ՀՀ կառավարությունը պետք է հրատապ դիմի ՄԻԵԴ Ադրբեջանի զինվածուժերին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից և համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու նպատակով. ՄԻՊ 06/14/2021 12:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի զինված ուժերին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից և համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու և անվտանգության գոտի ստեղծելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը պետք է հրատապ միջպետական գանգատով դիմի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը.
«Մասնավորապես, ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին, նրանց արարքները խախտում են ՀՀ բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված առնվազն հետևյալ իրավունքները.
1) կյանքի իրավունք, Կոնվենցիայի 2-րդ հոդված,
2) ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք, Կոնվենցիայի 5-րդ հոդված,
3) մասնավոր և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք, Կոնվենցիայի 8-րդ հոդված,
4) սեփականության իրավունք, 1-ին արձանագրության 1-ին հոդված,
5) տեղաշարժի ազատություն, 4-րդ արձանագրգության 2-րդ հոդված և այլն:
Նույնը վերաբերում է նաև ադրբեջանական դրոշներին ու ցուցանակներին, նրանց զինված ուժերի ցանկացած տեխնիկայի:
Մենք ՀՀ կառավարությանը կդրամադրենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքներով հավաքագրված ապացույցները, որոնք հաստատում են նշված խախտումները և հիմնավորում անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը»:

Омбудсмен Армении призвал правительство страны обратиться в ЕСПЧ 06/14/2021   12:55  |  Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян призвал правительство страны обратиться в Европейский суд по правам человека с межгосударственной жалобой. Об этом Татоян написал на своей странице в Facebook.
“Для того, чтобы отвести ВС Азербайджана от армянских сел и дорог, соединяющих общины, а также с целью создания зоны безопасности правительство Армении должно срочно обратиться в ЕСПЧ с межгосударственной жалобой”, - написал Татоян.
В частности, как отметил омбудсмен, присутствие азербайджанских военнослужащих в Гегаркуникской и Сюникской областях, а также на дорогах, связывающих общины Сюникской области, а также их действия нарушают как минимум следующие права жителей Армении, гарантированные Европейской конвенцией по правам человека:
1) право на жизнь (статья 2 Конвенции),
2) право на свободу и личную неприкосновенность (статья 5 Конвенции),
3)Право на уважение частной и семейной жизни (статья 8 Конвенции),
4)защита собственности (статья 1, протокола 1),
5)свобода передвижения (статья 2, протокола 4).
То же самое касается также азербайджанских флагов и указателей и любой техники их вооруженных сил.
Он отметил, что Офис омбудсмена предоставит правительству Армении все собранные доказательства, которые подтверждают указанные нарушения и обосновывают срочную необходимость создания зоны безопасности.