Բաքուն առաջարկում է քարտեզների փոխանակում գերիների հետ, քանի որ ականազերծումը միլիոններ է արժենալու. Սահակյան 07/06/2021 13:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Բաքուն առաջարկում է քարտեզների փոխանակում գերիների հետ, քանի որ ականազերծումը միլիոններ է արժենալու. Այս մասին հայտարարեց ՄԻԵԴ-ում ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը։
Փաստաբանը նշեց, որ ականազերծումները Բաքվի համար միլիոնավոր դոլարներ են արժենալու և տևական ժամանակ է պահանջվելու, որպեսզի արագ հասնեն արդյունքի, ուստի առաջարկում են քարտեզների փոխանակում ռազմագերիների հետ։
Ըստ Սահակյանի, այդ տարածքները հանձնելուց հետո դրանք այլևս մեծ նշանակություն չունեն հայկական կողմի համար։ Բաքուն անկախ հայկական կողմի պահանջներ կատարելու պատրաստակամությունից, պետք է կատարի միջազգային պարտգավորությունները՝ հայրենադարձնի բոլոր ռազմագերիներին, խախտման դեպքում հասկանա պատասխանատվության վտանգը։
Անդրադառնալով ՀՀ Կառավարության գործադրած ջանքերին, Սահակյանը նշեց, որ իրավական գործընթացի տեսանկյունից լուրջ ջանքեր են գործադրվել։ Չի կարծում, որ Բաքվի հանցագործությունների քաղաքական արձագանքը պատշաճ է։
«Շուրջ ութ ամիս անց չունենք ամբողջական պաշտոնական թվեր հա ռազմագերիների մասով, ավելին՝ ունենք փաստեր, որ մասշտաբային պատերազմական հանցագործություններ են տեղի ունեցել, սակայն միջազգային հնարության արձագանքը չի գոհացնում։ Չունենք պատշաճ սանկցիաներ Ադրբեջանի նկատմամբ»։
Ըստ Սահակյանի՝ հնարավոր կլիներ հասնել նրան, որ սանկցիաներ կիրառվեին ու ստիպեին գործել միջազգային իրավունքնին համահունչ։

Баку предлагает обмен пленных на карты, так как разминирование обойдется ему в миллионы долларов - Саакян 07/06/2021   14:03  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Баку предлагает обмен пленных на карты, поскольку разминирование обойдется ему в миллионы долларов, заявил адвокат Сирануш Саакян, занимающаяся защитой прав военнопленных в Европейском суде по правам человека(ЕСПЧ).
Адвокат отметила, что разминирование обойдется Баку в миллионы долларов и займет много времени, поэтому они предлагают обменять военнопленных на карты минных полей.
По словам Саакян, независимо от готовности армянской стороны выполнять требования, Баку должен выполнять свои международные обязательства – вернуть все военнопленных, в случае нарушения осознать риск привлечения к ответственности.
Что касается усилий правительства Армении, Саакян отметила, что с правовой точки зрения были предприняты серьезные усилия. Она не считает,что политическая реакция на преступления Баку была надлежащей.
“Спустя 8 месяцев у нас нет полной официальной информации о числе военнопленных. Более того, есть факты, свидетельствующие о совершении масштабных военных преступлений, однако реакция международного сообщества оставляет желать лучшего. Нет надлежащих санкций против Азербайджана”, - сказала Саакян.
По словам юриста, можно было бы добиться применения санкций и заставить их действовать в соответствии с международным правом.