Սադախլո-Բագրատաշեն անցման կետի տարածքում՝ Դեբետ գետի վրա նոր կամուրջ կկառուցվի 07/09/2021   15:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ Սադախլո-Բագրատաշեն անցման կետում կառուցվող նոր կամրջի շինարարության ծրագրի ղեկավար Իզաբելա Մուրադյանը հուլիսի 9-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ հին կամուրջը վնասված է և տեխնիկապես այլևս ի վիճակի չէ սպասարկել Սադախլո-Բագրատաշեն անցման կետի ապրանքաշրջանառության և ուղևորափոխադրումների ծավալը, և բոլոր ծանրաքաշ մեքենաները հիմնականում մշտապես կանգնած են հերթերում, ուստի և տեխնիկական իմաստով, և ավելացվող ապրանքաշրջանառության ու ուղևորափոխադրումների իմաստով, ինչպես նաև ստրատեգիական նշանակության տեսանկյունից անհրաժեշտ էր ավելի մեծ թողունակություն, ավելի արագ և ավելի տեխնիկապես հագեցած ենթակառուցվածք ունենալը։
Մուրադյանը հայտնեց, որ նոր կառուցվող կամուրջը կազմված է երկու կամրջից, յուրաքանչյուրը՝ մեկ ուղղությամբ, երկու երթևեկելի գոտիներով, ջրահեռացման ու լուսավորության համակարգերով։ Նոր կամուրջն ավելի հարմարավետ է լինելու երթևեկության համար, կկարողանա սպասարկել շատ ավելի մեծ ծանրաբեռնվածություն՝ անվտանգ դարձնելով բեռնատար ու մարդատար մեքենաների շարժը:
«Կամուրջը լինելու է 160 մետր երկարությամբ։ Ունենալու է երկու կողմից մոտեցնող ճանապարհեր՝ Հայաստանի կողմից դեպի Վրաստան մոտ երկու տոկոս թեքությամբ։ Կամուրջի մեջտեղով անցնում է Դեբետ գետը, որը հանդիսանում է Հայաստանի և Վրաստանի սահմանը։ Շինարարության գումարը կազմում է 7 միլիոն 300 հազար եվրո։ Շինարարությունը նախատեսված է ավարտել 2022 թվականի մայիսին»,- ասաց Մուրադյանը։
Երկու երկրները կապող կամրջի շինարարությունը հայ-վրացական համատեղ ծրագիր է: Այն կառուցվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, Հայաստանի ու Վրաստանի կառավարությունների համաֆինանսավորմամբ: Դեբետ գետի վրա նոր կամրջի շինարարության հիմնարկեքի պաշտոնական միջոցառմանը Հայաստանի կողմից կմասնակցեն ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը, պաշտոնատար ծրագիրն իրականացնող կազմակերպության՝ «Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ի, ինչպես նաև դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ:
Վրացական կողմից կմասնակցի Վրաստանի տարածքային զարգացման ենթակառուցվածքների նախարար Իրակլի Կարսելաձեն։ Ներկա կլինեն նաև կամրջի շինարարությունը ֆինանսավորող Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, շինարարությունը (Ariana Tunnel Dam Co., Իրան) և տեխնիկական հսկողությունը (Goosung Engineering Co., Ltd և Korea Consultants International Co., Ltd., Կորեա) իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։

Новый мост возводится на территории пропускного пункта Садахло-Баграташен 07/09/2021   15:34  |  Лента новостей
На территории пропускного пункта Садахло-Баграташен на реке Дебет начались строительные работы нового моста.
Как сообщает «Арменпресс», руководитель программы строительства нового моста на пропускном пункте Садахло-Баграташен Изабелла Мурадян в беседе с журналистами 9 июля отметила, что старый мост поврежден, и технически уже не в состоянии обслуживать весь объем товарооборота и пассажироперевозок на пропускном пункте Садахло-Баграташен. Тяжеловесным машинам приходится выстраиваться в очередь, следовательно, и в техническом смысле, и в плане увеличения товарооборота и пассажироперевозок, необходима более оснащенная инфраструктура.
Изабелла Мурадян рассказала, что новый мост состоит из двух частей, каждая в одном направлении, с двумя пешеходными переходами, дренажной системой и системой освещения. Новый мост будет более комфортным для движения, сможет выдерживать гораздо большую нагрузку, что сделает передвижение грузовых и легковых автомобилей более безопасным.
«Мост будет протяженностью в 160 метров, с двусторонним движением, с уклоном около двух процентов. Река Дебет остается посреди моста, который является границей между Арменией и Грузией. Стоимость строительства 7 миллионов 300 000 евро. Строительство планируется завершить в мае 2022 года», - рассказала Изабелла Мурадян.
Строительство моста, соединяющего две страны, является совместным армяно-грузинским проектом. Он софинансируется Европейским банком реконструкции и развития, правительствами Армении и Грузии. В церемонии закладки фундамента нового моста через реку Дебет примут участие и. о. министра территориального управления и инфраструктуры Сурен Папикян, представители организации, реализующей официальную программу - ГНКО «Дорожное управление», а также представители дипломатического корпуса. С грузинской стороны в церемонии примет участие министр территориальной инфраструктуры Грузии Ираклий Карселадзе. Также будут присутствовать представители Европейского банка реконструкции и развития, также и представители организаций, осуществляющих строительную деятельность (Ariana Tunnel Dam Co., Иран) и технический надзор (Goosung Engineering Co., Ltd., Korea Consultants International Co., Ltd., Корея).
09:33 13/05/2021  |  Лента новостейАрмяно-грузинское партнерство является одной из самых надежных гарантий обеспечения стабильности в нашем регионе - Пашинян