Կալանքը որպես խափանման միջոց փոփոխելու իրավասությունը չի պատկանում քննչական մարմնին. ՀՔԾ-ն՝ Արմեն Չարչյանի գործի մասին 06/29/2021 11:22 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Ա. Չարչյանի պաշտպանության կողմը նախօրեին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչին միջնորդություն է ներկայացրել` մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունն ընտրելու վերաբերյալ:
Նկատի ունենալով, որ մեղադրյալ Արմեն Չարչյանի նկատմամբ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի` 2021 թվականի հունիսի 23-ի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և հաշվի առնելով, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն` կալանավորման ձևով դատարանի ընտրած խափանման միջոցը կարող է փոփոխել և վերացնել դատարանը, իսկ քրեական գործով մինչդատական վարույթում` նաև դատախազը, ուստի վերը նշված միջնորդությունը քննիչի կողմից ուղարկվել է դատախազին` քննարկման նպատակով:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` առնվազն տարօրինակ ենք համարում հիշյալ միջնորդությունը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչին ներկայացնելու հանգամանքը: Ցանկալի կլիներ, որպեսզի մեղադրյալի պաշտպանությունը ստանձնած փաստաբանները տիրապետեին քրեադատավարական այն տարրական նորմերին, որոնց համաձայն` կալանքը որպես խափանման միջոց փոփոխելու իրավասությունը չի պատկանում քննչական մարմնին:

ССС Армении перенаправила прокурору ходатайство о замене меры пресечения Армену Чарчяну 06/29/2021   11:43  |  Криминальная хроника
Защита директора ереванского медцентра “Измирлян”, проходящего обвиняемым по расследуемому в Специальной следственной службе РА уголовному делу, накануне подала следователю ССС ходатайство об избрании в отношении своего подзащитного меры пресечения в виде личного поручительства.
“С учетом того, что суд общей юрисдикции Еревана 23 июня 2021 года избрал в отношении обвиняемого Армена Чарчяна меру пресечения в виде заключения под стражу и ввиду того, что в соответствии с частью 3 статьи 151 Уголовно-процессуального кодекса РА избранную судом меру пресечения в виде заключения под стражу может изменить и отменить суд, а в ходе досудебного производства по уголовному делу – и прокурор, следователь направил упомянутое ходатайство прокурору на рассмотрение”, - говорится в сообщении.
В ведомстве сочли по меньшей мере странным подачу упомянутого ходатайства следователю Специальной следственной службы Армении. “Было бы желательно, чтобы адвокаты, взявшие на себя защиту обвиняемого, владели бы теми элементарными уголовно-процессуальными нормами, согласно которым изменение меры пресечения в виде заключения под стражу находится вне компетенции следственного органа”, - отмечается в сообщении.
17:00 22/06/2021  |  Судебный репортажСуд рассматривает ходатайство об аресте директора ереванского медцентра “Измирлян” Армена Чарчяна