Ակնհայտ է` կորում է հայկական աշխարհի, այսպես կոչված, միասնությունը. Արմեն Գեւորգյան 07/05/2021 12:42 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը շնորհավորել է Սահմանադրության օրը.
«Կարդացի 30 հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունը գերակա խնդիրների և գործունեության ուղղությունների վերաբերյալ: Հասկացա, որ Նիկոլի հասարակական գործընկերները դասեր չեն քաղել անցած երեք տարիներից: Երկիրը կրկին տանում են ներքին առճակատումների՝ առաջարկվում է արհեստական զարգացման օրակարգ`անցումային արդարադատության, դատարանների զտման և սահմանադրական բարեփոխումների տեսքով: Այժմ այս օրակարգում են հայտնվել նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինները: Փաստորեն Նիկոլի պոպուլիստական իշխանությունը պետք է վճռականորեն հաստատվի ոչ միայն Կառավարությունում և խորհրդարանում, այլև դատարաններում և համայնքներում:
Ոչինչ այն մասին, թե ինչպես բարելավել երկրում կառավարման որակը և քաղաքացիների բարեկեցությունը, ինչպես վերականգնել հասարակական համերաշխությունը ու խաղաղությունը երկրում պատերազմից հետո, ինչպես ապահովել տնտեսական աճը և ինչ անել նոր օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու համար: Առաջարկվող օրակարգը ճանապարհ է դեպի նոր պարտություններ և կապիտուլիացիաներ արտաքին թշնամիների առջև:
Ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը ձգտում է առավելագույն ապաքաղաքականացմանը պետական կառավարման մարմինների համար, բայց մենք գնում ենք այն ճանապարհով, որ քաղաքացիական ծառայությունը տեղավորում են մեկ քաղաքական կուսակցության պատկերացումների շրջանակներում: Ամբողջ աշխարհը գնում է դեպի տեղական ինքնակառավարման մարմինների առավելագույն ազատություն, բայց մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի դրանք լիովին կախված լինեն կառավարությունից: Եվ այս 30-ից ոչ մեկին չի անհանգստացնում այն փաստը, որ, օրինակ, նույն Նիկոլի հայրենի Իջևանում արդեն 2 տարի է չկա համայնքի օրինական ընտրված ղեկավար:
Ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը աշխատում է, թե ինչպես օգտվել չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության առավելություններից, մինչդեռ Հայաստանում մենք ոչնչացնում ենք մասնավոր սեփականության և բանկային գաղտնիքի պաշտպանության իրավական ռեժիմը: Խոսում ենք օտարերկրյա կապիտալով ակտիվների ազգայնացման մասին: Դրան զուգահեռ, մենք սպասում ենք օտարերկրյա ներդրումների:
Ներդրումները չեն եկել 2018-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում, և չեն գալու նաև 2021-ի ընտրություններից հետո:
Մենք չենք մտածում ինչպես նվազեցնել երկրում աղքատության աճի ինտենսիվ տեմպերը, որը կբարդանա գյուղատնտեսության աղետալի իրավիճակով, ինչպես խուսափել կրթական վերջնական դեգրադացիայից, ինչպես կասեցնել երկրում միգրացիայի աճող տեմպերը և խուսափել դեմոգրաֆիկ արհավիրքից, ինչպես ստեղծել սեփական սահմանների պաշտպանության արդյունավետ համակարգ: Բայց ավելի կարևոր է գնահատել անցյալը և նախկինների գույքը խլել: Դրանով կարելի է տեսարաններ ապահովել, բայց հաց չի լինի:
Թվում է, որ կան հատուկ ուժեր, որոնք ամեն ինչ անում են, որպեսզի Հայաստանը չտեղավորվի մարդկության զարգացման ժամանակակից մեգա-միտումների մեջ և հետընթաց զարգացման ինտենսիվ տեմպերով ապրի:
Ակնհայտ է նաև, որ կորում է հայկական աշխարհի, այսպես կոչված, միասնությունը: Նիկոլի եռամյա կառավարումը նոր էներգիա չհաղորդեց հայկական աշխարհին: Սփյուռքը սկսեց ավելի հեռանալ պատմական հայրենիքից, և նոր գլոբալ աշխարհում հայերի ուծացման ռիսկերը ավելի զգալի դարձան: Սեփական ժողովրդով և ազգային պետությամբ հպարտության օբյեկտիվ պատճառների բացակայությունը խորացնում է ազգային ինքնության ճգնաժամը, իսկ պատմական անցյալն ու ավանդույթները քայքայվում են կեղծ-հայրենասիրական գաղափարախոսությամբ»:

Армен Геворкян поздравил соотечественников с Днем Конституции 07/05/2021   13:12  |  Лента новостей
Бывший вице-премьер Армени Армен Геворкян поздравил соотечественников  с Днем Конституции. В послании Геворкяна, опубликованном в его Telegram-канал, говорится:
«Поздравляю всех с Днем Конституции!!
