Խծաբերդը և Հին Թաղերը մեզ համար բռնազավթված տարածքներ են. Բեգլարյան 07/01/2021 13:00 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Խծաբերդը և Հին Թաղերը մեզ համար բռնազավթված տարածքներ են, ինչպես նաև՝ բռնազավթված են պատերազմի ընթացքում և պատերազմի հետևանքով քաղաքական պայմանավորվածության հետևանքով բռնազավթված տարածքները։ Այս մասին առցանց մամուլի ասուլիսին ասաց Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը։
Իսկ թե ինչու է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցել Խծաբերդն ու Հին Թաղերը, Բեգլարյանը նշեց, որ իր համար էլ է այդ հարցը բաց, այդ հարցերին պետք է պատասխաններ տրվեն, բայց ինքը տեղեկացված և լիազորված չէ, որ կարողանա պատասխանել այդ հարցերին։
Բեգլարյանը նշեց, որ կա երկու տեսակետ, որոնցից առաջինը վերաբերում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հիման վրա կազմված քարտեզներին, որոնցով նախատեսված չէր՝ Հին Թաղերի և Խծաբերդի առկայությունը մեզ մոտ, բայց ինքը չի կարող ասել՝ այդպես է, թե ոչ, այդ հարցերին կարող են պատասխան տալ պատկան մարմինները և պաշտոնատար անձինք, որոնք ընդգրկված են եղել բանակցություններում։
Երկրորդ վարկածի համաձայն՝ ադրբեջանական կողմն օգտվել է այդ տարածքում ռուս խաղաղապահների բացակայությունից և փաստացի շարունակել է մարտական գործողությունները, բռնազավթել Հադրութի շրջանի այդ պատառիկը, որը կարողացել էինք պահել պատերազմի ժամանակ։

Почему Хцаберд и Хин Тагер перешли под контроль Азербайджана? - госминистр Арцаха назвал две версии 07/01/2021   13:27  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Села Хцаберд и Хин Тагер для нас являются оккупированными территориями, как и районы, оккупированные во время войны и в результате политической договоренности вследствие войны, сказал государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян.
Что касается того, почему Хцаберд и Хин Тагер перешли под контроль Азербайджана, Бегларян отметил, что  вопрос открыт и для него. “На эти вопросы должны быть ответы, но он не уполномочен и не располагает информацией, чтобы суметь ответить на эти вопросы.
По словам Бегларяна, есть две версии.
“Первая из них касается карт, составленных на основании заявления от 9 ноября, которые не предусматривали, что села Хин Тагер и Хцаберд останутся у нас, но он не может сказать так ли это или нет. На эти вопросы могут ответить компетентные органы и официальные лица, которые участвовали в переговорах”, - сказал Бегларян.
По второй версии, азербайджанская сторона воспользовалась отсутствием российских миротворцев на этой территории и фактически продолжила боевые действия, оккупировав остававшийся у нас клочок Гадрутского района, который нам удалось отстоять в ходе войны.