հայորդի 07/08/2021   18:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը բազմիցս հերքել է Բաքվում պահվող ռազմագերիների նկատմամբ խոշտանգումների մասին հայտարարությունները։ BBC-ի լրատվական կայքի ռուսական ծառայությունը զրուցել է գերությունից վերադարձածների հետ, որի ժամանակ վերջիններս հաստատել են՝ պարբերաբար դաժան ծեծի են ենթարկվել, դաժան վերաբերմունքի արժանացել։
Հակոբ Հովհաննիսյանը՝ լայն ժպիտով նիհարիկ տղան, խնդրել է լրագրողին չնշել իր իրական անունը և զգուշացրել՝ եթե ինչ-որ բան ասելով կարող է վնասել այնտեղ գտնվող տղաներին, կնախընտրեր չխոսել:
Հակոբը ծառայակիցների հետ շրջափակման մեջ է ընկել 2020-ի հոկտեմբերի 2-ին` Մատաղիսում։ 20 օր մնալով շրջափակման մեջ տղաները գերեվարվել են։
«Մենք համոզված էինք, որ նրանք մեզ կանգնեցնելու են, հետո սպանելու: Նման դեպքերի համար մենք նռնակ ունեինք՝ ինքներս մեզ պայթեցնելու համար, բայց չկարողացանք հերոսի պես մեռնել։ Երբ մեզ գերեվարեցին, անգամ զարմացել էինք, որ մեզ հետ ոչ մի բան չեն արել։ Հակառակը՝ ջուր տվեցին, ծխախոտ հյուրասիրեցին։ Բայց հենց մեզ բերեցին Բաքու՝ մեքենայից իջնելուց սկսեցին ծեծել»,- վերհիշել է Հակոբը։
Հայորդին հայտնվել է Բաքվի ռազմական ոստիկանության բաժանմունքում: Պատմել է, որ խուցը մեծ չէր, ամբողջ ժամանակ պահում էին ձեռնաշղթաներով։
«Սկզբում խցիկում միայն մեկ ձերբակալված կար, հետո նրան տարան ու ես մենակ մնացի: Ծեծը շարունակվել է չորս օր` յուրաքանչյուր երկու ժամը մեկ՝ կարծես գրաֆիկով: Զուգարան չէի կարողանում գնալ: Ես երեք օր չէի ուտում չէի խմում, այնքան, որ 90 տոկոսով անհրաժեշտություն չէի զգում»,- պատմել է նախկին գերին:
Հայորդուն հինգերորդ օրը տեղափոխել են Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության բաժանմունք, որտեղ ծեծը նորից շարունակվել է:
«Ամեն օր մեզ հարցաքննում էին, կրկին ծեծում, սակայն արդեն ավելի ուժեղ: Հոկտեմբերի 29-ին, սակայն մեզ 40 րոպե տեղափոխում էին բանտ։ Ամբողջ ճանապարհին առանձնակի դաժանությամբ ծեծում էին»:
Քննիչները հարցաքննության ժամանակ հետաքրքրվում էին տանկերի տեղակայման, Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի բունկերի գտնվելու վայրի մասին։
«Իրենք հասկանում էին ՝ որտեղ եմ ես, որտեղ ՝ Արայիկ Հարությունյանը, որտեղի՞ց իմանամ։ Ասում էին դատելու են ու 25 տարով նստեցնելու են։ Մենք էլ ասում էինք՝ պարզապես ռազմագերիներ ենք»։
Հակոբը՝ խոսելով ընտանիքների հետ կապ հաստատելու և այն մասին, որ ռազմագերիները նամակի միջոցով ընտանիքներին հայտնում էին, թե ամեն ինչ լավ է, նշել է, որ պարզապես անհնար էր որևէ ազդանշան ուղարկել:
«Մեզ ասացին, որ եթե ավելորդ բան գրվի, նամակը տեղ չի հասնի: Կարմիր խաչը միանգամից չի վերցնում նամակները։ Նախ՝ դրանք կարդում են Ադրբեջանի իշխանությունները, մարդիկ, ովքեր լավ խոսում են հայերեն: Հետևաբար, դուք փորձում եք գրել միայն` ամեն ինչ լավ է, ես կվերադառնամ տուն: Ես էլ եմ նույն բանը գրել»:
Հակոբը լրագրողի հետ զրույցում իր պատմությունը հանգիստ, համեստ ժպիտով էր պատմում, բայց երբեմն նյարդայնացած սեղմում էր ձեռքերը։
«Գիտեմ, տարօրինակ է, բայց ես այնտեղ էլ էի միշտ ժպտում, նույնիսկ այն ժամանակ, երբ ինձ ծեծում էին։ Եթե ես մտածեի ու իսկապես գիտակցեի, թե որտեղ եմ, հնարավոր էր այնտեղ էլ մնայի, կորչեի։ Խցում վեց մարդ կար, բոլորս ժպտում էինք։ Հիմա էլ ենք ժպտում։
Այնտեղ ես ուժեղ էի, որովհետև հույս ունեի վերադառնալ տուն, տեսնել ընտանիքիս անդամներին։ Մենք անընդհատ մեզ ասում էինք ՝ կդիմանանք։ Փառք Աստծո, այն, ինչից մենք վախենում էինք, տեղի չունեցավ։ Այն, ինչ մենք մտածում էինք, որ նրանք կարող էին մեզ հետ անել, դա նրանք չեն արել...», - պատմել է վերադարձած ռազմագերին։
Լրագրողի հետ զրույցում Հակոբը խոսել է նաև ականապատ տարածքների քարտեզների դիմաց ռազմագերիներին վերադարձնելու մասին։
«Դե, ենթադրենք, ականադաշտերի այդ քարտեզները կմնան մեզ մոտ։ Եւ այնտեղ պիտի մեռնի հարյուր մարդ մի օրում։ Ի՞նչ կստանանք դրանից։ Եթե քարտեզի դիմաց կարելի է մարդկանց վերադարձնել... Բացի այդ, եթե դու քարտեզ չես տալիս, ուրեմն սպասում ես ռազմական գործողությունների վերսկսմանը: Չեմ կարծում, որ դա հնարավոր է մոտ ապագայում»։
13:25 06/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվում հայ գերիների դատավարությունն ակնհայտ բեմականացված է, ապօրինի․ Եղիշե Կիրակոսյան
14:40 05/07/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Բաքվում շարունակվում է 13 հայ ռազմագերիների դեմ հարուցված շինծու քրեական գործով դատավարությունը, նրանք ցուցմունք են տալիս դատարանում
13:22 05/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳյումրու բակերից մեկում զուռնա-դհոլով են դիմավորել գերությունից վերադարձած հայորդուն, նրա համար մատաղ արել

