Վարդենիսից անհետացած 19-ամյա զինծառայողի գտնվելու վայրի մասին տեղեկություն չկա. Կողբի համայնքապետ 07/01/2021   16:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շուրջ մեկ ու կես ամիս է, ինչ ժամկետային զինծառայող, շարքային Նորիկ Մկրտչյանը համարվում է անհետ կորած։ Զինծառայողի գտնվելու վայրն այս պահին դեռևս հայտնի չէ, շարունակվում են որոնողական աշխատանքները։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Կողբ համայնքի ղեկավար Արսեն Աղաբաբյանը։
«Չեն գտել զինծառայողին, նույնն է, որևէ տեղեկատվություն չունեն։ Շարունակում են փնտրել»։
Համայնքի ղեկավարը նշեց, որ Մկրտչյանի մոտ երկու հեռախոս է եղել, իրավապահները գտել են դրանցից մեկը։
Աղաբաբյանը հավելեց, որ կապի մեջ է նաև զինծառայողի հարազատների հետ, վերջիններս ևս փնտրում են Մկրտչյանին։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 22–ին, Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ մայիսի 18-ին, ժամը 22:10-ին, ՊՆ N զորամասից ՌՈ Վարդենիսի բաժին հեռախոսագիր է ստացվել առ այն, որ նույն օրը, ժամը 17:00-ի սահմաններում, նույն զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Ն. Մկրտչյանն ինքնակամ թողել է ստորաբաժանման պահպանության տարածքը եւ ընդգրկված է զորամասն ինքնակամ թողած զինծառայողների ցուցակներում:
Մեկ ամիս առաջ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը հավելել էր, որ զինծառայողին ծառայության վայրում ծեծի ենթարկելու, նրա նկատմամբ բռնություն գործադրելու, պատիվն ու արժանապատվությունը ստորացնելու մասին որևէ տվյալ առկա չէ: Ըստ գլխավոր դատախազի խորհրդականի՝ տվյալներ չկան նաև զինծառայողի՝ հակառակորդի կողմում որևէ ձևով հայտնված լինելու վերաբերյալ
Մկրտչյանը վերջին անգամ ծնողի հետ մայիսի 13-ին է խոսել։ Ինտերնետը միացել է եղել Վարդենիսի տարածքում:
Մկրտչյանը ծնվել է 2002 թվականին, զորակոչվել 2021-ին՝ Տավուշի մարզային զինկոմիսարիատից:
17:04 29/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀրամանատարն արժանի չէ կադրային ջարդի. զինծառայողների ծնողները պատրաստ են հանդես գալ ի պաշտպանություն Մեղրիի զորամասի հրամանատար գնդապետ Արգամ Գևորգյանի
11:19 19/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶինծառայողների աճյունների որոնումներն այսօր շարունակվում են Վարանդայի շրջանում
12:51 17/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհետ կորած զինծառայողների հարազատները կառավարությունում հանդիպում են Նիկոլ Փաշինյանին

Сведений о пропавшем без вести в Варденисе 19-летнем военнослужащем нет – глава общины Кохб 07/01/2021   17:19  |  Лента новостей
Уже почти полтора месяца, как солдат срочной службы, рядовой Норик Мкртчян числится пропавшим без вести. Сведений о местонахождении военнослужащего пока нет, поиски продолжаются.  Об этом “ФактИнфо” сообщил глава общины Кохб Таувшской области Армении Арсен Агабабян.
“Военнослужащего не нашли, все по-прежнему, никаких сведений нет. Продолжают его искать”, - сказал он. Глава общины отметил, что у Мкртчяна с собой было два телефона, правоохранители нашли один из них.
Агабабян добавил, что они находятся на связи с родителями военнослужащего, последние тоже ищут Мкртчяна.
22 мая Минобороны сообщило, что в 22:10 18 мая в варденисский отдел Военной полиции из воинской части поступила телефонограмма, согласно которой в тот же день, в районе 17:00, солдат-срочник той же в/ч, рядовой Н. Мкртчян самовольно покинул охраняемую зону подразделения и значится в списке военнослужащих, самовольно покинувших воинскую часть.
Месяц назад советник генпрокурора Гор Абрамян добавил, что данных об избиении солдата на месте службы, применении в отношении него насилия, унижения его чести и достоинства нет. По словам советника генпрокурора,  нет также сведений  о том, что военнослужащий каким-то образом оказался на стороне противника. В последний раз Мкртчян говорил с родителями 13 мая.