«Հիմա խիպիշներ չեք սարքում. սուս ու փուս վերցնում ենք մանդատներն ու գնում եք խորհրդարան». Ստեփան Դանիելյան 06/21/2021   11:27  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
Ինձ թվում է, որ new ընդդիմության անելիքները պետք է պարզ լինեն,- գրում է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը:
«Նախ, սուս ու փուս վերցնում ենք մանդատներն ու գնում եք խորհրդարան։
Հիմա խիպիշներ չեք սարքում, ՔՊ-ն կրել ա, մի քիչ ավել ադմինիստրատիվ լծակ, մի քիչ պակաս, մեծ հաշվով պատկերը դրանից չի փոխվում։
Գնում եք խորհրդարան այնտեղ լռելու համար' ծպտուն չեք հանում, հրաժարվում եք բոլոր սահմանադրական պաշտոններից' ԱԺ փոխնախագահից, ընդդիմության համար նախատեսված հանձնաժողովների նախագահներից ու տեղակալներից եւ մյուս բաներից, քննարկումներին չեք մասնակցում, այսինքն ձեւավորվում է ցածր լեգիտումություն ունեցող խորհրդարան։
Լուռ նստում եք ու սպասում հարմար պահին, երբ ժամը գա, վայր եք դնում մանդատներն ու ստեղծում խորհրդարանական ճգնաժամ, որը կավարտվի նոր արտահերթ ընտրություններով, իսկ մինչ այդ որեւէ նախաձեռնություն, որեւէ քննադատություն, լաց ու կոծ չեք անում։
Իսկ այդ ժամը գալու է, երբ ստիպված լինեն կատարել իրենց վրա վերցրած արտաքին պարտավորությունները, երբ անգամ վերջին բոմբժի աչքերը բացվեն։
Արցախը հանգիստ թողեք, դա հիմա միջազգային տարածք է, այնտեղ այլ գործընթացներ են գնում, Հայաստանի մասին մտածեք։
Մոռացա ասեմ, թարգում ենք եղած կուսակցություններն ու նոր շարժում ենք սկսում, ոչ պեպուլիստական, սա ամենաբարդն է«։,- գրել է Դանիելյանը
11:08 21/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021ԿԸՀ նախագահը հրապարակեց քվեարկության նախնական արդյունքները. 12 ուժ անգամ մեկ տոկոս ձայն չի հավաքել

"Сейчас не время для хипиша": политолог порассуждал о дальнейших шагах армянской оппозиции 06/21/2021   12:18  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Мне кажется, что новой оппозиции должны быть ясны дальнейшие шаги, пишет на своей странице в Facebook политолог Степан Даниелян. Запись Даниеляна публикуем ниже.
"Во-первых, тихо, молча берете свои мандаты и идете в парламент. Сейчас не время устраивать хипиш. ГД победил. Чуть больше административного рычагов, чуть меньше – картина от этого не меняется. Вы пойдете в парламент, чтобы хранить молчание там, не издаете ни звука, отказываетесь от всех конституционных должностей: от вице-спикера НС до председателей и заместителей глав комиссии от оппозиции и от всего остального, не участвуете в обсуждениях, то есть тем самым формируется парламент с низкой легитимностью. Молча сидите и дожидаетесь удобного момента. Когда настанет час, складываете мандаты и создаете парламентский кризис, который закончится новыми досрочными выборами, а до этого не предпринимаете никаких инициатив, не критикуете, не сетуйте.  А этот час, когда они будут вынуждены выполнить взятые на себя внешние обязанности, когда глаза последнего бомжа раскроются, настанет. Оставьте в покое Арцах – это нынче международная территория, там разворачиваются иные процессы. Подумайте об Армении! Да, забыл добавить: прекращаем с существующими партиями и инициируем новое движение, не популистское. Это самое сложное".