Հարկային եկամուտների հավաքագրումներն իրականացվում են առաջանցիկ տեմպերով. քննարկվել են լայնածավալ կապիտալ ներդրումների իրականացման քայլերը 06/30/2021 14:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են պետական բյուջեի հետ կապված ընթացիկ վիճակին, հարկային հավաքագրումների գործընթացին, 2022 թվականի բյուջեի նախագծին վերաբերող հարցեր:
Խորհրդակցության սկզբում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այսօր պիտի քննարկենք մեր բյուջետային գործերի վիճակը, նաև արդեն պետք է սկսենք պլանավորել 2022 թվականի բյուջեի նախագծի ձևավորման գործընթացը: Ընդհանուր առմամբ, մեր բյուջետային գործերը վատ չեն և հարկային եկամուտների հավաքագրումներն իրականացվում են առաջանցիկ տեմպերով: Հիմա ակնհայտ է, որ հարկային եկամուտները գերակատարելու ենք նաև երկրորդ եռամսյակում, այսինքն՝ կիսամյակում, թե ինչքա՞ն, այսօր երեկոյան վերջնական պարզ կլինի:
Որքան էլ տարօրինակ հնչի, ես ավելի շատ խնդիրներ տեսնում եմ մեր ծախսային հատվածում, որովհետև ծախսերի արդյունավետությունն ընդհանրապես շատ լուրջ խնդիր է, և այդ խնդրի լուծման ինստիտուցիոնալ համակարգերի մասին մենք պետք է անպայման մտածենք, որովհետև ծախսերի արդյունավետությունը նաև տնտեսական ակտիվության, բյուջեի եկամտային մասի ապահովման շատ լուրջ, առանցքային խթաններից մեկն է: Սովորաբար ավելի լայն ուշադրություն և հետաքրքրություն լինում է եկամտային մասի նկատմամբ, նկատի ունեմ հանրային շրջանակներում, բայց իրականում ծախսային հատվածները նույնպես շատ կարևոր են:
Նաև ի՞նչ առանձնահատկություն կա այսօրվա իրադրության մեջ. բյուջետային իմաստով մենք գտնվում ենք տարվա կեսին, բայց քաղաքական իմաստով շուտով սկսվելու է նոր տարին և նոր ժամանակաշրջանը, որի հետ կապված հնչել են կոնկրետ նախընտրական խոստումներ: Մենք խոսել ենք լայնածավալ կապիտալ ներդրումների, հարյուրավոր դպրոցների, հարյուրավոր մանկապարտեզների, տասնյակ ջրամբարների, հազարավոր կիլոմետրերով ճանապարհների կառուցման մասին, և անխուսափելիորեն դա պետք է ապահովենք: Նաև բիզնեսը պետք է տեսնի այդ խոստումները կատարելու մեր վճռականությունն ու հետևողականությունը, որպեսզի համապատասխան դիրքավորվի այդ գործընթացն իրականացնելու համար, որովհետև կառավարությունը քաղաքական խնդիրն է դնում, իսկ դրանք մեր այսօրվա համակարգերով իրականացվում են մասնավոր հատվածի կողմից, մասնավորապես մրցույթներ են իրականացվում և այլն»:
Վարչապետի պաշտոնակատարն առանձնացրել է ևս մեկ թեմա, որին պետք է կառավարությունը եթե ոչ այսօր, ապա հետագայում անդրադառնա: «Խոսքը վերաբերում է մեր պետական գնումների համակարգի կատարելագործմանը, որի ուղղությամբ բավականին աշխատանք արել ենք, բայց այստեղ պետք է մտածենք նաև, թե էլ ինչ բարեփոխումներ կան, որոնք պետական գնումների համակարգը կդարձնեն հնարավորինս արդյունավետ: Որովհետև եթե խոսում ենք ծախսային հատվածի արդյունավետության մասին, առաջին հերթին խոսում ենք գնումների համակարգի արդյունավետության մասին: Ինչքանո՞վ է մոբիլ այդ գնումների համակարգը, ինչքանո՞վ է արդյունավետ և ինչքանո՞վ համահունչ այն քաղաքական խնդիրների հետ, որոնք ձևակերպել ենք: Եվ այստեղ պետք է որոշակի մեխանիզմներ ունենանք՝ գործընթացներն ավելի օպերատիվ ձևով կազմակերպելու հնարավորություն ունենալու համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ նախկինում խոսվել է գլխավոր կապալառուի ինստիտուտի ներդրման մասին, որը հնարավորություն կտա շատ դեպքերում կայացնել արագ որոշումներ և իրականացնել դրանք ավելի արագ, քան նախատեսվում էր:
