Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Արմեն Գեւորգյանի գործով դատավարությունը շարունակելու համար խոչընդոտ կա. Աննա Դանիբեկյան 06/29/2021   13:26  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի գործով դատավարությունը շարունակելու համար խոչընդոտ է ի հայտ եկել։ Քիչ առաջ նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, որի վարույթում գտնվում է նշված քրեական գործը։
Գործով նախագահող դատավորը պարզաբանել է, որ Ռ. Քոչարյանն ու Ա. Գեւորգյանը պատգամավորի կարգավիճակ ստանալու դեպքում՝ խնդիր է առաջանալու նրանց պատգամավորական անձեռնմխելիության հաղթահարման հետ, սակայն մինչ այս հարցին անդրադառնալը նախեւառաջ դատարանը պետք է հստակ տեղեկություն ունենա նրանց կարգավիճակի մասին։
Ռ.Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդեւանյանը տեղեկացրել է, որ ԿԸՀ-ի կողմից մանդատների բաշխման կարգի համաձայն՝ «Հայաստան» դաշինքին տրվել է 28 մանդատ՝ ըստ ցուցակի հաջորդականության, իսկ Ռ. Քոչարյանը զբաղեցնում է դաշինքի ցուցակի առաջին հորիզոնականը, Արմեն Գեւորգյանը՝ 5-րդ։
Գործով դատախազն իր առարկությունը հայտնեց՝ նշելով, որ քրեական հետապնդումը հարուցվել է նախքան՝ նրանց պատգամավորի կարվավիճակ ձեռք բերելը, հետեւաբար անհասկանալի է, թե ինչ սահմանադրական կարգավորումներ է դատարանը վկայակոչում։
Այդուհանդերձ, դատարանը 30 րոպե ընդմիջում հայտարարեց, որպեսզի պաշտպանական կողմը ներկայացնի՝ «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը եւ մանդատները բաշխելու մասին ԿԸՀ-ի որոշումը։
16:06 24/06/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատախազի կողմից ՍԴ որոշումը քննադատելն անթույլատրելի է, դատախազը մարդ չէ, նա հանդես է գալիս ՀՀ֊ի անունից. Ալումյան
15:08 24/06/2021  |  Դատական ռեպորտաժներՌոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը միջնորդություն ներկայացրեց՝ գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին
14:23 24/06/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՎերաքննիչ դատարանում սկսվել է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշման դեմ բողոքի քննությունը

Судья заявила о препятствии для продолжения судебного процесса по делу Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна 06/29/2021   13:58
На пути продолжения судебного процесса по делу в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна возникли проблемы. С таким заявлением выступила судья суда общей юрисдикции Еревана Анна Данибекян, в ведении которой находится упомянутое уголовное дело.
Судья пояснила, что если Роберт Кочарян и Армен Геворкян обретут статус депутата, то возникнет проблема с преодолением их депутатской неприкосновенности, однако до того, как затронуть этот вопрос, суд должен владеть внятной информацией об их статусе.
Адвокат второго президента Арам Вардеванян сообщил, что в соответствии с порядком распределения мандатов со стороны ЦИК блоку “Армения” досталось 28 мандатов, а Р. Кочарян занимает первую строчку в избирательном списке политсилы. Армен Геворкян в списке идет под пятым номером.
Прокурор возразил, отметив, что уголовное преследование было инициировано  до обретения ими депутатского статуса, следовательно, не понятно, на какие конституционные нормы регулирования ссылается суд.
Тем не менее, суд объявил 30-минутный перерыв для того, чтобы сторона защиты представила избирательный список блока “Армения” ир ешение ЦИК о распределении мандатов.