Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեկջյանը դատապարտվեց ազատազրկման՝ 20 տարի ժամկետով 06/14/2021   11:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը գերության մեջ գտնվող լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեկջյանին դատապարտեց ազատազրկման՝ 20 տարի ժամկետով։ Այս մասին հայտնում է «minval.az»-ը։
Դատավճիռը հրապարակվել է այսօր՝ Բաքվի Յասմալի շրջանայոին դատարանի վարչական շենքում։
Ադրբեջանը Վիգեն Էուլջեկջյանին մեղադրում է Ադրբեջանի դեմ «ահաբեկչական գործողությունների» իրականացման և «վարձկանության» մեջ, թե, իբր, «2500 դոլարի համար համաձայնել է մասնակցել 2020-ի աշնանն Արցախում վերսկսված ռազմական գործողություններին»:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 114.3-րդ, 214.2.1-րդ, 318-րդ հոդվածների հատկանիշներով, իսկ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Հիշեցնենք, որ Վիգենը գերեվարվել էր լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանի հետ՝ հրադադարի օրը՝ նոյեմբերի 10-ին։
Կարծելով, որ կարող են անվտանգ տեղափոխել իրենց ապրանքները Մարալը՝ իր ծանոթ մեկ այլ հայրենադարձի՝ Վիգեն Էուլջեկչյանի հետ, գնացել էր Շուշի՝ հյուրանոցից իր իրերը վերցնելու, որտեղ էլ գերեվարվել են։ Ամիսների պայքարից հետո Լիբանանի իշխանությունների միջամտության շնորհիվ նաեւ հաջողվեց Մարալին վերադարձնել Լիբանան, սակայն Վիգենը շարունակում է մնալ Բաքվում։
15:23 13/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍաֆարովը հայ սպայի սպանեց, հերոսի կոչում տվեցին, թուրքին սպանած Արմանին բանտում են պահում․ Քաղաքացին՝ Փաշինյանին
14:42 13/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ ներկայացուցիչներն առանձնազրույցներ են ունեցել գերությունից ազատ վերադարձած 15 անձանց հետ
11:29 13/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Փաշինյանը հայտարարել է, որ էլի ունենք ականապատ դաշտերի քարտեզներ
00:21 13/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԴեռ ապրիլին կարող էին վերադարձնել, բայց ձգեցին մինչև նախընտրական վերջին օրերը, Նիկոլի ռեյթինգին «թթվածին տալու» համար. Վրթանեսյան
16:57 11/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանին պարտավորեցնել տեղեկատվություն տրամադրել գերիների պահման պայմանների, առողջական վիճակի և վերադարձի մասին.Չեխիայի խորհրդարանը հայ ռազմագերիների հարցով բանաձև է ընդունել
21:31 08/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրբ մարդ գերության մեջ է լինում, գիշերը քնում է մի պահ է գալիս, որ նա չի ցանկանում առավոտյան արթնանալ. Գերությունից վերադարձածը պատասխանել է Փաշինյանին
20:42 08/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները կարող են հարյուրավոր հայ զինվորների գերեվարել. Նորատ Տեր-Գրիգորյանց

Суд в Баку приговорил удерживаемого в плену ливанского армянина к 20 годам тюрьмы 06/14/2021   12:04  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Суд в Баку приговорил армянина из Ливана Вигена Эулджекчяна, незаконно удерживаемого в плену в Азе4рбайджане, к 20 годам лишения свободы. Об этом в понедельник сообщают азербайджанские СМИ
В Азербайджане ему были предъявлены обвинения по сфабрикованному делу. Ему инкриминируют "наемничество", "терроризм", "незаконное пересечение госграницы Азербайджана", Его обвиняют в том, что он якобы "за 2500 долларов согласился участвовать в боевых действиях в Арцаха осенью 2020 года."
Вигена Эулджекчяна и армянку из Ливана Марал Наджарян захватили в плен в день прекращения огня, 10 ноября 2020 года, когда они отправились за вещами Марал, которые остались в гостинице в Шуши. После длительной борьбы Марал Наджарян благодаря усилиям властей Ливана была освобождена из плена и вернулась в Ливан.
МИД Армении ранее выступил с заявлением относительно уголовного преследования армянских военнопленных со стороны Азербайджана.
В МИД отмеитли, что Азербайджан возбудил против них сфабрикованные уголовные дела, тем самым открыто нарушив как нормы международного гуманитарного права, так и свои обязательства, принятые трёхсторонним заявлением от 9-го ноября 2020 года.Баку продолжает использовать армянских пленных в качестве политических заложников - заявление МИД Армении“Армянские военнопленные и гражданские лица, удерживаемые в плену в Азербайджане, независимо от сроков и обстоятельств их пленения, должны быть немедленно освобождены и возвращены на родину без каких-либо предусловий’, - подчеркнули в МИД