«Այլ խնդիրներ ունենք ծախսերի իրականացման ոլորտում: Իմ ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ կան ընկերություններ, որոնք այդ թեմաների մեջ մասնագիտացած են: Օրինակ, ես նախորդ օրը մարզերից մեկում մի իրավիճակի բախվեցի, երբ դպրոցի շինարարության մրցույթ է հայտարարաված, ֆինանսավորումը կա, նախագիծը կա, և արդեն, եթե չեմ սխալվում, երկու տարի դատական քաշքշուկ է տեղի ունենում: Այսինքն՝ սահմանամերձ գյուղում, երբ դպրոցը պետք է արդեն կառուցված, շահագործման հանձնված լիներ, և գործող դպրոցը, ըստ էության, ավերակ վիճակում է, հիմա գյուղը, երեխաները տուժում են այն պատճառով, որ մրցույթին մասնակից երկու ընկերություններ դատական պրոցես են հարուցել, և շահագործման պլանավորված բոլոր ժամկետներն ավարտվել են ու դեռ հայտնի չէ, թե դպրոցը երբ կկառուցվի:
Կարծում եմ՝ այս դեպքերում պետք է մեխանիզմ ունենանք կամ օրենսդրական, քաղաքական որոշակի կարգավորումներ անենք, որովհետև այդ գյուղի երեխաներին պետք է բացատրենք՝ ինչպե՞ս է, որ նախագիծը կա, ֆինանսավորումը կա, մրցույթը հայտարարաված է, հաղթողը կա, իսկ դպրոցը չի կառուցվում: Եվ եթե միջոցներ չձեռնարկենք, հնարավոր է՝ առաջիկա երևի 3-4 տարում չկառուցենք: Այնպես որ այսպիսի հարցեր կան, և այս հարցերում մենք այլևս հապաղելու իրավունք չունենք: Պետք է կայացնենք որոշումներ, և այդ որոշումների արդյունքում մեր ծախսային հատվածը դարձնենք ավելի արդյունավետ»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև քննարկվել են տնտեսության ոլորտում տեղի ունեցող զարգացումները, հարկային եկամուտների ավելացման ուղղությամբ հնարավոր քայլերը, կապիտալ ներդրումների ավելացմանը, որակյալ, արդյունք տվող ներդրումների ներգրավմանը վերաբերող հարցեր, որոնց առնչությամբ ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրման, գնումների ոլորտի կարգավորումների պարզեցման ու արդիականացման ուղղությամբ միջոցառումների ընթացքին, շինարարության ոլորտի զարգացումներին, մասնավորապես, եկամտահարկի վերադարձի ծրագրի շրջանակում բնակարանաշինության գոտիավորման անհրաժեշտությանը վերաբերող հարցերի:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված ուղղություններով հետևողական, հստակ քայլերի իրականացումը: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ կառավարությունը պետք է տնտեսությունը խթանելու քաղաքականությունը դարձնի առավել արդյունավետ, այդ թվում՝ տնտեսավորղների համար նոր շուկաներ մուտք գործելու հնարավորություններ ստեղծելու միջոցով: Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է այսօրվանից սկսել դպրոցների, մանկապարտեզների, ջրամբարների, ճանապարհների կառուցման համար անհրաժեշտ համապատասխան կազմակերպությունների, այդ թվում՝ արտերկրից ներգրավման աշխատանքները, դրա համար գնումների ոլորտում ապահովելով անհրաժեշտ օրենսդրական լուծումներ: Վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտել է՝ վերը նշված շինաշխատանքներում առանձնակի խնդիր է լինելու բարձր որակի և համապատասխան չափանիշների ներդրման ապահովումը:

В правительстве Армении обсудили шаги по осуществлению масштабных капитальных вложений 06/30/2021   15:53  |  Экономика
Под председательством исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся текущего состояния государственного бюджета, процесса сбора налогов и проекта бюджета на 2022 год. Подробности передает пресс-служба главы правительства.
В начале совещания Никол Пашинян отметил: “Сегодня мы должны обсудить состояние бюджетных дел, а также должны начать планирование процесса составления бюджета на 2022 год. В целом дела у нас с бюджетом неплохие, сбор налогов идет поступательными темпами. Сейчас очевидно, что мы перевыполним налоговые доходы и во втором квартале, то есть в первом полугодии в целом, а насколько будет перевыполнение, станет окончательно ясно сегодня вечером.
