Ռուսաստանը գործադրում է ջանքեր ռազմագերիներին տուն վերադարձնելու համար. Հայաստանում ՌԴ դեսպան 06/22/2021 12:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայ-ադրբեջանական սահմանի խնդրահարույց տարածքներում Սյունիքում արդեն կան ռուսական սահմանային անցակետեր: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը `պատասխանելով այն հարցին, թե ճի՞շտ է, որ շուտով ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում կհայտնվեն Ռուսաստանի սահմանային կայաններ: Նա ավելացրեց, որ հարցում անհրաժեշտ է նաև ադրբեջանական կողմի համաձայնությունը։ Վերջնական որոշում՝ Գեղարքունիքի հատվածում ռուս զինծառայողների տեղակայման հարցի առնչությամբ, դեռևս չկա։
Դեսպանը նշեց, որ հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը Ռուսաստանի ուշադրության կենտրոնում է՝ վստահեցնելով, որ այդ հարցում որոշակի առաջընթաց կա։
«Մենք ողջունեցինք 15 գերիների վերադարձը, սա ճիշտ ուղղությամբ արված քայլ է: Ռուսաստանն ամեն ինչ արել և անում է, որպեսզի գերիները վերադառնան տուն: Այս հարցում մեծ է մեր խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովի դերը, այս հարցով նաև զբաղվում են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն և Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը: Բայց միշտ չէ, որ ամեն ինչ արագ և հեշտ է ընթանում: Սակայն այդ փոխանակումը, այսինքն՝ գերիների փոխանակումը ականապատ դաշտերի քարտեզների հետ, դժվար թե հնարավոր լիներ առանց ռուսական կողմի նախնական աշխատանքի»,-շեշտեց նա:
Կոպիրկինը նշել է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակվեն: Ինչ վերաբերում է, թե որքանով է հավանական, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահներն այցելեն տարածաշրջան, դեսպանն ասաց, որ ինքը լսել է նման գաղափարների մասին, բայց այդ մասին կոնկրետ տեղեկություններ չունի:
«Մենք կարծում ենք, որ համանախագահների ձևաչափը շարունակում է գործել: Այս ձեւաչափը օրակարգում է, ամեն ինչ կախված է կողմերի դիրքորոշումից», - նշել է Կոպիրկինը:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանում անցած ընտրություններին, դեսպանն ասաց, որ համակարծիք է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովի կարծիքի հետ:

Вопрос возвращения пленных постоянно находится в фокусе приоритетного внимания России - посол 06/22/2021   14:46  |  Лента новостей
Вопрос возвращения пленных постоянно находится в фокусе приоритетного внимания России. Об этом в беседе с журналистами во вторник заявил Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин.
"Мы приветствовали возвращение 15 пленных. Это шаг, безусловно, очень хороший, в правильном направлении", - сказал дипломат.
Он отметил, что Россия изначально делала и делает все возможное, чтобы пленные вернулись домой. По его словам, по этому вопросу есть подвижки.
“Очень большая роль здесь лично генерала Рустама Мурадова, командующего нашим миротворческим контингентом. Этим занимаются президент страны, министр обороны и министр иностранных дел. Это не всегда просто и требует серьезных усилий. Я не думаю, что обмен, который вы упомянули  (обмен 15 пленных на карты минных полей), был бы возможен, если бы не была подготовительная, очень существенная работа российской стороны, российских миротворцев”, – отметил российский дипломат.
Копыркин отметил, что работа в этом направлении продолжится.
Что касается возможного визита сопредседателей в регион, то, его словам дипломата, идея есть, но конкретной информацией он пока не располагает.
Формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию продолжает действовать, сказал во вторник журналистам посол России в Армении Сергей Копыркин.
"Мы исходим из того, что формат сопредседателей продолжает действовать, есть те вопросы, которые входят в повестку дня формата сопредседателей и я думаю, что здесь еще и многое будет зависеть от позиций сторон", - сказал Копыркин.