Քաղաքական պատճառներով զինվորականներին պաշտոններից ազատելը դավաճանություն է զինված ուժերի նկատմամբ.Սեյրան Օհանյան 07/01/2021 19:54 | Քաղաքական
Քաղաքական պատճառներով զինվորականներին պաշտոններից ազատելը օրենքի խախտում է, հանցագործություն և դավաճանություն զինված ուժերի նկատմամբ: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով Զինված ուժերում կադրային փոփոխություններին:
Հիշեցնենք, որ հունիսի կասեցվել էին Մեղրիի գնդի հրամանատար Արգամ Գևորգյանի լիազորությունները: Ըստ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների՝նա հրաժարվել է կատարել «Քաղաքացիական պայմանագրի» օգտին քվեարկելու ՊՆ հրահանգը, ինչի արդյունքում ՊՆ-ից պահանջել են դիմումներ գրել ու հեռանալ: Այսօր արդեն հայտնի դարձավ, որ նա զորացրվել է։
Տեղեկությունների կան նաեւ այն մասին, որ ԶՈՒ երրորդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի պայմանագիրը չի երկարաձգվի:
«Լսել եմ, որ Մեղրիի հրամանատարն ազատվել է պաշտոնից այն պատճառով, որ նրան ցուցում են տվել, որ ՔՊ-ի համար քարոզչություն իրականացնի, նա չի համաձայնվել: Գրիգորի Խաչատուրովը իմ ժամանակ է նշանակվել կորպուսի հրամանատար, նա մեր Զինված ուժերի կայացած և գրագետ հրամանատարներից մեկն է, որն իրեն ցուցադրել է դրական առումով մարտական գործողություններում»,-ասաց Օհանյանը և հավելեց, որ զինված ուժերում կադրային փոփոխությունները պետք է լինեն պլանային, իսկ քաղաքական պատճառներով զինվորականներին պաշտոններից ազատելը դա օրենքի խախտում է.
«Դա, կարելի է ասել, նաև հանցագործություն է և դավաճանություն է զինված ուժերի նկատմամբ: Սա հիմնական պատճառներից մեկն է եղել 44-օրյա պատերազմում մեր պարտության»,-ասաց Սեյրան Օհանյանը:

Сейран Оганян: увольнение военных по политическим мотивам – это предательство по отношению к ВС 07/02/2021 09:38 | Политика
Увольнение военных по политическим мотивам – это нарушение закона, преступление и предательством по отношению к вооруженным силам. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил бывший министр обороны Армении Сейран Оганян, комментируя кадровые изменения в ВС.
Напомним, в июне были приостановлены полномочия командира Мегринского полка Аргама Геворкяна. Согласно муссируемым в прессе сведениям, он отказался выполнять указание Минобороны голосовать в пользу партии “Гражданский договор”, в результате чего МО потребовало написать заявление об уходе. В четвегр уже стало известно, что он демобилизовался.
Есть сведения также о том, что контракт с командиром третьего армейского корпуса ВС РА генерал-майору Григорием Хачатуровым продлевать не будут.
“Слышал, что командир Мегринского полка освобожден от занимаемой должности по той причине, что ему дали указание агитировать за ГД, он не согласился. Григорий Хачатуров был назначен командиром корпуса при мне. Он один из состоявшихся и грамотных командиров в наших ВС, который в боевых действиях зарекомендовал себя с положительной стороны”, - сказал Оганян.
Экс-министр обороны Армении добавил, что кадровые изменения в Вооруженных силах должны быть плановыми, а увольнение военных по политическим соображениям – это нарушения закона.
“Можно также сказать, что это преступление и предательство по отношению к Вооруженным силам. Это одна из основных причин нашего поражения в 44-дневной войне”, - отметил Сейран Оганян.