Ադրբեջանն ու Հայաստանը տարաձայնություններ են ունեցել Բաքվում պահվող անձանց կարգավիճակի վերաբերյալ. Կողմերը պետք է կողմնորոշվեն ինքնուրույն. ԿԽՄԿ-ի նախագահ 06/30/2021   12:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պիտեր Մաուրերը «Իզվեստիա»-ին տված հարցազրույցում տեղեկացրել է, որ ռազմագերիների վերադարձի հարցում առաջընթաց կա։
«Առաջընթաց է արձանագրվել, գերիները տուն են վերադառնում։ Միևնույն ժամանակ, դեռևս վեճեր են ընթանում որոշ ձերբակալվածների մասով՝ արդյո՞ք նրանք համարվում են ռազմագերիներ, ի՞նչ կարգավիճակ ունեն և արդյոք նրանք կարող են վերադառնալ։ Մենք շարունակում ենք զբաղվել այդ հարցերով»,- հայտնել է Մաուերը։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ Ադրբեջանում պահվող անձանց Բաքուն դիվերսանտ է համարում, Մաուերը հայտնել է, որ նրանց ևս այցելում են։
«Ադրբեջանի կառավարությունը մեզ տեղեկացրել է, որ հայկական կողմի հետ տարաձայնություններ են առաջացել ձերբակալվածների կարգավիճակի մասով։ Այս խնդիրը Բաքուն և Երևանը պետք է կարգավորեն միասին։ Մենք կարող ենք կիսել մեր փորձը, կարող ենք խորհուրդ տալ ինչ-որ բան, բայց համապատասխան կառավարությունները պետք է սահմանեն կարգավիճակի հարցը։ Մենք կապի մեջ ենք երկու կողմերի հետ»։
Լրագրողի հարցին, թե ինչ պայմաններում են պահվում ձերբակալված անձինք Ադրբեջանում, ԿԽՄԿ նախագահը հավելել է, որ իրենք հանրային գնահատական չեն տալիս, քանի որ դա կոնֆիդենցիալ գործընթաց է ԿԽՄԿ–ի համար։
«Մենք համագործակցում ենք տարածաշրջանի բոլոր երկրների իշխանությունների հետ` մեր նկատողություններն անելու համար։ Դեռ ավելին ասել չեմ կարող», – նշել է նա։
Մաուերը հավելել է, որ այս տարի միջազգային կառույցը 5 անգամ ավելացրել է Լեռնային Ղարաբաղում իր առաքելության ֆինանսավորումը` հասցնելով 50 մլն եվրոյի:

Глава МККК: разногласия по поводу статуса удерживаемых в Азербайджане лиц Баку и Ереван должны урегулировать между собой сами 06/30/2021   12:35  |  Лента новостей
Президент Международного комитета Красного Креста (МККК)  Петер Маурер в интервью газете "Известия" заявил, что в вопросе возвращения военнопленных достигнут прогресс.
“Прогресс достигнут, пленные возвращаются по домам. И в то же время всё еще ведутся споры о некоторых задержанных, считаются ли они военнопленными, какой у них статус и могут ли они вернуться. Мы продолжаем заниматься этими вопросами”, - заявил Маурер.
В ответ на вопрос журналиста, посещают ли МККК задержанных, Маурер отметил, что Красный Крест имеет прямой доступ к ним.
“Правительство Азербайджана уведомило нас о том, что, как вы правильно сказали, возникли разногласия с армянской стороной по поводу статуса (задержанных). Эту проблему Баку и Ереван должны урегулировать между собой сами. Мы можем поделиться своим опытом, можем посоветовать что-то, но соответствующие правительства должны определить и сделать окончательную оценку статуса сами. Мы же находимся в контакте с обеими сторонами”, - сказал он.
На вопрос журналиста, в каких условиях содержатся задержанные в Азербайджане, президент МККК заявил, что они не дают публичную оценку этого.
“Мы посещаем, чтобы оценить условия содержания людей, но, как вы знаете, это конфиденциальный процесс для МККК. Мы взаимодействуем со всеми властями в регионе, чтобы сделать наши замечания соответствующим властям, и пока я не могу сказать больше”, - отметил он.
Маурер добавил, что в данный момент бюджет организации примерно в четыре-пять раз больше.
“Ранее наш бюджет составлял примерно $10–11 млн. А сейчас мы приближаемся к $50 млн и значительно увеличили свое присутствие в регионе”, - сказал он.