Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ջիվան Գասպարյանի մահվան կապակցությամբ 07/06/2021   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի մահվան կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Խոր ցավով տեղեկացա աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի մահվան մասին:
Անվանի վարպետը ողջ ստեղծագործական գործունեության ընթացքում հայկական ծիրանափողի փառքը տարածել է աշխարհով մեկ` հանդես գալով հեղինակավոր բազմաթիվ բեմերում, հայկական երաժշտության հնչյունները ներկայացնելով հայտնի ֆիլմերում, համագործակցելով հռչակավոր կոմպոզիտորների, համաշխարհային ճանաչում ունեցող երաժիշտների հետ:
Մեր ողջ ժողովուրդը և աշխարհի երաժշտասեր հանրությունը Ջիվան Գասպարյանին, որպես մտավորական և հայի բացառիկ կերպար, դասել է համաշխարհային արվեստի մեծերի շարքում, որով մենք հպարտացել ու ոգեշնչվել ենք:
Վիլյամ Սարոյանը Ջիվան Գասպարյանի նվագը լսելուց հետո ասել էր՝ «Ջիվան ջան, սա նվագ չէ, այլ աղոթք է»: Վարպետի կատարումներով աղոթքներն ընդմիշտ կմնան ոչ միայն հայ, այլև ողջ աշխարհի արվեստասերների սրտերում ու հիշողություններում:
Կիսում եմ նրա ընտանիքի, գործընկերների, երկրպագուների և բոլորի վիշտն այս մեծ կորստի պահին: Սիրելի վարպետ, հանգչիր խաղաղությամբ»:

Пашинян выразил соболезнования в связи с кончиной Дживана Гаспаряна 07/06/2021   16:00  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной всемирно известного дудукиста Дживана Гаспаряна. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства. В послании, в частности, говорится:
“С глубокой скорбью узнал о кончине всемирно известного дудукиста Дживана Гаспаряна.
За время всей своей творческой деятельности именитый мастер прославил армянский дудук на весь мир, выступая на многих известных сценах, исполняя  армянские мелодии в известных фильмах, сотрудничая с популярными композиторами и всемирно признанными музыкантами.
Весь наш народ и мировая музыкальная общественность считали Дживана Гаспаряна исключительным армянином и выдающейся творческой личностью, причисляя его к сомну великих деятелей мирового искусства, и мы гордились и вдохновлялись им.
Послушав музыку Дживана Гаспаряна, Уильям Сароян сказал: “Дорогой Дживан, это не музыка, а молитва”. Созданные мастером молитвы навсегда останутся в сердцах и воспоминаниях не только армян, но и ценителей искусства всего мира.
В минуту этой большой утраты я разделяю горе его семьи, коллег, поклонников. Покойся с миром, дорогой Мастер”.