Մայր օրենքի նախաբանն ամրագրել է հայ ժողովրդի նվիրական ձգտումը՝ հզորացնել ինքնիշխան պետականությունը, ապահովել սերունդների ազատությունը և քաղաքացիական համերաշխությունը. ՍԴ նախագահ 07/05/2021   12:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ուղերձ է հղել Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա առթիվ.
«Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ քաղաքացիներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա կապակցությամբ։
Սահմանադրությունն ինքնին որոշակի հասարակական դաշինքի դրսևորում է, որը խարսխված է տվյալ հասարակության անդամների փոխհամաձայնության վրա: Ժողովրդավարական պետությունում Սահմանադրությունն արժեքների, սկզբունքների, հակակշիռների ու փոխզսպումների համակարգ նախատեսող ակտ է, հանրային կյանքի կազմակերպման և տնտեսական բարգավաճման ուղեցույց: Մեր Սահմանադրությունն արտացոլում է այն ժողովրդավարական ու համամարդկային արժեքները, որոնց առաջնային երաշխավորողը մենք ենք՝ որպես անհատներ, և այն նվիրական նպատակները, որոնց ձգտում է մեր հասարակությունը:
Սահմանադրությունը երաշխավորում է այն բոլոր ազատությունները և իրավունքները, որոնցից առօրյա կյանքում՝ անձնական և հանրային գործունեության տարբեր բնագավառներում օգտվում է մեզնից յուրաքանչյուրը։
Մայր օրենքի նախաբանն ամրագրել է հայ ժողովրդի նվիրական ձգտումը՝ հզորացնել ինքնիշխան պետականությունը, ապահովել սերունդների ազատությունը և քաղաքացիական համերաշխությունը։
Կարծում եմ, որ Անկախության հռչակագրում ու Սահմանադրության նախաբանում հաստատագրված սկզբունքներն ու համազգային նպատակները պետք է լինեն այն բարոյական և իրավաքաղաքական կարևոր ուղենիշը, որն այսօր առավել քան երբևէ պետք է ծառայի որպես մեր հասարակական կյանքի ու քաղաքացիական համերաշխության ապահովման առանցքային ելակետ։ Ուստի յուրաքանչյուրիս առաքելությունը պետք է լինի ոչ միայն Սահմանադրությամբ ամրագրված արժեքների և համազգային նպատակների ճանաչումը, այլև դրանք մեր ամենօրյա կյանքի ու կենսակերպի բաղկացուցիչ տարր դարձնելը:
Այս օրը լավ հնարավորություն է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին վերաիմաստավորի Սահմանադրության, ինքնիշխան պետականության և ազգային միասնականության բարձր արժեքը։ Հենց այդ վերաիմաստավորումը պետք է լինի մեր Հայրենիքի հզորացմանը և բարգավաճմանը, սերունդների ազատությանը և ընդհանուր բարեկեցությանը հասցնող ուղին։
Աստված պահապան մեր Հայրենիքին և բոլորիս»։
12:32 08/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչական դատարանում մեկնարկել է Գրիգոր Մուրադյանն ընդդեմ ՍԴ նախագահի գործով նիստը
14:35 23/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ դատավորները ի ցույց դրեցին ՍԴ նախագահի անտեղյակությունը. Ընդմիջմանը որոշում կայացնել հնարավոր չէ
20:13 07/02/2021  |  ՎերլուծություններԱպօրինի ընտրված ՍԴ նախագահի ապօրինի որոշումների անվերջանալի շղթան
20:08 17/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽրախճանք ժանտախտի ժամանակ. Մինչ հայությունը պատերազմում էր` ՍԴ նորանշանակ նախագահը պարգեւավճարներ էր բաժանում, գումարներ վատնում` սրտի ուզած պետհամարանիշերը ձեռք բերելու վրա
11:03 04/11/2020  |  ՄեկնաբանությունՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի նախագահին

Глава КС Армении: День Конституции - хорошая возможность переосмыслить ценность Основного закона и суверенной государственности 07/05/2021   12:54  |  Лента новостей
Председатель Конституционного суда Армении Арман Диланян направил послание по случаю Дня Конституции РА и государственной символики.
“Конституция является проявлением определенного общественного альянса, который зиждется на взаимном согласии членов данного общества. В демократическом государстве Конституция - это акт, предусматривающий формирование системы ценностей, принципов, противовесов и компромиссов, руководство по организации общественной жизни и экономического процветания. Наша Конституция отражает те демократические и общечеловеческие ценности и цели, гарантом которых являемся мы как индивиды, а также те заветные цели, к которым стремится наше общество. Конституция гарантирует все те свободы и права, которыми в повседневной жизни пользуется каждый из нас в различных сферах личной и общественной деятельности", - говорится в послании главы КС.
Арман Диланян отметил, что  в преамбуле к Конституции закреплено заветное стремление армянского народа нарастить мощь суверенного государства, обеспечить свободу и гражданское согласие поколений.
“Полагаю, что закрепленные в Декларации независимости и преамбуле к Конституции принципы и общенациональные цели должны быть тем моральным и политико-правовым ориентиром, который сегодня, как никогда, должен служить в качестве отправной точки в обеспечении общественной жизни и гражданского согласия. Поэтому миссия каждого из нас должна заключаться не только в признании закрепленных Конституцией ценностей и общенациональных идей, но и в том, чтобы сделать их  составной частью нашей повседневной жизни", - отметил глава КС.
По его словам, День Конституции - хорошая возможность для граждан Республики Армения переосмыслить высокую ценность Основного закона, суверенной государственности и национального единства.
"Именно это переосмысление должно стать тем путем, который приведет к укреплению и процветанию нашей Родины, свободе поколений и общему благосостоянию", - подчеркнул председатель КС Армении.
12:58 05/07/2019  |  Лента новостейПашинян: безоговорочное соблюдение Конституции является священным долгом всех нас