Ոստիկանությունը թաքցնում է ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկված Արցախից տեղահանվածների թիվը 06/30/2021   14:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ոստիկանությունը թաքցնում է, թե Արցախից տեղահանված եւ ՀՀ տարածքում բնակություն հաստատած քանի քաղաքացի է դիմում ներկայացրել՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին քվեարկությանը մասնակցելու նպատակով ընտրական լրացուցիչ ցուցակում ընդգրկվելու համար եւ նրանցից քանիսի դիմումն է բավարարվել։
Այսպես, «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն՝ պարզելու, թե ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ունեցող Արցախից տեղահանված քանի քաղաքացի է ընդգրկվել ընտրողների ցուցակներում եւ քանիսն է ունեցել ընտրելու իրավունք։ Խնդրել էինք նաեւ տեղեկացնել, թե ընդհանրապես ընտրողների ցուցակներում ընդգրկվելու քանի դիմում էին ստացել ու քանիսն է մերժվել եւ ինչ հիմնավորմամբ։
«ՀՀ ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու համար Արցախից տեղահանված քաղաքացիների՝ ընտրացուցակներում ընդգրկված լինելու, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված անձանց կողմից ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկվելու վերաբերյալ ներկայացված դիմումների ընդհանուր թվաքանակի, բավարարված կամ մերժված դիմումների քանակի մասով առանձին հաշվառումներ չեն տարվել, քանի որ ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկելու վերաբերյալ դիմումներ ընդունվել են ինչպես Անձնագրային և վիզաների վարչությունում, այնպես էլ՝ ԱՎՎ տարածքային անձնագրային ծառայություններում՝ հաշվառում ունեցող մյուս անձանց դիմումների հետ միասին։ Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Արցախի Հանրապետության հաշվառում ունեցող անձանց կողմից ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկվելու վերաբերյալ դիմումները քննարկվել են «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի և «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքի համատեքստում»,- նշված է ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից ստացված պատասխանում։
Այլ խոսքով՝ պատկան մարմինները խուսափում են տեղեկատվություն տրամադրել քվեարկությանը մասնակցելու նպատակով արցախցիների կողմից ներկայացված դիմումների վերաբերյալ, ընդ որում, դա այն դեպքում, երբ դեռևս մինչ ընտրությունների օրը բազմիցս բարձրաձայնվել է, որ արցախցիների՝ քվեարկությանը մասնակցելուն խոչընդոտելու և ներկայացված դիմումներն անհիմն մերժելու, խտրական մոտեցում ցուցաբերելու դեպքերի մասին։
Մասնագիտական հանրությունը մտահոգություն էր հայտնել առ այն, որ արցախցիների՝ քվեարկությանը մասնակցելուն խոչընդոտում են՝ կանխազգալով, որ վերջիններիս ձայներն ուղղված չեն լինի իշխող ուժին։ Փաստաբան Անահիտ Սարգսյանը, անդրադառնալով վերոգրյալ խնդրին, «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ դա իրականացվել է ընտրությունները ոչ օրինական անցկացնելու համար, քանի որ ենթադրվում է, որ արցախցիները չէին քվեարկի իշխող ուժի օգտին, ուստի՝ նրանց համար հակաօրինական սահմանափակումներ մտցվեցին։
«Գիտենք, որ արցախցիներն ունեն նույն ՀՀ քաղաքացու՝ կապույտ անձնագիրը, այսինքն՝ որևէ տարբերություն չկա և որևէ օրենսդրական սահմանափակում չկա, առավել ևս, խոսքը վերաբերում է այն արցախցիներին, որոնք ունեցել են Արցախում բնակության վայր և որոնք բնակության վայրը նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով հանձնվել է ադրբեջանցիներին։ Այսինքն՝ մարդիկ չունեն բնակության վայր Արցախում, եկել են, բնակվում են ՀՀ-ում և ունեն ՀՀ քաղաքացու անձնագիր »,- նշեց Սարգսյանը՝ հավելելով, որ սահմանափակումներն անհիմն էին և Վարչական դատարանում արդեն գործեր կան այդ հարցի վերաբերյալ։
Սարգսյանը հայտնեց, որ ընտրություններին նախորդող օրերին տեղեկատվություն են ստացել, որ մեկին գրանցում են, մյուսին՝ ոչ, այսինքն՝ խտրական մոտեցման մասին ահազանգեր են ստացվել։ Ինչ վերաբերում է ՀՀ ոստիկանության տրամադրած պարզաբանմանը, Սարգսյանը նշեց, որ Ոստիկանությունը չի կարող տեղեկություն չունենալ, իրենք պարտավոր են տեղեկություն ունենալ, թե քանի արցախցի է դիմել, քանի դիմում է մերժվել և ինչ հիմքով։
«Բնականաբար՝ ինչ-որ բան են թաքցնում։ Կամ իսկապես այնքան անպատասխանատու վիճակ է, որ ոչ մի հաշվառում չեն իրականացնում, ինչպես՝ յուրաքանչյուր ոլորտում։ Տեր-տնօրեն չկա, քաոսային վիճակ է, ոչ թե պետություն է, այլ՝ անիշխանություն է տիրում։ Այնպես, որ շատ հնարավոր է, որ հենց այդ էլ լինի» ,- նշեց Սարգսյանը։
09:52 30/06/2021  |  ՄամուլՈւժային կառույցներում կադրային ջարդ է սկսվում. ով կազատվի աշխատանքից. «Ժողովուրդ»
