ՄԻՊ-ը ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին է ներկայացրել գերիների վերադարձի հրատապության ու սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումների հարցերը 07/02/2021 12:02 | Մեկնաբանություն
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ստրասբուրգում հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։
Պաշտպանը հանձնակատարին է ներկայացրել Ադրբեջանից հայկական կողմի գերիների անհապաղ վերադարձի հրատապությունը՝ ներկայացնելով փաստեր այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը գերիներին պահում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների կոպիտ խախտումներով։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումները, Սյունիքում ու Գեղարքունիքում փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև քրեակատարողական հիմնարկներում, հոգեբուժարաններում և ազատությունից զրկման մյուս վայրերում մարդու իրավունքների վիճակը, ինչպես նաև երեխաների, կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցեր:

Татоян представил комиссару СЕ факты грубейшего нарушения Азербайджаном прав армянских пленных 07/02/2021 12:48 | Комментарий
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян в Страсбурге встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович.Об этом сообщается на странице омбудсмена Армении в Facebook.
Омбудсмен Армении представил комиссару СЕ необходимость срочного возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. Татоян представил Миятович факты, доказывающие, что азербайджанская сторона удерживает пленных с грубым нарушением международных требований по правам человека.
Арман Татоян представил грубые нарушения азербайджанскими военными прав приграничных жителей Армении, результаты работы по сбору фактов, проведенной в Сюнике и Гегаркунике.
В ходе встречи стороны также обсудили ситуацию с правами человека в уголовно-исполнительных учреждениях, психиатрических клиниках и других местах лишения свободы, а также ситуацию с защитой прав детей, женщин, и лиц с инвалидностью.