Ռուբեն Խլղաթյանը և Գ.Պ.-ն բռնվել են 9.000.000 դրամ ընտրակաշառքի փոխանցման պահին.դատախազություն 06/11/2021 12:03 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ոստիկանությունում օպերատիվ տվյալներ են ստացվել 2021թ.-ի հունիսի 20-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցող դաշինքի օգտին քվեներ ապահովելու և Ջանֆիդա գյուղի բնակիչների շրջանում ընտրակաշառք բաժանելու համար Արմավիր քաղաքի նախկին քաղաքապետի՝ նույն դաշինքի պատգամավորության թեկնածուների ցուցակում ընդգրկված Ռ. Խ.-ի կողմից, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայան, Ջանֆիդա գյուղի բնակիչ Գ.Պ.-ին 9.000.000 ՀՀ դրամ գումար փոխանցելու վերաբերյալ:Այս մասին տեղեկացնում է՝ ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժինը:
ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկված համատեղ միջոցառումների արդյունքում 2021թ. հունիսի 10-ին, ժամը 16։30-ին, Ջանֆիդա գյուղում գտնվող Գ. Պ.-ի տանը վերոնշյալ երկու անձինք բռնվել են 9.000.000 ՀՀ դրամ ընտրակաշառքի գումարի փոխանցման պահին։ Ընդ որում՝ ոստիկանության աշխատակիցներին տեսնելուն պես նրանք դուրս՝ դեպի տան բակ են նետել իրենց ձեռքում գտնվող՝ պոլիէթիլենային տոպրակով ընտրակաշառքի առարկա հանդիսացող գորմարը, որ հայտնաբերվել և վերցվել է դեպքի վայրի զննությամբ։
Նախապատրաստված նյութերով դեպքի առթիվ նույն օրը Արմավիրի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանշներով, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչությանը:
Ռ. Խ.-ն և Գ.Պ.-ն բերման են ենթարկվել Ոստիկանության Արմավիրի բաժին և ձերբակալվել: Նրանք հրաժարվել են ցուցմունք տալ:

Экс-мэр Армавира Рубен Хлгатян и житель села Джанфида попались на передаче суммы избирательной взятки - Генпрокуратура 06/11/2021 12:25 | Криминальная хроника
Полиция получила оперативные данные о передаче бывшим мэром города Армавира, кандидатом в депутаты от одного из предвыборных блоков Р.Х. жителю села Джанфида Г.П. 9 млн. драмов для раздачи взяток местным жителям с целью сбора голосов в пользу того же блока, участвующего во внеочередных парламентских выборах. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении.
В результате предпринятых совместно с сотрудниками Полиции мероприятий 10 июня с.г. в 16:30 в доме Г.П. в селе Джанфида вышеупомянутые лица были пойманы в момент передачи суммы избирательной взятки в размере 9 млн. драмов. Сообщается, что при виде сотрудников Полиции упомянутые лица выбросили полиэтиленовый пакет с деньгами во двор, который был обнаружен и изъят при осмотре места происшествия.
На основе подготовленных материалов в тот же день в прокуратуре Армавирской области было возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 34-154.2 УК РА. Производство предварительного расследования поручено следственному управлению СК Армении по Армавирской области.
Р.Х. и Г.П. были подвергнуты приводу в армавирский отдел Полиции и задержаны. Они отказались от дачи показаний. Предпринимаются необходимые действия для установления всех обстоятельств произошедшего.