«Հայաստան» դաշինքը ՍԴ է ներկայացրել 12 կետից բաղկացած դիմում. Վարդևանյան 07/02/2021 15:22 | Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
«Հայաստան» դաշինքը պաշտոնապես մուտքագրել է դիմում ՍԴ՝ ԿԸՀ հունիսի 27-ի որոշման անվավեր ճանաչելու պահանջով։ Վիճարկվել է ընտրության արդյունքների վերաբերյալ ընդունված որոշման սահմանադրականությունը, օրինականությունը, փաստական հանգամանքները։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը։
Նրա խոսքով՝ ՍԴ-ն նշված դիմումը քննության առարկա է դարձնելու թե՛ քանակական խախտումների իմաստով՝ քվեարկության օրվա վերաբերյալ, թե՛ որակական իմաստով, ինչը վերաբերելու է այն հարցերին, որոնք ներկայացվում են սկսած մայիսի 10-ից։ Վարդևանյանը հայտնեց, որ դիմումը ներկայացվել է 12 կետից բաղկացած խնդիրների մանրամասն վերլուծությամբ, կից փաստաթղթերով և դրանց վերաբերյալ հիմնավորումներով։ Վարդևանյանի խոսքով՝ Սահմանադրական դատարանի մասին սահմանադրական օրենքով առաջին անգամ է ՍԴ-ում ընտրությունների վերաբերյալ վեճը քննության առարկա դառնալու, մասնավորապես, օրենքն ընդունվել է 2018թ և 2018թ մինչ օրես ընտրական վեճերով քննություն ՍԴ-ում չենք ունեցել։
«Այս անգամվա ընտրությունների վերաբերյալ սահմանադրական արդարադատության մոդելը լինելու է աննախադեպ, քանի որ առնվազն այն տեղեկությունները, որոնք մենք լսել ենք, ընտրությունների արդյունքները ՍԴ-ում վիճարկում են մի քանի ուժեր»,- նշեց Վարդևանյանը՝ հավելելով, որ նման ծավալով սահմանադրական արդարադատության առարկա չի հիշում։

Блок “Армения” подал в Конституционный суд заявление, состоящее из 12 пунктов 07/02/2021   16:03  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Блок “Армения” официально подал заявление в Конституционный суд с требованием признать недействительными решение ЦИК от 27 июня. Оспорены конституционность, законность принятого решения относительно результатов выборов, фактические обстоятельства. Об этом на пресс-конференции в пятницу заявил представитель блока “Армения” Арам Вардеванян.
Он заявил,  состоящее из 12 пунктов обращение было подано по итогам детального анализа проблем, По словам Вардеваняна,  спор о выборах впервые станет предметом рассмотрения в КС в соответствии с конституционным законом о Конституционном суде. В частности, закон был принят в 2018 году и по сей день в КС не рассматривались избирательные споры.
“На сей раз модель конституционного правосудия относительно выборов будет беспрецедентной, так как, по дошедшим до нас сведениям, итоги выборов в КС оспаривают несколько сил”, - отметил Вардеванян. Он добавил, что такого не припомнит.