Բաքվում հայ գերիների դատավարությունն ակնհայտ բեմականացված է, ապօրինի․ Եղիշե Կիրակոսյան 07/06/2021 13:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվում հայ գերիների դատավարությունն ակնհայտ բեմականացված է. Այս մասին հայտարարեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը՝ ներկայացնելով, թե ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում ՀՀ կառավարությունը գերիների իրավունքների պաշտպանության համար։
Կիրակոսյանը նշեց, որ գերիների վերաբերյալ տեղի ունեցող գործընթացները բազմաշերտ են, տարբեր ուղղություններով աշխատանքներ են իրականացվում՝ ուղղված թե՛ նրանց վերադարձին, նաև իրավական մեխանիզմների գործարկմանն ուղղված քայլերին։
Դրանց շրջանակներում առկա առանցքային միջազգային իրավական մեխանիզմներից մեկը Եվրոպական դատարանի կողմից կիրառվող հրատապ միջանկյալ միջոցներն են։ Կիրակոսյանը կարևոր է համարում դատարանի հետ աշխատանքը, որն այս փուլում պետք է շարունակել։ Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում կառավարության կողմից փորձեր արվեցին կրկին ընդլայնելու, մի քիչ ավելի ճկուն մոտեցում պարտադրելու դատարանին։
Կիրակոսյանը նշեց, որ նախարարների կոմիտեում տեղի ունեցածը գոհացուցիչ չէր, քանի որ հարցի վերաբերյալ բուն քննարկում չի եղել, արդյունք չեն տեսել՝ ավելի շատ քաղաքական պատճառներով։
Ադրբեջանում էլ շարունակվում են հայ գերիների նկատմամբ դատավարությունները:
«Բաքվում ընթացող ապօրինի, շինծու դատական պրոցեսները ակնհայտորեն բեմականացված պրոցեսներ են։ Ի սկզբանե ամբողջովին ապօրինի են և զուրկ են որևէ իրավական հիմքից կամ բովանդակությունից։ Ավելի շատ ենթադրում են իրենց քաղաքական գծին օժանդակելուն ուղղված քալեր»։
Կիրակոսյանը հավելեց, որ պրոցեսների ընթացքի վերաբերյալ անհանգստություն ունենալով, փորձեցին դատարանին ներկայացնել որոշակի խնդրանքներ, որպեսզի պարտավորեցնեն Ադրբեջանին կասեցնել դատական գործընթացները, տրամադրել ՀՀ կառավարությանը քրեական գործի բոլոր նյութերը, նաև պահանջ ներկայացրեցին առ այն, որ եթե դատարանը նմանատիպ քայլերիչ չդիմի, ապա այս պրոցեսները ուղղակիորեն ամենօրյա ռեժիմով խախտելու են արդար քնության ընթացքում անձանց երաշխավորված իրավունքները։
«Հաշվի առնելով դատարանի՝ արդեն իսկ կայացրած նախադեպային իրավունքը, փորձ արեցինք, որպեսզի դատարանը կիրառի միջանկյալ միջոց՝ դատավարությունների ընթացքում գրանցվող խախտումների կանխելու տրամաբանկության մեջ՝ հիմք ընդունելով այն, որ ի վերջո 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արժեքների կամ իրավունքների պաշտպանությունը չտրամադրելը հանգեցնում է 2-րդ, 3-րդ հոդվածներով երաշխավորված իրավունքների խախտման»։
Կիրակոսյանը ցավով արձանագրեց, որ դատարանը մերժել է ներկայացրած միջնորդությունը, որը ներկայացրել էին հունիսի 30-ին, մերժումը ստացել են հուլիսի 2-ին։
«Չնայած, այս միջանկյալ միջոցների տրամաբանության մեջ աշխատանքը շարունակվում է, բայց հայկական կողմը շարունակում է այս ապացույցների համախումբը ներկայացնել արդեն ընթացող միջպետական գանգատի քննության շրջանակներում, որը մի փոքր ավելի երկարատև է լինելու, բայց ավելի բովանդակային ու խորը քննություն է լինելու կոնկրետ խախտումների վերաբերյալ»։

Суд над армянскими пленными в Баку явно инсценирован и лишен какой-либо правовой основы – представитель Армении в ЕСПЧ 07/06/2021   17:37  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Представитель Армении в Европейском суде по правам человека(ЕСПЧ) Егише Киракосян в ходе состоявшегося сегодня онлайн-дискуссии коснулся судебных процессов в отношении армянских пленных, незаконно удерживаемых в Баку.
"Проходящие в Баку противоправные, сфабрикованные судебные процессы явно инсценированы. Они изначально и полностью незаконные и лишены какой-либо правовой основы. Они больше предполагают шаги, направленные на поддержку своей политической линии”, - отметил он.
Как сообщил Киракосян, ввиду возникшей у них обеспокоенности по поводу хода процессов, они попытались обратиться в Суд с просьбой обязать Азербайджан приостановить судебные процессы, а также предоставить правительству Армении все материалы уголовного дела.
“Мы представили это требование на основании того, что если Суд не предпримет подобных шагов, то эти судебные процессы напрямую, в ежедневном режиме будут и дальше нарушать гарантированное право людей на справедливое судебное разбирательство”, - отметил Киракосян.
"С учетом уже вынесенного судом прецедентного права, мы попытались, чтобы суд применил промежуточную меру для предотвращения нарушения прав в ходе судебного разбирательства, взяв за основу положение, согласно которому отказ от предоставления гарантированной статьей 6 защиты влечет нарушение прав, гарантированных статьями 2 и 3", - сказал Киракосян.
Представитель Армении в ЕСПЧ с сожалением констатировал, что Суд отклонил ходаайство, которое было подано 30-го июня, отказ был получен 2-го июля.
"Армянская сторона продолжает представлять всю совокупность доказательств, но уже в рамках межгосударственной жалобы, что является несколько более долгосрочным процессом, но более содержательным, предстоит тщательное рассмотрение конкретных нарушений", - сказал Киракосян.