Վաղարշակ Հարությունյանն ու Վալերի Գերասիմովը քննարկել են հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցեր 07/08/2021 17:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 8-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են իրադրությունը Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի հայ-ադրբեջանական սահմագոտիներում և դրա հանգուցալուծման ուղիները, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքը:
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Վալերի Գերասիմովն անդրադարձել են հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության խորացմանն ուղղված երկկողմ ծրագրերի ու գործողությունների քննարկման նպատակով առաջիկա օրերին Հայաստան ժամանող ՌԴ ՊՆ պատվիրակության հետ նախատեսվող բանակցությունների օրակարգը, ինչպես նաև ՀՀ զինված ուժերում մեկնարկած լայնածավալ բարեփոխումների ընթացքը:

Министр обороны Армении переговорил по телефону с главой Генштаба ВС России 07/08/2021   18:08  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 8 июля провел телефонный разговор с начальником Генштаба ВС России Валерием Герасимовым. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
"Собеседники обсудили ситуацию в армяно-азербайджанских приграничных зонах в Гегаркуникской и Сюникской областях и пути ее разрешения, а также ход миссии, выполняемой российским миротворческим контингентом в Республике Арцах", - говорится в сообщении.
Вагаршак Арутюнян и Валерий Герасимов коснулись также повестки предстоящих переговоров с делегацией Минобороны РФ, которая на днях прибудет в Армению  с целью обсуждения двусторонних программ  и действий, направленных на углубление армяно-российского военного сотрудничества.
Сообщается, что Арутюнян и Герасимов обсудили также широкомасштабные реформы, начавшиеся в ВС Армении.