Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հոգեբանական ահաբեկչությունը Արցախի հայերի նկատմամբ էթնիկ զտման համակարգված քաղաքականության բաղադրիչ. ԱՀ ՄԻՊ 06/30/2021 13:55 | Մեկնաբանություն
Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիան՝ տեղեկատվական ահաբեկչությամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելով Արցախում ապրող մարդկանց վրա։ Նպատակը մեկն է՝ հայաթափել Արցախը՝ տարբեր մեթոդներով վախ, հուսահատություն և հոգեբանական ճնշվածություն տարածելով Արցախում ապրող մարդկանց շրջանում։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիան՝ տեղեկատվական ահաբեկչությամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելով Արցախում ապրող մարդկանց վրա։ Նպատակը մեկն է՝ հայաթափել Արցախը՝ տարբեր մեթոդներով վախ, հուսահատություն և հոգեբանական ճնշվածություն տարածելով Արցախում ապրող մարդկանց շրջանում։
Եթե մինչ այդ զանգում էին մեր բնակիչներին ու առաջարկում գնել խանութներն ու բնակարանները, այժմ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում ակտիվացել է «Խանքենդի/Ստեփանակերտ» էջը, որը հստակորեն իրականացնում է արդբեջանական քարոզչամեքենայի պատվերները։ Վերջին գրառմամբ էլ Ստեփակերտի ինքնահռչակ պատգամավորը ներկայացնում է իր գոյություն չունեցող գրասենյակի կոնտակտները՝ իբր թե ակնկալելով, որ Արցախի բնակիչները կդիմեն իրեն։ Սա ադրբեջանական իշխանությունների հերթական մանիպուլյացիան ու երկակի խաղն է՝ միջազգային հանրության առջև հանդես գալ խաղաղասերի դիմակով, իսկ երկրի ներսում սեփական հասարակությանը սնել հայատյացությամբ։
Էջի բովանդակային ուսումնասիրությունը հստակ ցույց է տալիս, որ այն համակարգվում է Ադրբեջանի պետական մարմինների կողմից և նպատակ է հետապնդում տեղեկատվական տեռորի միջոցով հոգեբանական ճնշում գործադրել Արցախի բնակիչների վրա, իսկ էջի գրառումների տակ մեկնաբանությունները լցված են հայատյացության, հայերի նկատմամբ ատելության խոսքի մեծ ծավալով։
Ազգային անվտանգության մարմինները պետք է գործադրեն անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցները էջի տարածումը մեր բնակչության շրջանում խլացնելու և մեր բնակչության հոգեբանական անձեռնմխելիությունը ապահովելու համար։
Միջազգային կազմակերպությունների ուշադրություն եմ հրավիրում այս հարցին․սա Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հոգեբանական ահաբեկչություն է, Արցախի հայերի նկատմամբ էթնիկ զտման համակարգված քաղաքականության բաղադրիչ։
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, պետք չէ տրվել ադրբեջանական մանիպուլյացիաներին, որևէ դեպքում հավանություն (like) մի դրեք էջին, ինչի հետևանքով դուք անընդհատ ստանալու եք տվյալ էջով տարածվող խաբեություն պարունակող և մոլորության մեջ գցող տեղեկատվությունը։
Անհրաժեշտ է որքան հնարավոր է շատ բողոքարկել (Report) էջը, որպեսզի կասեցվի դրա տարածումը մեր օգտատերերի շրջանում։ Բողոքարկման քայլերը կից տեսանյութում»,- գրել է Ստեփանյանը։

Азербайджан посредством инфотеррора оказывает психологическое давление на жителей Арцаха - омбудсмен 06/30/2021   14:25  |  Комментарий
Азербайджан продолжает агрессию против народа Арцаха, оказывая посредством информационного террора психологическое давление на людей, проживающих в Арцахе. Цель одна - деарменизировать Арцах различными методами, сея страх, отчаяние и подавленность среди людей, проживающих в Арцахе. Об этом написал Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян в своей странице в Facebook.
"Если до этого звонили нашим жителям и предлагали приобрести у них магазины и квартиры, то сейчас в соцсети Facebook активизировалась страница "Ханкенди/Степанакерт", которая четко выполняет заказы азербайджанской пропагандистской машины. В последней записи самопровозглашенный депутат Степанакерта представляет контакты своего несуществующего офиса, якобы рассчитывая на то, что жители Арцаха обратятся к нему. Это очередная манипуляция и двойная игра азербайджанских властей - предстать перед международным сообществом в маске миролюбца, а внутри страны подпитывать собственное общество армянофобией", - отметил Степанян.
Он сообщил, что анализ содержания страницы четко показывает, что она координируется государственными органами Азербайджана и преследует цель посредством информационного террора оказать психологическое давление на жителей Арцаха, а комментарии под записями страницы преисполнены риторики ненависти к армянам в громадном масштабе.
Степанян отметил, что органы национальной безопасности должны задействовать необходимые технические средства, чтобы пресечь распространение страницы среди нашего населения и обеспечить психологическую неприкосновенность жителей.
"Обращаю внимание международных организаций на этот вопрос: это психологический терроризм, осуществляемый Азербайджаном, часть скоординированной политики этнической чистки в отношении армян Арцаха", - написал омбудсмен.
Он призвал соотечественников не поддаваться на азербайджанские манипуляции, не лайкать страницу ни в коем случае. "Необходимо направить как можно больше жалоб(Report), чтобы пресечь распространение страницы среди наших пользователей", - отметил Степанян, выложив видео с инструкцией, по которой можно пожаловаться на страницу.