Ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու պահանջով 4 քաղաքական ուժի դիմումները միավորվել են մեկ վարույթում, զեկուցող է նշանակվել ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանը 07/05/2021 16:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու պահանջով 4 քաղաքական ուժերի դիմումները կքննվեն մեկ վարույթում։
Սահմանադրական դատարանը մեկ վարույթում է միավորել «Զարթոնք» ազգային-քրիստոնեական կուսակցության, «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների և «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության դիմումները՝ նշելով, որ դրանք վերաբերում են նույն հարցին, ուստի, համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածի՝ դիմումները պետք է միավորվեն։
Նիստի օր է նշանակվել հուլիսի 9-ին՝ ժամը 11։00-ին, դատաքննությունը կանցկացվի բանավոր ընթացակարգով։ Զեկուցող դատավոր է նշանակվել Էդգար Շաթիրյանը։
ՍԴ որոշման համաձայն՝ որպես պատասխանող կողմ է ներգրավվել ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, հարակից պատասխանողներ ՀՀ դատախազությունը, ՀՀ ոստիկանությունը և ՀՀ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը։

Заявления 4 политсил с требованием аннулировать итоги выборов в Армении объединены в одно производство для рассмотрения в КС 07/05/2021   16:21  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Заявления 4 политических сил с требованием признать результаты внеочередных выборов в парламент Армении недействительными будут рассмотрены в одном производстве.
Конституционный суд объединил заявления национально-христианской партии “Зартонк”, блока “Армения”, блока “Честь имею” и партии “Айоц Айреник” для рассмотрения в одном производстве, отметив, что они касаются одного и того же вопроса, следовательно, согласно  ст. 41 конституционного закона “О Конституционном суде”, их следует объединить.
Заседание назначено на 9 июля, слушания начнутся в 11:00. Судебное разбирательство пройдет в порядке устной процедуры. Докладчиком назначен судья Эдгар Шатворян.
Согласно решению КС, к участию в деле в качестве ответчика привлечена Центральная избирательная комиссия. Соответчиками выступают Прокуратура РА, Полиция РА и Комиссия по телевидению и радио РА.