09:40 30/06/2021  |  ՄամուլԱնիշխան Հայաստան. «Ժողովուրդ»
22:09 29/06/2021  |  ՔաղաքականՆիկոլը սա շատ լավ է հասկանում, և բազմիցս ապացուցել է, որ Հայաստանի շահերն իրեն չեն հետաքրքրում. Արտակ Զաքարյան
21:03 29/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԴավաճան Նիկոլի վարչակարգը ո՛ր ոլորտում խայտառակ տապալումներ է ունենուն, նույն պահին հայտարարում է, որ այն իրեն սպառել է. Համբարյան
19:59 29/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին
16:42 29/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմավիրը նոր փոխմարզպետ ունի
14:33 29/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱվանդական ոռոգումը փոխարինել կաթիլայինով. Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդակցություն է անցկացրել
10:21 29/06/2021  |  Մամուլ«Ձեզ հասնում է». Նիկոլ Փաշինյանը պատժում է իրեն ընտրելու համար. «168 ժամ»
10:11 29/06/2021  |  ՄամուլԹշնամանք ու ատելություն գեներացնելը և «նախկիններ» թեզն այլևս օգուտ չեն տա․ «Փաստ»

Полиция Армении скрывает данные о числе вынужденных переселенцев из Арцаха, включенных в дополнительные списки избирателей 06/30/2021 15:45 | Лента новостей
Полиция Армении скрывает, сколько вынужденных переселенцев из Арцаха, обосновавшихся на территории РА, подали заявления на включение в дополнительные списки с целью участия в голосовании на внеочередных парламентских выборах и число удовлетворенных заявок.
Так, ИА “ФактИнфо” направило запрос в Полицию РА, чтобы уточнить, сколько вынужденных переселенцев из Арцаха, имеющих паспорт гражданина РА, были включены в списки избирателей и сколько из них обладали избирательным правом. Агентство попросило указать число полученных заявок на включение в списки избирателей, количество отклоненных заявлений и причины отказа.
“Отдельный учет данных о количестве вынужденно переселивших из Арцаха граждан, включенных в избирательные списки, а также общего числа поданных заявлений на включение зарегистрированных в Республике Арцах лиц в дополнительные списки избирателей для участия во внеочередных выборах в Национальное Собрание и числа удовлетворенных и отклоненных заявлений не велся, поскольку заявления на включение в дополнительные списки избирателей были приняты как в паспортно-визовом управлении, так и в территориальных паспортных службах вместе с заявлениями остальных лиц, имеющих регистрацию. В то же время сообщаем, что заявления относительно включения зарегистрированных в Республике Арцах лиц в дополнительные списки избирателей рассматривались в контексте конституционного закона “Об Избирательном кодексе” и закона “О гражданстве Республики Армения”, - отмечается в ответе паспортно-визового управления Полиции РА.
Иными словами, компетентные органы уклоняются от предоставления информации о поданных арцахцами заявлениях с целью участия в голосовании. И это в том случае, когда еще до дня выборов неоднократно говорилось о случаях воспрепятствования участию арцахцев в голосовании и безосновательного отказа в удовлетворении поданных заявлений и проявлении дискриминационного подхода.
Профессиональное сообщество выразило обеспокоенность по поводу того, что участию арцахцев в голосовании препятствовали, предвкушая, что их выбор окажется не в пользу правящей силы. Адвокат Анаит Саркисян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщила, что это было сделано для незаконного проведения выборов, так как предполагалось, что арцахцы не стали бы голосовать за правящую силу, поэтому для них ввели противоправные ограничения.
Саркисян отметила, что ограничения не имели под собой основания и что в Административный суд уже поступили дела касательно данного вопроса.
Саркисян сообщила, что за несколько дней до выборов появилась информация, что одного регистрируют, а другого – нет, то есть поступили звонки по поводу дискриминационного подхода. Что касается предоставленного Полицией пояснения, то, по словам Саркисян, Полиция не может не владеть сведениями. Они обязаны располагать данными о количестве обратившихся арцахцев, числе отклоненных заявлений и причинах отказа.
“Естественно, они что-то скрывают или же все настолько запущено, что не ведут никакого учета, как в каждой сфере…. Царит безвластье. Так что вполне возможно, что дело именно в этом”, - отметила Саркисян.