Как бы странно это ни звучало, я вижу больше проблем у нас по части расходов, потому что эффективность расходов - очень серьезная проблема в целом, и мы должны думать об институциональных системах, чтобы решить эту проблему, потому что эффективность расходов является также одним из ключевых стимулов экономической активности и обеспечения доходов бюджета. Обычно больше внимания уделяется доходной части, я имею в виду в публичных кругах, но на самом деле расходная сторона также очень важна.
В чем особенность нынешней ситуации? В бюджетном смысле мы находимся в середине года, но в политическом смысле скоро начнется новый год, новый период, в связи с чем были даны конкретные предвыборные обещания. Мы говорили о масштабных капитальных вложениях, строительстве сотен школ, сотен детских садов, десятков водохранилищ, тысяч километров дорог, и мы обязательно должны это обеспечить.
Также бизнес должен видеть нашу решимость и последовательность в выполнении этих обещаний, чтобы занять соответствующую позицию для реализации этого процесса, потому что правительство ставит политическую задачу, а по нашим действующим системам, они выполняются частным сектором, в частности посредством тендеров и т. д.”.
Исполняющий обязанности премьер-министра выделил еще одну тему, которую правительство должно рассмотреть если не сегодня, то в ближайшем будущем. “Речь об усовершенствовании нашей системы государственных закупок, и в этом направлении мы проделали большую работу, но здесь нам нужно подумать о том, какие еще есть реформы, которые сделают систему государственных закупок максимально эффективной. Потому что, если мы говорим об эффективности расходной части, то в первую очередь мы говорим об эффективности системы закупок. Насколько мобильна эта система закупок, насколько она эффективна, насколько она соответствует политическим задачам, которые мы сформулировали? И здесь у нас должны быть определенные механизмы, чтобы мы могли более оперативно выстраивать процессы”, - сказал Никол Пашинян, напомнив, что раньше говорилось о введении института генерального подрядчика, который во многих случаях позволит быстро принимать решения и делать это быстрее, чем предполагалось.
“У нас есть другие проблемы в сфере расходов. Мои изучения показывают, что есть компании, специализировавшиеся на этих темах. Например, накануне в одной из областей я столкнулся с ситуацией, когда объявлен тендер на строительство школы, есть финансирование, есть проект, и, если не ошибаюсь, уже два года идет судебная волокита. Т.е. в приграничном селе, когда новая школа уже должна была быть построена и сдана в эксплуатацию, действующая школа фактически в разрушенном состоянии, а село, дети страдают, потому что две компании, участвовавшие в тендере, начали судебный процесс, и все запланированные операции и сроки уже истекли, но еще не известно, когда школа будет построена.
Думаю, в этих случаях у нас должен быть механизм или определенные законодательные и политические регулирования, потому что мы должны объяснять детям этого села, как получилось, что есть проект, есть финансирование, объявлен конкурс, есть победитель, а школа не строится. И если мы не примем меры, то она не будет строиться в ближайшие 3-4 года. Так что есть такие проблемы, и мы не имеем права далее откладывать эти вопросы. Мы должны принимать решения, в результате которых мы сделаем нашу расходную часть более эффективной”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Затем были обсуждены развития в сфере экономики, возможные шаги по увеличению налоговых поступлений и капитальных вложений, привлечению качественных и создающих результат инвестиций, в связи с чем были представлены различные предложения и наблюдения.
Также были затронуты вопросы внедрения системы всеобщего декларирования, мер по упрощению и модернизации регуляций в сфере закупок, развития в строительной сфере, в частности, была отмечена необходимость зонирования жилья в рамках программы возврата подоходного налога.
Никол Пашинян подчеркнул важность принятия последовательных и четких шагов в вышеупомянутых направлениях. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что правительство должно сделать политику стимулирования экономики более эффективной, в том числе за счет создания возможностей для выхода бизнеса на новые рынки.
Никол Пашинян поручил ответственным лицам начать работы по привлечению соответствующих организаций, в том числе из-за рубежа, необходимых для строительства школ, детских садов, водоемов, дорог, а также представить необходимые законодательные решения в сфере закупок. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что особой задачей является обеспечение высокого качества и внедрение соответствующих стандартов в ходе вышеупомянутых строительных работ.