Սիբիրյան խոցի ախտանշաններով Գյումրու հիվանդանոց է տեղափոխվել 7 քաղաքացի 07/02/2021 11:14 | Արտակարգ պատահարներ
Սիբիրյան խոց ախտանշաններով Գյումրու Ինֆեկցիոն հիվանդանոց է տեղափոխվել 7 քաղաքացի:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սիբիրյան խոցի ախտանիշի մասին կասկածները ի հայտ են եկել հունիսի 30-ին Շիրակի մարզի Անի տարածաշրջանի Իսահակյան բնակավայրում: Իսահակյան գյուղի վարչական ղեկավար Արտավազդ Արսենյանը տեղեկացրեց, որ գյուղում արձանագրվել է 6 գլուխ խոշոր և նույնքան էլ մանր եղջերավոր անասունի անկում:
«Գյումրիի ինֆեկցիոն հիվանդանոց է հոսպիտալացվել գյուղի 7 բնակիչ: Ամբողջ հոտը նորից պատվաստվել է սիբիրախտի դեմ: Նոր դեպքեր այս պահի դրությամբ չկան»,-նշեց վարչական ղեկավար Արտավազդ Արսենյանը` տեղեկացնելով, որ թեև իրենք պաշտոնական դեռ համապատասխան լաբորատոր փորձաքննության փաստաթուղթ չեն ստացել Սիբիրայն խոցի հաստատման, սակայն հոսպիտալացված մարդկանց ախտանիշներն ու անասունների անկումը վկայում են դրա մասին: «Կասկածանք կա, բայց հաստատում դեռ չունենք: Նրանց վիճակն այս պահին նորմալ է»:

7 человек с симптомами сибирской язвы доставлены в Гюмрийскую больницу 07/02/2021 11:49 | Чрезвычайное просшествие
В инфекционную больницу Гюмри госпитализированы 7 граждан с симптомами сибирской язвы, сообщает государственное агентство "Арменпресс".
Подозрения на симптомы сибирской язвы появились 30 июня в поселке Исаакян в Ширакской области. Глава администрации села Артавазд Арсенян сообщил, что в селе зарегистрирован падеж 6 крупных и столько же мелких голов крупного рогатого скота.
"7 жителей села госпитализированы в инфекционную больницу Гюмри. Все стадо вновь вакцинировано против сибирской язвы. Новых случаев на данный момент нет", - сказал Артавазд Арсенян.
Он при этом отметил, что пока нет официального заключения, подтверждающего наличие у животных сибирской язвы, однако симптомы у госпитализированных людей и падеж скота свидетельствуют именно об этом. «Есть подозрение, но подтверждения пока нет. Их состояние в настоящее время нормальное», - заявил он.