ԵԽԽՎ հատուկ զեկուցողը առաջիկայում կմեկնի Բաքու, կհանդիպի հայ ռազմագերիներին, տեղեկություն կփոխանցի շինծու դատավարությունների մասին. Հայրապետյան 06/30/2021   14:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջիկայում սպասվում է Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ զեկուցող Փոլ այցը Բաքու, որտեղ հանդիպում կունենա հայ ռազմագերիների հետ։  Տեղեկությունը հայտնեց ԵԽԽՎ–ում ԱԺ պատվիրակության անդամ Տաթևիկ Հայրապետյանը` նշելով, որ այդ խնդրանքով իրենք անձամբ դիմել է Գավանին։
«Քանի որ առաջիկայում նախատեսվում է Փոլ Գավանի այցը Բաքու, մենք մեր հանդիպումների ժամանակ խնդրել ենք անպայման գնալ, այցելել է մեր գերիներին։ Նա նաև Հայաստանում հանդիպում է ունեցել գերիների հարազատների հետ, և նրանք տեղեկատվության են սպասում»,– ասաց Հայրապետյանը։
Պատգամավորը հավելեց, որ մինչև հաջորդ հանձնաժողովի ձևավորումը իրենց խնդիրն է, որ Գավանը այցելի Բաքու, տեղեկացնի, թե ինչ շինծու դատավարություններ են ընթանում, տեղեկություններ փոխանցի նաև գերեվարվածների վիճակի մասին, որոնք կփոխանցվեն նաև հարազատներին։
14:21 30/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌազմագերիների հարցը բացառապես հումանիտար հարց է և չի կարող կապված լինել որևէ այլ թեմայի հետ․պատգամավոր
12:06 30/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն ու Հայաստանը տարաձայնություններ են ունեցել Բաքվում պահվող անձանց կարգավիճակի վերաբերյալ. Կողմերը պետք է կողմնորոշվեն ինքնուրույն. ԿԽՄԿ-ի նախագահ

Спецдокладчик ПАСЕ в ближайшее время отправится в Баку, где встретится с армянскими военнопленными - Айрапетян 06/30/2021   14:39  |  Лента новостей
В ближайшие дни ожидается визит специального докладчика Парламентской ассамблеи Совета Европы Пола Гавана в Баку, где он встретится с армянскими военнопленными. Информацию подтвердила член делегации парламента Армении в ПАСЕ Татевик Айрапетян, отметив, что они лично обратились по этому вопросы к Гавану.
“Так как в ближайшее время ожидается визит Пола Гавана в Баку, мы в ходе наших встреч попросили в обязательном порядке посетить наших пленных. Он также провел встречи с родственниками пленных в Армении, и они ждут известий”, - сказала Айрапетян.
Депутат добавила, что  их задача до формирования следующей комиссии заключается в том, чтобы Гаван посетил Баку, передал информацию о сфабрикованных судебных процессах, представил сведения о состоянии военнопленных, которые будут переданы и родственникам.