"Побои продолжались четыре дня — каждые два часа, будто по графику": что рассказывают вернувшиеся из азербайджанского плена армянские военные 07/09/2021   09:52  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Война в Нагорном Карабахе закончилась, но несколько десятков или даже сотен — точно никто не знает — армянских военнослужащих уже несколько месяцев находятся за решеткой в Баку. Они пишут домой, что с ними все хорошо, но те, кому посчастливилось вернуться, рассказывают о постоянных избиениях и нечеловеческом обращении. Родные военных просят только одного — вернуть мужей, сыновей и братьев на родину. Русская служба BBC побеседовала с вернувшимися из азербайджанского плена армянскими военными, которые подтвердили факты жестокого обращения с ними.
В частности, в статье Акоп Ованнисян — худенький парень с широкой улыбкой на лице — сразу просит не называть своего настоящего имени и предупреждает: "Если чем-то сказанным я могу навредить находящимся там парням, я бы предпочел не говорить…"
Акоп с сослуживцами попал в окружение 2 октября прошлого года в районе Матагиса  — больше чем за месяц до подписания мирного соглашения между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым при посредничестве российского президента Владимира Путина. Выйти из окружения не удалось — спустя 20 дней военнослужащих взяли в плен.
"Мы были уверены, что нас построят и убьют. На этот случай у нас было по гранате, чтобы взорваться, — вспоминает Акоп. — Но мы не смогли умереть по-геройски. Когда нас брали в плен, мы даже удивились, что ничего с нами не сделали. Наоборот — дали воды, угостили сигаретами. Но когда нас привезли в Баку, там прямо на выходе из машины нас начали избивать".
Сначала Акоп оказался в отделении военной полиции в азербайджанской столице.
"Камера была большая. Там стояли нары, но нас приковали наручниками к батарее — я был прикован все время. Поначалу в камере был еще один заключенный, но вскоре его увели, и я остался один. Побои продолжались четыре дня — каждые два часа, будто по графику. В туалет сходить не было возможности. Я не ел и не пил три дня, так что на 90% эта необходимость отпала".
На пятые сутки Акопа перевели в отделение Службы государственной безопасности Азербайджана. Избиения продолжились.
"Каждый день нас допрашивали и снова били, но уже сильнее, чем в военной полиции. А 29 октября нас 40 минут транспортировали в тюрьму — и всю дорогу били особенно жестоко".
На допросах следователей интересовало расположение танков и отдельно — местонахождение бункера Араика Арутюняна — президента Нагорно-Карабахской Республики.
"Но в целом они понимали: где я, а где Араик Арутюнян… откуда мне знать! Следователи нам говорили: "Мы будем вас судить и посадим на 25 лет". Мы спрашивали: "За что? Мы просто военнопленные".
Еще осенью отдельные видео с жестоким обращением с армянскими военнослужащими, захваченными в период боевых действий, начали утекать в интернет. Правозащитная организация Human Rights Watch посмотрела все эти видео, осудив происходящее и призвав Баку соблюдать международные конвенции.
"Насилию и унижениям в обращении с военнопленными не может быть оправдания, — говорит Хью Уильямсон, директор Human Rights Watch по Европе и Центральной Азии. — Международное гуманитарное право не допускает никаких исключений из обязательства ограждать военнопленных от недозволенного обращения, и власти Азербайджана должны немедленно положить этому конец".
Что касается поддержания связи с родственниками, Акоп рассказал, что оттуда невозможно никакой знак отправить.
"Нам говорили, что если будет написано что-то лишнее, письмо не дойдет. Письма же не сразу Красный Крест забирает, сначала их читает азербайджанское начальство, а среди них есть люди, хорошо владеющие армянским. Поэтому стараешься писать только: все хорошо, вернусь домой. И я так же писал”.
Акоп Ованнисян рассказывает свою историю спокойно, с неизменной скромной улыбкой на лице, но иногда нервно сжимает руки.
"Я знаю, это странно, но я и там все время улыбался, даже когда меня избивали. Если бы я задумался и по-настоящему понял, где я, мог там бы и остаться, сгинуть. В камере нас было шесть человек, и мы улыбались. И сейчас тоже улыбаемся. Там я был сильным, потому что надеялся вернуться домой, увидеть членов семьи. Мы постоянно говорили себе: мы выдержим. Слава богу, то, чего мы опасались, не случилось. То, что мы думали, что они могли с нами сделать, — этого они не сделали…" - говорит вернувшийся военнопленный.