Դատարանը քննում է «ՔՊ» գրանցումն անվավեր ճանաչելու հարցը 06/17/2021 11:44 | Դատական ռեպորտաժներ
«Զարթոնք» ազգային-քրիստոնեական կուսակցությունը դատական կարգով պահանջում է անվավեր ճանաչել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գրանցումը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ կուսակցությունը դիմել էր ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակի գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու համար դիմել դատարան, սակայն ԿԸՀ-ն մերժել էր դիմումը:
ԿԸՀ սույն որոշումից հետո կուսակցությունը հայցադիմում է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել ԿԸՀ-ին՝ «ՔՊ» կուսակցության ընտրական ցուցակի գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու համար դատարան դիմելուն։
ՀՀ վարչական դատարանում՝ դատավոր Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ, կազմով դատավորներ՝ Գևորգ Սոսյանի, Արթուր Ավագյանի, Հրաչ Այվազյանի, Գրիգոր Առաքելյանի, երեկ՝ ժամը 22։00-ին կայացել է նախնական դատական նիստը։
«Զարթոնք» ազգային-քրիստոնեական կուսակցության նախագահ. Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց, որ դատական նիստը կշարունակվի այսօր՝ ժամը 12։30-ին։

Суд в Армении рассматривает иск с требованием признания регистрации партии Пашиняна недействительной 06/17/2021   13:41  |  Судебный репортаж
Национал-христианская партия “Зартонк” в судебном порядке требует признать регистрацию партии “Гражданский договор” недействительной.
Как уже ранее сообщалось, партия обратилась в Центральную избирательную комиссию для аннулирования регистрации избирательного списка партии ГД, однако ЦИК отклонил заявление.
После решения ЦИК партия подал иск в Административный суд с требованием обязать ЦИК обратиться в суд для признания регистрации избирательного списка партии ГД утратившей силу.
В Административном суде под председательством судьи Микаела Мелкумяна накануне в 22:00 состоялось предварительное судебное заседание.
Председатель партии “Зартонк”, глава Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян в беседе с “ФактИнфо” сообщил, что судебное заседание продолжится сегодня в 12:30.