«Հայաստան» դաշինքի հանրահավաքից հետո զանգահարել եմ Դավիթ Խաժակյանին և ասել՝ ՔՊ-ն ու «Հայաստան»-ը վերցնելու են ձայների 75 տոկոսը, մնացած ձայները փոշիանալու են.Մարուքյան 06/24/2021 13:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդիկ, Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրելով, նրանից դժգոհ լինելով անգամ, գնացին և ընտրեցին, որ նախկինները հետ չգան, որ հեղափոխությունը ռեվերս չլինի:Այս մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը և նշեց, որ եթե սա լիներ պատգամավորական ընտրություններ, ապա պատկերն այլ կլիներ:
Մարուքյանը նաև վստահեցրեց, որ մինչև ընտրությունների վերջին երեք օրն իրենք ունեցել են անցողիկ տոկոսներ, իսկ պատկերը փոխվել է երկու օրվա մեջ՝ վախերի ազդեցության տակ.
«Մեր Եղեգնաձերի գրասենյակ են գալիս մարդիկ և ասում՝ կներեք, մենք որոշել էինք ձեզ ընտրել, բայց ցույցը, որ տեսանք, մտածեցինք նախկինները հետ են գալիս և որոշեցինք այդ մի ձայնն էլ իշխանությանը տալ, որ դա տեղի չունենա»,-ասաց ԼՀԿ ղեկավարը:
Մարուքյանը նշեց, որ ինքը սա վաղուց էր կանխատեսել և այդ պատճառով էլ զգուշացրել էր նախկին նախագահներին, որ չմասնակցեն ընտրություններին, որպեսզի Նիկոլ Փաշինյանը չվերարտադրվի:
Նա նաև պատմեց, որ «Հայաստան» դաշինքի հանրահավաքից հետո, զանգահարել է Դավիթ Խաժակյանին և ասել, որ ՔՊ-ն ու «Հայաստան»-ը վերցնելու են ձայների 75 տոկոսը, մնացած ձայները փոշիանալու են.
«Մարդիկ ուղղակի գնացին հանրաքվեի, սա հանրաքվե էր և եղավ այն, ինչ եղավ: Զարգացումները եկան հասան նրան, որ մարդկանց մեջ վախ մտավ, որ նախկին իշխանությունները գալիս են»,-ասաց Էդմոն Մարուքյանը:

“Люди пошли на референдум”: Марукян прокомментировал итоги парламентских выборов в Армении 06/24/2021   14:00  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Люди, которые обвиняют Никола Пашиняна, несмотря на недовольство им, пошли и избрали  его во избежание прихода прежнего руководства, заявил на пресс-конференции в четверг лидер партии “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
По его словам, если бы это были выборы депутатов, то сложилась бы совсем иная картина.
Марукян также заверил, что картина изменилась за последние два дня перед выборами под влиянием страха.
“К нам в ехегнадзорский офис приходят люди и, извиняясь, утверждают, что они решили избрать нас, но при виде митинга они подумали, что бывшие возвращаются обратно и решили отдать этот голос власти, чтобы предотвратить такой сценарий”, - сказал глава “Просвещенной Армении”
Марукян отметил, что он давно это предвидел и по этой причине предупредил экс-президентов отказаться от участия в выборах для предотвращения воспроизводства власти Пашиняна.
Он также рассказал, что после митинга блока “Армения” позвонил Давиду Хажакяну и заявил, что партия “Гражданский договор” и блок “Армения” получат 75% голосов, остальные голоса распылятся.
“Люди просто пошли на референдум. Это был референдум, и случилось то, что случилось. Процессы развивались таким образом и дошли до того, что среди избирателей поселился страх возвращения прежнего руководства ”, - сказал Эдмон Марукян.