Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունով փրկել ենք ևս 34 000 կյանք. Արարատ Միրզոյան 06/14/2021 16:43 | ԼՐԱՀՈՍ
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, ըստ էության, միակ հնարավոր լուծումն էր այդ պահին ստեղծված իրավիճակի, շարունակվող տարածքային ու մարդկային կորուստների»,- այս մասին «Ազատություն» ՌԿ-ի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե նոյեմբերի 9-ի հայտարարության շուրջ ունեցե՞լ է անհամաձայնություն, հակասություն, որ, օրինակ՝ կա այլ լուծում, որ Նիկոլ Փաշինյանը չստորագրի, և այդտեղից ինչ-որ ճամփաբաժան է եղել։
«Եթե մենք ունեցել ենք գրեթե 4000 զոհ, ապա մենք նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունով փրկել ենք ևս 34 000 կյանք, և ոչ միայն մենք, հենց այդ 4000 զոհերը զոհվեցին հանուն նրա, որ մյուսներն ապրեն, հանուն նրա, որ Արցախի այն հատվածը, որը հնարավոր էր դեռ փրկել, փրկվի։

Заявлением от 9 ноября мы спасли жизни 34 тыс человек - Арарат Мирзоян 06/14/2021 17:01 | Лента новостей
Заявление от 9 ноября, по сути, - это единственно возможный на тот момент вариант решения сложившейся ситуации, продолжавшихся территориальных и людских потерь. Об этом заявил в эфире армянской службы радиостанции “Свобода” спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос по поводу его несогласия с заявлением от ноября.
“Если у нас было почти 4 тыс. погибших, то заявлением от 9 ноября мы спасли жизни еще 34 тыс. человек и не только мы. Именно 4 тыс. павших погибли во имя того, чтобы остальные жили, чтобы та часть Арцаха, которую еще можно было спасти, спаслась. Полагаю, что заявление от 9 ноября было единственно возможным решением”, - сказал он.