Բաքվում շարունակվում է 13 հայ ռազմագերիների դեմ հարուցված շինծու քրեական գործով դատավարությունը, նրանք ցուցմունք են տալիս դատարանում 07/05/2021   14:40  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում այս պահին շարունակվում է 13 հայ ռազմագերիների դեմ հարուցված շինծու քրեական գործով դատավարությունը։ «haqqin.az»-ի փոխանցմամբ՝ դատական նիստի ընթացքում հայ ռազմագերիների ցուցմունք են տալիս։
Նշենք, որ Բաքուն  հայ ռազմագերիներին, որոնց գերեվարել է հրադադարից հետո՝ 2020 թվականի դեկտեմբերի 13-ին, մեղադրում է   դիվերսիա իրականացնելու մեջ։ Մեղսագրվող հոդվածները նախատեսում են 14-ից 20 տարի կամ ցմահ ազատազրկում։
Այս գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն հետեւյալ հայ ռազմագերիները՝
Կարապետյան Ռաֆիկ Ռոբերտի
Գոլայան Գուրգեն Հովհաննեսի
Թադեւոսյան Հրայր Սերժի
Մալոյան Վաղարշակ Մերուժանի
Եղիազարյան Սասուն Սեյրանի
Վարդանյան Արսեն Արայիկի
Բահրիկյան Վաչագան Էիկի
Սողոմոնյան Սեդրակ Սամվելի
Դիլանյան Արմեն Վազգենի
Մարտոյան Մանուկ Հովհաննեսի
Ամբարդարյան Մելս Կարապետի,
Միքայելյան Անդրանիկ Վազգենի
Գրիգորյանի Ֆելիքս Արշակի
13:22 05/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳյումրու բակերից մեկում զուռնա-դհոլով են դիմավորել գերությունից վերադարձած հայորդուն, նրա համար մատաղ արել
23:32 03/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը պաշտոնապես հրապարակել է գերությունից վերադարձած 15 շիրակցիների անունները. հաստատել` տրամադրել են ականապատ դաշտերի քարտեզներ

В Баку продолжается судебный процесс по сфабрикованному делу в отношении 13 армянских военнопленных 07/05/2021   15:12  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В бакинском суде по тяжким преступлениям идет судебный процесс по сфабрикованному делу в отношении 13 армянских военнослужащих, незаконно удерживаемых в Азербайджане. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Сообщается, что в ходе судебного заседания армянские военнопленные дают показания.
Баку обвиняет армянских военнослужащих, захваченных в плен 13 декабря 2020 года, после прекращения огня, в совершении диверсии. Им грозит от 14 до 20 лет тюрьмы, либо пожизненное лишение свободы.
В статусе обвиняемых по делу находятся Карапетян Рафик Робертович, Голаян Гурген Оганесович, Тадевосян Грайр Сержевич, Малоян Вагаршак Меружанович, Егиазарян Сасун Сейранович, Варданян Арсен Араикович, Багрикян Ваагн Эдикович, Согомонян Седрак Самвелович, Диланян Армен Вазгенович, Мартонян Манук Оганесович, Анбарданян Мелс Карапетович, Микаелян Андраник Вазгенович и Григорян Феликс Аршакович.