Ընտրությունների նախօրյակին պետծառայողներին բաժանվել է շուրջ 4 մլն դոլարի պարգեւավճար. Բագրատ Եսայան 06/25/2021 12:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Ընտրությունների նախօրյակին միայն բաց հիմնարկների պետական ծառայողներին, որոնք, ի դեպ կազմում են մոտ 19 հազար հոգի, բաժանվել է 2.2 մլրդ դրամի, մոտ 4 մլն դոլարի պարգևավճար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է ՀՅԴ անդամ, ԿԳ նախկին փոխնախարար Բագրատ Եսայանը։
«Խոսում ենք, որ ընտրակաշառք չպետք է լինի, իսկ իշխանությունը և այդ իշխանությունն ստանձնած անձը թաթը ուղղակի մտցնում է և պետական բյուջեից գումարներ է բաժանում։ Ես դեռ չեմ խոսում գաղտնի որոշումների մասին, որոնցով պարգևավճարներ են բաժանվել ոստիկանությանը, ԱԱԾ-ին, ԱԻՆ-ին, Բանակին, ու եթե այս թիվն էլ գումարենք մոտավորապես խոսքը 10 մլն դոլարի մասին է»,- ասել է Բ. Եսայանն ու ավելացրել, որ սրանից հետո այս իշխանությունը խոսում է արդարությունից։
Բ. Եսայանն ընդգծել է, որ 4 մլն դոլարի պարգեւավճարը ընդամենը մեկ փաստ է՝ արձանագրված մեկ շաբաթվա ընթացքում, իսկ խախտումների մասին փաստերը բազմաթիվ են։ Ավելին, պարգեւավճարը, ընտրակաշառքից բացի նաեւ քաղաքական կոռուպցիայի դասական դրսևորում է, երբ իշխանությունն օգտագործելով պետական միջոցները, գնում է ձայներ՝ հետագայում ևս վերարտադրվելու համար։

Госслужащим накануне выборов раздали премии на сумму почти 4 млн. долларов - Баграт Есаян 06/25/2021   12:47  |  Интервью
Накануне выборов государственным служащим только отрытых учреждений, число которых составляет порядка 19 тыс. человек, раздали премии на сумму 2.2 млрд. драмов, почти 4 млн. долларов. Об этом в интервью “ФактИнфо” заявил член АРф “Дашнакцутюн”, бывший заместитель министра образования и науки Баграт Есаян.
“Говорят, что избирательных взяток не должно быть, но власть и человек, пришедший к власти, просто сует свою лапу в госбюджет и раздает деньги. Я еще не говорю о секретных решениях, которыми были розданы премии полиции, СНБ, МЧС, Армии. Если мы приплюсуем и эту сумму, то речь примерно идет о 10 миллионах долларов”, - сказал Есаян. Он добавил, что после этого нынешняя власть говорит о справедливости.
Б. Есаян подчеркнул, что премии на сумму 4 млн. долларов – это всего лишь один факт, зафиксированный за неделю, фактов нарушений множество. Более того, по его словам, помимо взятки избирателям, премия является также классическим проявлением политической коррупции, когда власть, используя государственные средства, покупает голоса для последующего воспроизводства.