Արցախի հարցը փակված չէ. Վանեցյան 06/15/2021 23:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախյան հակամարտության հարցը փակված չէ: Մենք դեռևս ունենք հարց, որի լուծումը պետք է տանք՝ հիմնվելով հիմնական սկզբունքների վրա, այն է՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը և ուժի չկիրառումը: Այս մասին «Երկիր մեդիա» ՀԸ եթերում ասել է «Պատիվ ունեմ» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Արթուր Վանեցյանը:
«եթե որևէ մեկը կասի, որ վաղը կամ մյուս օրը կամ շատ կարճ ժամանակում կվերադարձնի Շուշին կամ Հադրութը, մնացած մեր կորսված տարածքները, պետք չէ այդ մարդուն լուրջ վերաբերել »,- նշեց Վանեցյանը՝ հավելելով, որ այդ հարցն իրենց օրակարգում է, բայց այդ հարցի լուծումը պահանջում է քրտնաջան, ամենօրյա աշխատանք:
Գործչի խոսքով՝ առաջին հերթին պետք է ազատվել կապիտուլյանտից, դրանից հետո պետք է սկսենք վերականգնել մեր փլուզված անվտանգային համակարգը, դիրքը՝ միջազգային ատյաններում և դաշնակցային հարաբերությունները՝ մեր հիմնական դաշնակից ՌԴ-ի հետ, ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահ երկրների հետ, Վրաստանի, Չինաստանի հետ:
«Այս չարիքը, որը պատուհասել է մեր երկրին, բոլոր ուղղություններով փչացրել է մեր հարաբերությունները: Դա փաստ է և որևէ մեկը չի կարող ժխտել»,- նշեց Վանեցյանը՝ համոզմունք հայտնելով առ այն, որ ճիշտ աշխատանքի դեպքում, նորմալ պետական և ազգային մտածելակերպ ունեցող կառավարություն ունենալու դեպքում կարող ենք ունենալ Արցախի հարցով ստանալ հայանպաստ որոշումներ, Արցախի հարցը փակված չէ:

Арцахский вопрос не закрыт – Артур Ванецян 06/16/2021   09:18  |  Лента новостей
Арцахский вопрос не закрыт, заявил кандидат в премьер-министры Армении от блока "Честь имею" в интервью телеканалу "Еркир медиа".
"Если, кто-то скажет, что завтра или послезавтра, или в кратчайшее сроки вернет Шуши и Гадрут, остальные наши утерянные территории, то не стоит к нему относиться серьезно", - заявил Ванецян. Он добавил, что вопрос стоит на их повестке дня, но его решение требует кропотливой и ежедневной работы.
По его словам, в первую очередь надо освободиться от капитулянта(и.о. премьера Армении Никол Пашинян- Прим.ред.). После этого, как отметил Ванецян, надо приступить к восстановлению подорванной системы безопасности, позиций в международных инстанциях и союзнических отношений с нашим основным союзником РФ, странами-сопредседателями Минской группы, Грузией, Китаем.
"Это злоключение, обрушившееся на страну, подпортило наши отношения по всем направлениям. Это факт, и никто не может его отрицать", - отметил Ванецян, выразив убеждение, что при грамотной работе, при наличии нормального  правительства с государственным и национальным мышлением удастся добиться проармянских решений по Арцахскому вопросу, Арцахский вопрос не закрыт.