Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն անքակտելի է. Վանեցյանը պարզաբանել է «Крым наш» արտահայտությունը 06/23/2021 13:52 | Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն անքակտելի է։ Եթե Ղրիմի բնակչության 90 տոկոսից ավելին իր ազատ կամարտահայտման միջոցով ցանկություն է հայտնել միանալու ՌԴ-ին, ապա այդ իրավունքը պետք է հարգվի և պետք է հարգվի նաև ՀՀ-ի և հայ ժողովրդի կողմից, որովհետև մենք ունենք Արցախյան հակամարտության հարց, որտեղ անկյունաքարային է ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը։ Կա՞ մի հայ, որը համաձայն չէ այդ պնդման հետ։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը՝ պարզաբանելով Վլադիմիր Սոլովյովին տրված հարցազրույցում արված իր՝ «Крым наш» արտահայտությունը։
Ինչ վերաբերում է «Я кадровый чекист» արտահայտությանը, Վանեցյանը նշեց, որ դա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների խոսակցական արտահայտությունն է։ Նրա խոսքով՝ դեռևս ԱԱԾ տնօրեն եղած ժամանակ քաղհասարակության ներկայացուցիչներից մեկին հայտնել է, որ ՀՀ ԱԱԾ-ն չի համարում իրեն նախկին «КГБ»-ի իրավահաջորդը, այդ էջը մեզ համար փակ է, ինչը ևս մեծ աղմուկ էր բարձրացրել։

“Право народов на самоопределение нерушимо”: Ванецян прокомментировал свою фразу "Крым наш" в интервью Соловьеву 06/23/2021 14:22 | Досрочные парламентские выборы-2021
Лидер блока "Честь имею" Артур Ванецян на пресс-конференции в среду объяснил свою фразу "Крым наш", озвученную им в интервью телеведущему Владимиру Соловьеву.
"Право народов на самоопределение нерушимо. Если более 90% населения Крыма путем свободного волеизъявления выразило желание присоединиться к РФ, то это право следует уважать, и оно должно уважаться со стороны Армении и армянского народа. Потому что у нас есть Арцахский вопрос, где краеугольным является реализация права на самоопределение. Есть хотя один армянин, который не согласен с этим утверждением", - пояснил Ванецян.
Что касается фразы "Я кадровый чекист", то, как отметил Ванецян, это разговорное выражение представителей спецслужб. По его словам, еще в бытность его директором СНБ он заявил одному из представителей гражданского общества, что СНБ РА не считает себя правопреемницей бывшего КГБ, эта страница для них закрыта.