Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային հատվածներում ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը 06/17/2021 11:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 16-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ռազմավարական դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրության հանգուցալուծման ուղիները։ Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է, որ հայկական կողմը հարգանքով է վերաբերում գործընկեր պետությունների և կառույցների՝ խնդիրը խաղաղ կարգավորելու կոչերին, հավելելով, որ հայկական կողմի դիրքորոշումն անփոփոխ է. Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչները պետք է առանց որևէ նախապայմանի լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային հատվածներում ՀՀ ԶՈՒ հետ համատեղ ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը։
Անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքին, պաշտպանական ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցերի։

Арутюнян и Шойгу обсудили размещение российских пограничников на приграничных участках в Сюникской и Гегаркуникской областях 06/17/2021   11:39  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян обсудил по телефону с российским коллегой, генералом армии Сергеем Шойгу пути разрешения ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Вагаршак Арутюнян отметил, что армянская сторона с уважением относится к призывам структур и  государств-партнеров мирно урегулировать проблему. Он добавил, что позиция армянской стороны неизменна: азербайджанские ВС должны покинуть суверенную территорию Республики Армения без каких-либо предусловий.
Арутюнян и Шойгу также обсудили вопрос размещения российских пограничников совместно с ВС РА на участках армяно-азербайджанской границы в Сюникской и Гегаркуникской областях.
Собеседники также коснулись хода осуществления миссии миротворческого контингента России в Республике Арцах, армяно-российского сотрудничества в оборонной сфере, а также ряд вопросов, касающиехся региональных проблем.