Շիրակի բնակիչները փակել են Երևան-Գյումրի ճանապարհը. Երկու ամիս է ոռոգում չեն կատարել, բերքն ամբողջությամբ վնասվել է 06/29/2021   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շիրակի մարզի գյուղերի բնակիչները փակել են Երևան-Գյումրի ճանապարհը Բենիամին գյուղի հատվածում։ Բնակիչները բողոքում են ոռոգման խնդրից, ինչի պատճառով բերքն ամբողջությամբ վնասվել է։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ Բենիամին համայնքի ղեկավար Արտակ Անտոնյանն ասաց, որ մարզի գյուղերի ոռոգումը շատ վատ վիճակում է։ Նրա խոսքով՝ եղանակային այս պայմաններում կան մարդիկ, որոնք ոռոգում չեն կատարել։
«Արդեն երկու ամիս է, ինչ ոռոգման սեզոնը մեկնարկել է, բայց կոնկրետ Բենիամինի բնակչության 18-20 տոկոսն է ոռոգում կատարել միայն, այն էլ մեկ անգամ։ Այս եղանակային պայմաններում դա ոչինչ չի նշանակում։ Բերքն ամբողջությամբ փչացել է, վնասվել»,-նշեց Արտակ Անտոնյանը։
Համայնքապետը մանրամասնեց՝ խնդիրն այն է, որ Կառնուտի ջրամբարը դեռևս ապրիլ ամսին պետք է սնուցվեր Արփա լճից, սակայն չի սնուցվել. «Այնտեղ ՀԷԿ-եր կան, դրանց պատճառով Կառնուտի սնուցումն ուշ է սկսվել և արդեն փաստի առաջ ենք կանգնել։ Կառնուտի ջրամբարի տարողությունը 1-2 օրվա ջուր է հիմա»,-ասաց Արտակ Անտոնյանը։
Վերջինս նշեց, որ այս պահին բնակիչները շարունակում են ճանապարհը փակ պահել։ Գյուղացիների հետ հանդիպման են եկել Շիրակի մարզպետն ու ջրօգտագործողների ընկերության ներկայացուցիչները։ Այս պահին զրուցում են բնակիչների հետ, լուծումներ փնտրում, սակայն համայնքապետը չի գտնում, որ կկարողանան խնդրի որևէ լուծում գտնել։
14:15 27/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԻնձ էլ թվում էր, որ մենք այլևս անզգայացել ենք. Արա Վարդանյան
14:03 26/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք օր առաջ վթար է եղել, հիմա շինարարական աշխատանքներ են իրականացվում. Մինչև օրվա վերջ ջուրը կմիացվի
13:51 26/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախարար տղա ես հելի արի ստեղ, քեզ ենք ընտրել. Արմավիրցիները շարունակում են փակ պահել ճանապարհը
13:34 26/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳյուղացիները փակել են Երևան-Արմավիր ճանապարհը. Պահանջում են լուծել ոռոգման ջրի խնդիրը
17:10 25/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀաղթանակ թաղամասի բնակիչներն ահազանգում են՝ օրեր շարունակ խմելու ջուր չունեն
13:42 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարության շենքի մոտ ելակ, շոկոլադ և վարտիք նետելու համար 16 անձ բերման է ենթարկվել
12:24 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական դավաճանության համար ոստիկանության բաժիններ որևէ մեկը բերման չի ենթարկվել, բայց խաղաղ ակցիայի երիտասարդներին, որոնք պաշտպանել են հայրենիքը, բերման են ենթարկում. Քրիստինե Վարդանյան
12:02 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ երիտասարդները Կառավարության շենքի մոտ ելակ, ներքնազգեստ և շոկոլադներ են նետել, ոստիկանները բերման ենթարկեցին նրանց
18:20 20/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաթուղթը պետք է հրապարարակվի. Փաշինյանը իրավունք չունի ստորագրել ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը վերաբերող որևէ թուղթ. Քաղաքացիների պահանջը

Жители нескольких сел Ширакской области перекрыли трассу Ереван-Гюмри из-за проблемы с орошением 06/29/2021   13:38  |  Лента новостей
Жители нескольких сел Ширакской области Армении перекрыли участок трассы Ереван-Гюмри у села Бениамин. Жители требует решения проблемы орошения, из-за которой урожай полностью пришел в негодность.
Как сообщил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” глава села Бениамин Артак Антонян, оросительная система в крайне удручающем состоянии. По его словам, в сложивших погодных условиях есть сельхозугодья, которые остались без полива.
“Уже второй месяц, как начался оросительный сезон, но землю орошали только 18-20% жителей села Бениамин, да и то лишь раз. В этих погодных условиях это ничего не значит. Весь урожай испортился”, - рассказал Артак Антонян.
Глава общины пояснил, что проблема в том, что вода из озера должна была наполнить Карнутское водохранилище еще в апреле, но этого не произошло.  “Там есть ГЭС, из-за которых подпитка Картнутского водохранилища запоздала, и теперь мы оказались перед фактом. Воды в Карнутском водохранилище хватит всего на 1-2 дня”, - заявил Артак Антонян.
Он отметил, что в данный момент жители продолжают акцию. На встречу с жителями сел, перекрывшими дорогу, пришли губернатор Ширака и представители общества водопользователей. В эти минуты они ведут переговорами с жителями сел в поисках решениях проблемы. При этом глава села не считает, что им удастся найти выход из сложившейся ситуации.