Прочитал заявление 30 общественных организаций о первоочередных задачах и направлениях деятельности. Понял, что общественные партнеры Никола не извлекли уроков из последних трех лет. Страну опять ведут к внутренним противостояниям, вновь предлагается искусственная повестка дня развития в виде переходного правосудия, очистки судов и конституционной реформы. Сейчас в этой повестке дня появилась еще и тема органов местного самоуправления. Фактически речь идет о том, что популистская власть Никола должна прочно обосноваться не только в Правительстве и парламенте, но и в судах и общинах.
И ничего о том, как улучшить качество управления в стране и благосостояние граждан, как восстановить общественное согласие и мир в стране после войны, как обеспечить экономический рост и что сделать для привлечения новых иностранных инвестиций. Предлагаемая повестка дня – это путь к новым поражениям и капитуляциям перед внешними врагами.
Весь цивилизованный мир стремится к максимальной де-политизации органов государственного управления, мы же идем к тому, что государственная служба должна укладываться в рамки представлений одной политической партии. Весь мир идет к максимальной свободе органов местного самоуправления, мы же делаем все, чтобы они оказались в полной зависимости от правительства. И никого из этих 30 не беспокоит тот факт, что, например, в том же родном для Никола Иджеване уже 2 года нет законно избранного руководителя общины.
Весь цивилизованный мир работает над тем как воспользоваться благами четвертой промышленной революции, мы же в Армении уничтожаем правовой режим защищенности частной собственности и банковской тайны. На весь мир говорим о национализации активов с иностранным капиталом. Вместе с этим ждем иностранные инвестиции. Инвестиции не пришли к нам как по итогам парламентских выборов 2018 года, так и не придут по итогам выборов 2021 года.
Мы не думаем о том, как сократить интенсивные темпы роста бедности в стране, которые усугубятся из-за катастрофической ситуации в сельском хозяйстве, как избежать окончательной образовательной деградации, как остановить растущие темпы миграции и избежать демографической катастрофы в стране, как создать эффективную систему зашиты собственных границ. Но зато актуально давать оценки прошлому и отбирать имущество у бывших. Этим можно получить зрелища, но не будет хлеба.
Такое ощущение, что есть специальные силы, которые делают все, чтобы Армения не вписывалась в современные мега-тренды развития человечества, а интенсивными темпами в своем развитии шла бы назад.
Очевидно, также, что расшатывается так называемое единство армянского мира. Трехлетнее правление Никола не привнесло новую энергию в его развитие. Диаспора стала больше отдаляться от исторической Родины и более существенными стали риски ассимиляции армян в новом глобальном мире. Отсутствие объективных причин гордости за свой народ и национальное государство обостряет кризис национальной идентичности, а историческое прошлое и традиции размываются лже-патритотической идеологией».
12:06 02/07/2021  |  Лента новостейПроцесс управления водными ресурсами требует знания и опыта, чего у многих управленцев сегодня нет - Геворкян
12:31 01/07/2021  |  КомментарийАрмения становится самой отсталой страной региона – Геворкян
10:20 07/06/2021  |  Комментарий"Свидетельство полного морального разложения и отсутствия патриотизма": Геворкян об отрывках из книги Пашиняна