Վերաքննիչ դատարանում սկսվել է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշման դեմ բողոքի քննությունը 06/24/2021   14:23  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Նարինե Հովակիմյանի նախագահությամբ, կազմով՝ դատավորներ Սևակ Համբարձումյանի և Կարեն Մարդանյանի, մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գեւորգյանի, Սեյրան Օհանյանի եւ Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1֊րդ հոդվածով դադարեցնելու մասին որոշման դեմ բողոքների քննությունը։
Դատական նիստին ներկայացել են պաշտպաններ Կարեն Մեժլումյանը, Էրիկ Ալեքսանյանը, Հայկ Ալումյանը, Հովհաննես Խուդոյանը և դատախազներ Գևորգ Բաղդասարյանը, Պետրոս Պետրոսյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ մարտի 26-ին ՍԴ-ն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ճանաչել է Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր՝ բավարարելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումները։
ՍԴ որոշումից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այս գործով դիմել է ՍԴ, իսկ ՀՀ երկրորդ նախագահի և մյուսների գործով մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները միջնորդություն են ներկայացրել՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին, իսկ պաշտպանական կողմը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ քրեական հետապնդումը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով դադարեցնելու և այդ մասով քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին։
Բացի այդ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները նաև միջնորդություն էին ներկայացրել՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց գրավի չափը նվազեցնելու կամ անազատության հետ կապ չունեցող այլ խափանման միջոցով փոխարինելու մասին։
Ապրիլի 6-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, արդարացման հիմքով դադարեցրել է Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Արմեն Գևորգյանի, Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումն ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով։ Միևնույն ժամանակ դատարանը մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ խափանման միջոցի վերաբերյալ միջնորդությունը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին դատարանի որոշումը բողոքարկել է նաև տուժող կողմը։ Բացի դա՝ պաշտպանության կողմը ևս վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝ վիճարկելով Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու կամ գրավի չափը նվազեցնելու միջնորդությունը մերժելու մասին որոշման մասով։
Վերաքննիչ բողոքները կքննվեն համատեղ՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Նարինե Հովակիմյանի նախագահությամբ, կազմով՝ դատավորներ Սևակ Համբարձումյանի և Կարեն Մարդանյանի։

Апелляционный суд приступил к рассмотрению жалобы на прекращение уголовного преследования Кочаряна и остальных 06/24/2021 14:45 | Суд по делу второго президента РА
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Нарине Овакимян и в составе судей Севака Амбарцумяна и Карена Марданяна приступил к рассмотрению жалобы на решение о прекращении уголовного преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, экс-министра обороны РА Сейрана Оганяна и бывшего главы Генштаба ВС РА Юрия Хачатурова по статье 300.1 Уголовного кодекса РА.
На суде присутствуют адвокаты Карен Межлумян, Эрик Алексанян, Айк Алумян, Ованнес Худоян, а также прокуроры Геворк Багдасарян и Петрос Петросян.
26 марта Конституционный суд признал статью 300.1 Уголовного кодекса РА противоречащей статьям 78 и 79 Конституции Армении и недействительной, удовлетворив заявления второго президента РА Роберта Кочаряна и судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна.
После оглашения постановления КС генеральный прокурор РА Артур Давтян обратился в КС по этому делу, а прокуроры, поддерживающие обвинение по делу второго президента и остальных, подали ходатайство о приостановлении производства по уголовному делу. В свою очередь сторона защита выступила с ходатайством о прекращении уголовного преследования по статье 300.1 УК и прекращении производства дела, касающейся этой части.
Кроме того, защита Роберта Кочаряна подала ходатайства о сокращении суммы залога и замене его на другую меру пресечению, не связанную с лишением свободы.
6 апреля суд общей юрисдикции Еревана под председательством Анны Данибекян на основании оправдания прекратил уголовное преследование Роберта Кочаряна, Юрия Хачатурова, Армена Геворкяна и Сейрана Оганяна по статье 300.1 УК РА. В то же время суд отклонил ходатайство защиты Кочаряна относительно меры пресечения.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, прокурор Геворк Багдасарян подал апелляционную жалобу, требуя отмены решения суда первой инстанции. Решение о прекращении уголовного преследования Роберта Кочаряна и остальных обжаловала и потерпевшая сторона. Помимо этого, сторона защиты также подала апелляционную жалобу, оспаривая решение об отказе в изменении меры пресечения Роберту Кочаряну и сокращении суммы залога. Жалобы будут рассмотрены вместе.